PRIJEDOR – Četvoročlana privredna kineska delegacija iz Pekinga i Tanšana boravi od danas u trodnevnoj posjeti opštini Prijedor i RS tokom koje će nastojati da se što bolje i konkretnije upozna sa potencijalima i mogućnostima eventualnog investiranja u ovdašnju privredu.

Načelnik opštine Prijedor Marko Pavić rekao je na konferenciji za novinare da su goste iz Kine upoznali sa pogodnostima koje pruža opština Prijedor za strana ulaganja.

“Kineske privrednike smo upoznali sa odlukama i propisima koje je donijela naša skupština sa ciljem privlačenja stranih investicija. Iako je riječ o prvim kontaktima sa investitorima iz ovog dijela svijeta, vrlo sam zadovoljan jer su kroz razgovor iznijete i konkretne ponude oko izgradnje kapaciteta visoke elektronske tehnologije u našoj industrijskoj zoni, kao i kroz uspostavljanje slobodne carinske zone”, istakao je Pavić.

On je dodao je Kina kroz period tranzicije prošla prije 15 godina i da je sada zemlja sa velikim potencijalima i potencijalnim kapitalom koji se može uložiti i na području Prijedora.

“Kineski kapital je već ušao na prostor Srpske kroz Termoelektranu `Stanari` i projekat izgradnje autoputa Banjaluka – Doboj i ovo bi bio nastavak te uspješne saradnje”, rekao je Pavić.

Univerzitetski profesor Šen Ji istakao je da su veoma povoljni utisci obilaska i razgovora o mogućoj privrednoj saradnji sa Prijedorom.

“Kineskim partnerima ćemo prenijeti pozitivna iskustva koje ima opština Prijedor kada su u pitanju investitori, a konkretno razgovarali smo o mogućnosti podizanja kompleksa u industrijskoj zoni koji bi se bavio poslovima sastavljanja elektronskih uređaja i njihovo plasiranje na tržište regiona”, rekao je Ji.

Dolasku kineskih privrednika u Prijedor i Srpsku posredovao je Borislav Marić, direktor predstavništva milićkog “Boksita” u Pekingu, jedine firme iz BiH koja je prema kineskim zakonima osnovala predstavništvo u Kini.

On je potvrdio da su kineski privrednici zainteresovani za investiranje u opštinu Prijedor.

“Rano je govoriti o visini investicija, ali je očigledno da je u pitanju vrlo profitabilna industrija savremenih elektronskih uređaja, telefona i računara u slobodnoj carinskoj zoni koja podrazumijeva 75 odsto izvoza i plaćanje poreza na ovim prostorima, što bi privuklo i druge strane investitore i znatno pomoglo prijedorskoj privredi”, rekao je Marić.

On je potvrdio da je predstavništvo u Pekingu na čijem je čelu ekskluzivni predstavnik za sedam kineskih firmi i namjera im je da osim Prijedora, posjete Vladu RS i Miliće, kako bi se razmotrile i mogućnosti izvoza istočnog i zapadnog dijela Srpske na kinesko tržište.

Zainteresovani i Norvežani

Delegacija norveške Sund komune obišla je danas nekoliko preduzeća u Prijedoru, a cilj boravka je povezivanje predstavnika norveške naftne industrije sa prijedorskim preduzetnicima.

Izaslanik načelnika opštine Ivar Steinsland istakao je da je posjeta organizovana i radi predstavljanja resursa prijedorske opštine koji mogu biti interesantni za investitore iz regije Bergen u kojoj se nalazi Sund komuna.

“Vama su potrebna radna mjesta, a mi imamo tržište. Budući da Norveška ima podugovarače iz drugih zemalja upravo zato smo ovdje da razmotrimo mogućnosti saradnje”, rekao je Steinsland.

Delegacija iz Norveške obišla je prijedorsku “Toplanu” i preduzeće “Metalna industrija”, radionicu za drvne tehničare gdje se vrši obuka iz preduzetništva u srednjim školama, te preduzetnički inkubator koji je otvoren u saradnji sa Agencijom za lokalni ekonomski razvoj “Preda”.

Saradnja sa norveškom Sund komunom datira još od 2003. godine kada je njihovim sredstvima finansiran međunarodni Festival kulture u Prijedoru. Uz njihovu pomoć i posredovanje Ambasade Norveške u BiH u Prijedoru je 2007. godine otvoren bunar “Prijedorčanka” u Brezičanima koji je omogućio snabdijevanje vodom za piće oko 30 000 stanovnika Prijedora. Norveška investicija bila je vrijedna oko 600.000 KM.

Izvor Agencije