SKOPLJE – Makedonski mlinari zaprijetili su danas da neće otkupljivati makedonsku pšenicu sve dok je tržište preplavljeno brašnom iz Srbije.

Mlinari ističu da, ukoliko se u naredih 30 dana ne iznađe rješenje, neće otkupljivati hljebno žito ni na početku nove žetve.

“Tražimo od naših institucija da nas podrže i riješe probleme, jer u kontinuitetu propadamo”, izjavio je predsjednik Grupacije mlinsko-pekarske industrije Goran Mališić.

Mlinari tvrde da je nekontrolisani uvoz iz Srbije uništio domaću mlinsku industriju, te da je – od 30 aktivnih mlinova – 20 pod hipotekom.

Makedonski mlinari smatraju da je rješenje problema u vraćanju pravilnika iz februara, koji je predviđao kontrolu brašna i lijepljenje markica u Makedoniji.

Makedonski ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Ljupčo Nikolovski rekao je danas da očekuje da se do 30. juna iznađe trajno rješenje za markice za brašno, ali nije precizirao da li će one biti ukinute.

Govoreći o prijetnji mlinara da neće otkupljivati pšenicu ukoliko se ne vrati stari pravilnik, Nikolovski je naglasio da su to isti oni koji su prvo tražili markice, a zatim inicirali njihovo ukidanje, prenijeli su skopski mediji.

“Nastojimo sa mlinarima da riješimo sva pitanja i ne očekujem probleme”, naglasio je on.

Nikolovski je rekao da su tokom proteklih nekoliko sedmica pojačane kontrole brašna, a već su izrečene i novčane kazne, kao i prekršajne prijave zbog puštanja brašna u promet bez dobijenih analiza.

Početkom marta ove godine između Makedonije i Srbije izbio je spor, nakon što su makedonske vlasti odlučile da se srpsko brašno može uvesti samo uz akcizne markice koje daju makedonske institucije nakon fitosanitarnog pregleda.

Nakon prijetnje Srbije da će uvesti kontramjere Makedoniji, spor je riješen postizanjem kompromisnog dogovora prema kome se markice na uvozno pakovanje brašna od jedan, dva i pet kilograma stavljaju u Srbiji, a na ona od 25 i 50 kilograma da se to radi u Makedoniji.

Makedonija iz Srbije godišnje uveze između 40.000 i 50.000 tona brašna.

Takođe, makedonska Vlada donijela je privremenu odluku o ukidanju uvoznih dažbina, čime će svinjski mesni proizvodi pojeftiniti od 10 do 15 odsto, odnosno za oko pola evra po kilogramu.

Predstavnici makedonske mesne industrije smatraju da ukidanjem uvoznih carinskih dažbina proizvođači svinjskog mesa neće biti ugroženi, jer mjera nije stopoodstotna već se odnosi na nivo 50 odsto od utvrđenih potreba za sirovinama.

Oni očekuju da makedonski proizvođači pokrenu proizvodnju, koja sada radi sa 20 do 30 odsto kapaciteta. (Agencije)