BANJALUKA – Odlukom Privrednog suda Banjaluka u “Medicinskoj elektronici” otvoren je stečajni postupak, koji će voditi Lazo Tomić, dosadašnji predstečajni upravnik u banjalučkoj zdravstvenoj ustanovi.

U sudskom rješenju je navedeno da u roku od 30 dana svi povjerioci "Medicinske elektronike" treba da prijave svoja potraživanja. Sud je za 2. novembar ove godine zakazao ispitno ročište na kojem će biti donesena odluka o njihovom priznavanju, odnosno odbijanju potraživanja.

"Jedan od osnovnih razloga za pokretanje stečajnog postupka je nelikvidnost ‘Medicinske elektronike’ i blokada njenih računa koja traje duže od godinu i po dana, te zbog toga što ovo preduzeće dugo nije u stanju da izvršava svoje obaveze", rekao je Tomić.

On je podsjetio da gubici i obaveze "Medicinske elektronike" iznose između 11 i 12 miliona KM i da su prema trenutnim procjenama jednake vrijednosti imovine preduzeća. Tomić se zalaže za stečaj kroz reorganizaciju kako bi bio sačuvan perspektivni dio "Medicinske elektronike".

"Predložio sam ulazak u stečaj kroz reorganizaciju, koji podrazumijeva očuvanje Centra za medicinska istraživanja i razvoj zdravstvene zaštite, koji je zdrav dio ove firme", potvrdio je Tomić.

Sindikalci, koji su podnijeli zahtjev za stečaj "Medicinske elektronike", zadovoljni su sudskom odlukom. Tatjana Kurbalija, predsjednik Sindikata Centra za medicinska istraživanja i razvoj zdravstvene zaštite, izrazila je nadu da će u sklopu stečajnog postupka biti utvrđena dugovanja prema radnicima, kojima staž nije uplaćen od 2001. godine.

Kriza u "Medicinskoj elektronici" kulminirala je u februaru ove godine, kada je Uprava te ustanove zabranila ulazak na posao radnicima Centra za medicinska istraživanja i razvoj zdravstvene zaštite, tražeći od njih da napuste zakupljeni prostor u njihovoj zgradi. Poslije skoro mjesec dana protesta radnika Centra i podnošenja krivičnih prijava protiv menadžmenta "Medicinske elektronike", kontrolni organi ušli su u tu ustanovu i utvrdili brojne nepravilnosti u njenom poslovanju i privatizaciji.

Specijalno tužilaštvo RS je 23. marta uhapsilo Bojana Golića, bivšeg vršioca dužnosti direktora Investiciono-razvojne banke (IRB) RS, Mileta Radišića, suvlasnika "Medicinske elektronike", Željka Katalinu, direktora "Medicinske elektronike", te Dragana Cerovca i Nikicu Bajića, radnike te ustanove i bivše šefove u IRB-u. Uhapšena petorka osumnjičena je za organizovani kriminal kroz prošlogodišnje manipulisanje akcijama i širenje lažnih informacija kako bi Radišiću omogućila jeftino preuzimanje državnog kapitala "Medicinske elektronike", čime je oštetila budžet RS za milionski iznos. Golić, optužen za nesavjestan rad u službi, sklopio je nedavno sporazum o priznanju krivice sa Specijalnim tužilaštvom i pristao na zatvorsku kaznu od četiri mjeseca nakon čega mu je ukinut pritvor.

Izvor Agencije