BANJALUKA – Širenje globalne ekonomske krize na Italiju, Španiju i Njemačku, krajnje negativno bi se odrazilo na privredu RS i BiH, koja iz godine i godinu ostvaruje sve veći izvoz u ove zemlje.

Ovo je rekao ekonomski ekspert Spoljnotrgovinske komore BiH Duljko Hasić i dodao da bi u tom slučaju drastično bio smanjen izvoz iz BiH, što bi direktno pogodilo izvozno orijentisane privrednike.

– Kriza u Italiji je već evidentna, a ukoliko se stanje na tržištu ove zemlje pogorša, izvoz iz BiH biće znatno smanjen, odnosno biće smanjene narudžbe robe iz BiH – istakao je Hasić.

S obzirom na to da Italija ima značajno učešće u ukupnom obimu spoljnotrgovinske razmjene BiH, nepovoljna situacija na tom tržištu bi značajno pogodila domaću ekonomiju.

– Njemačka, Italija, Slovenija i Austrija su zemlje sa kojima je BiH imala najveću spoljnotrgovinsku razmjenu u prvih šest mjeseci ove godine i njihovo učešće iznosi više od 90 odsto u ukupnom obimu razmjene sa zemljama EU – istakao je Hasić.

On je podsjetio da je iz BiH u Italiju u prvom polugodištu izvezeno robe u vrijednosti 484 miliona KM, a uvezeno robe u vrijednosti 572.456.000 maraka.

– Njemačka je naš drugi najznačajniji trgovinski partner, sa kojim smo u prvih šest mjeseci ove godine ostvarili izvoz vrijedan 630 miliona KM i isti toliki uvoz – istakao je Hasić.

Govoreći o strukturi izvoza, Hasić je dodao da na tržišta Evropske unije, BiH najviše izvozi sjedišta za automobile, aluminijum, električnu energiju, zatim drvo i proizvode od drveta i željezne šipke.

Kriza u evrozoni prijeti i ekonomiji zemalja u regionu. Guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić izjavio je da kriza u pojedinim zemljama, Srbiju stavlja pred dva glavna izazova – potencijalni rast riziko premije zemlje i pritisak na slabljenje domaće valute, kao i potencijalno manji izvoz na tržišta zemalja koja imaju probleme.

Da je stanje u evrozoni zabrinjavajuće pokazuje i podatak Evrostata da je industrijska proizvodnja u junu u evrozoni pala za 0,7 odsto.

Podaci za čitavu EU, koja broji 27 članica, a obuhvata i industrijske sile kao što su Britanija i Poljska, pokazuju još veći pad industrijske proizvodnje u junu od 1,2 odsto.

– Proizvodnja je smanjena u najvećim privredama evrozone, pri čemu su podaci za Francusku i Njemačku značajno niži u odnosu na prethodni mjesec, izjavio je analitičar francuske banke “BNP Pariba” Klement De Lusija.

Finansijska tržišta u Evropi u petak su opet zabilježila pad poslije porasta u četvrtak. Investitori u Njujorku su odahnuli jer su najvažniji indeksi akcija bili u porastu. U Aziji su berze završile poslovanje u plusu.

Guverner francuske centralne banke ipak umiruje investitore riječima da nedavne oscilacije na tamošnjem tržištu nisu uticale na finansijsku pouzdanost banaka i sposobnost da se suprotstave rizicima.

Ipak, prema posljednjim podacima, francuska privreda je u drugom kvartalu 2011. godine ostvarila nultu stopu rasta.

Francuska, Italija, Španija i Belgija objavile su zabranu kratkoročne prodaje akcija banaka i drugih finansijskih kompanija, a ova odluka uslijedila je poslije oštrih uspona i padova akcija banaka u proteklih nekoliko dana.

Učešće

Učešće zemalja potpisnica CEFTA sporazuma u ukupnom uvozu BiH za prvih šest mjeseci je iznosilo 30 odsto, zemalja Evropske unije 49,3 odsto, a ostalih zemalja 20,7 odsto.

– Učešće zemalja CEFTA sporazuma u ukupnom izvozu je iznosilo oko 35 odsto, zemalja EU 55 odsto, a učešće ostalih je oko deset odsto – istakao je Hasić.

Izvor Agencije