SARAJEVO – Svjetska banka je radi ublažavanja ekonomske krize predvidjela za ovu i narednu godinu program pozajmljivanja BiH u vrijednosti od oko181 milion američkih dolara, rekao je i šef Kancelarije Svjetske banke za BiH Marko Mantovaneli.

On je istakao da taj program predviđa budžetsku podršku putem Zajma za razvojnu politiku /DPL program/ u vrijednosti od oko 96 miliona dolara, za Projekat podrške mrežama socijalne bezbjednosti i zapošljavanja 15 miliona, te za kreditnu liniju za mala i rednja preduzeća /SME/ oko 70 miliona dolara.

“DPL program nadopunio bi nedavno odobreni stendbaj-aranžman Međunarodnog monetarnog fonda /MMF/, ojačao fiskalnu koordinaciju i poboljšao cilj socijalnih davanja, jer su gotovinski transferi pojedincima – i civilni i borački – dobili veći značaj u kontekstu pojave ekonomske krize”, naglasio je Mantovaneli.

Prema njegovim riječima, za ovaj program postignut je okvirni dogovor sa vladama Republike Srpske i Federacije BiH o mjerama koje će biti preduzete, da bi on uopšte bio realizovan.

“Te mjere uključjuju usvajanje seta zakona o boljem `ciljanju` socijalnih i boračkih davanja. Te bi zakone trebale usvojiti entitetske vlade kao uslov za pregovore, dok će sredstva biti na raspolaganju tek nakon što zakone usvoje parlamenti entitetae”, objasnio je Mantovaneli.

On je naveo da će Projekat podrške mrežama socijalne bezbjednosti i zapošljavanja ojačati institucionalni kapacitet za provođenje reforme socijalnih davanja i osiguranje usluga zapošljavanja za lica iz ugroženih kategorija koja aktivno traže posao.

Prema njegovim riječima, ako vlasti u BiH potvrde svoju opredijeljenost za predloženi program reformi, ovaj projekat, kao i DPL, biće prezentovani Odboru Svjetske banke za odobrenje početkom naredne godine.

“Vlasti u BiH su ranije pripremile projekat za kreditnu liniju za mala i srednja preduzeća, a njegovo odobrenje od strane Odbora Svjetske banke očekuje se sredinom ovog mjeseca”, dodao je Mantovaneli.

Prema njegovim riječima, ukoliko Odbor Svjetske banke odobri sredstva, uslijediće proces ratifikacije u Parlamentarnoj skupštini BiH, za koji se nada da neće trajati predugo.

Mantovaneli je objasnio da će predloženi projekat pružiti podršku za SME, uključujući ona koja su izvozno orijentisana, za očuvanje i jačanje njihove pozicije na tržištu u uslovima krize i povećanje ekonomskih mogućnosti poboljšanjem pristupa SME komercijalnom pozajmljivanju.

Šef Kancelarije Svjetske banke za BiH rekao je da su, s obzirom na ekonomski ambijent koji se brzo mijenja prateći globalnu ekonomsku krizu, vlasti u BiH od ove finansijske institucije tražile hitno reprogramiranje njenog programa pozajmljivanja u cilju ublažavanja uticaja ekonomske krize.

Tom prilikom je dogovoren rad na održavanju makroekonomske stabilnosti, zaštiti siromašnih putem poboljšanja ciljanja socijalnih davanja, ublažavanju uticaja krize na realnu ekonomiju, posebno na mala i srednje velika preduzeća, te na ubrzanju implementacije već odobrenih investicionih projekata.

Izvor Agencije