BANJALUKA – Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija rekao je danas u Narodnoj skupštini da je Prijedog zakona o Fondu solidarnosti poslat međunarodnim institucijama koje su, za samo dva dana, dale pozitivno mišljenje.

Tegeltija je rekao da pomoć ne može doći do onih kojima je to potrebno dok ne budu usvojeni predloženi zakoni i dok ne stupe na snagu.

On je istakao da je negativno mišljenje o Fondu solidarnost čuo samo od predstavnika dvije političke partije na sjednicama skupštinskih odbora.

Tegeltija je naveo da je Vlada nastojala da održi socijalni dijalog sa najvažnijim socijalnim partnerima, sa željom da se obezbijedi društveni konsenzus radi donošenja neophodnih zakona kako bi se pomoglo najugroženijim.

Ministar trgovine i turizma Republike Srpske Maida Ibrišagić–Hrstić rekla je da su Robne rezerve Srpske sve vrijeme dok je trajala vanredna situacija u potpunosti opravdale svoju ulogu.

Hrstićeva je na sjednici rekla da su Robne rezerve preduzele niz aktivnosti na zaštiti ugroženog stanovništva na područijima gdje se za to ukazala potreba.

Poslanik PDP-a Zoran Đerić naveo je da se putem Fonda solidarnosti neće moći obezbijediti potrebna sredstva i da je potrebno da se Vlada Srpske angažuje na organizovanju donatorske konferencije radi prikupljanja potrebnih sredstava za sanaciju šteta od poplava.

Poslanik SDS-a Ostoja Dragutinović smatra da se mora uraditi rebalans budžeta radi dobijanja inicijalnih sredstava koja bi odmah mogla biti plasirana, kao i da bi se u Upravnom odboru Fonda solidarnosti trebala naći i neka od lica koja su postradala u poplavama.

Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je da je predviđeno mjesto u Upravnom odboru Fonda solidarnosti za predstavnike međunarodnih finansijskih organizacija zato što se procjena štete radi zajedno sa predstavnicima tih institucija i organizacija prema metodologiji koju oni koriste.

Cvijanovićeva je rekla na sjednici Narodne skupštine da će i jedinstveni registar štete biti naslonjen na tako sačinjenu procjenu šteta.

Ona je istakla da, ako se pogledaju aranžmani iz kojih će biti obezbijeđena sredstva, najdugoročniji izvor finansiranja Fonda solidarnosti biće povoljni međunarodni kreditni aranžmani.

„Smatrali smo da je, zato što se ovaj fond pravi van budžeta, potrebno da imamo predstavnika iz reda kreditora, prije nego donatora, jer su donacije kraćeg vijeka nego krediti“, navela je Cvijanovićeva.

Prema njenim riječima, do predviđenog iznosa davanja u taj fond iz penzija došlo se u razgovorima sa socijalnim partnerima i predstavnicima Udruženja penzionera Srpske.

Cvijanovićeva je podsjetila da penzioneri nisu bili ni predviđeni kao izvor finansiranja i da je prijedlog da penzioneri učestvuju u finansiranju Fonda solidarnosti došao od Udruženja penzionera.

Poslanik SNSD-a Vesna Jungić rekla je na sjednici Narodne skupštine Republike Srpske da je od velike važnosti osnivanje jedinstvenog registra štete, te predložila da Vlada Srpske podzakonskim aktima definiše transparentnost tog registra i predvidi sankcije u slučaju zloupotreba.

Jungićeva je, govoreći o mjerama za sanaciju štete, navela da je potrebno planirati olakšice za jesenju sjetvu i za obnovu stočnog fonda.

Poslanik SNSD-a Dušica Savić očekuje da će sva pitanja u vezi sa vaučerima od 5.000 KM namijenjenim za obnovu stambenih objekata uništenim u poplavama biti regulisana podzakonskim aktima.

Poslanik NDP-a Vojislav Gligić kritikovao je predloženi način i vrijeme potrebno za formiranje jedinstvenog registra šteta, rekavši da će to produžiti vrijeme da se ostvare prava lica koja su pretrpjela štetu od poplava.

Poslanik NDP-a Dragan Čavić smatra da bi zakon o fond solidarnosti trebalo da bude zakon o fondu solidarnosti za sanaciju štete nastale u vanrednim okolnostima i da bi trebalo da to bude trajni fond, kao i da pojam „posebna briga i područje posebne brige“ treba definisati zakonom.

On je rekao da u predloženom zakonu o fondu solidarnosti ima veliki broj nedorečenosti i da predstavlja „improvizaciju“.

Poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Slavica Jovanović izjavila je da su lokalne vlasti u Bratuncu tokom poplava odbile pomoć od građana koji su se dobrovoljno nudili Civilnoj zaštiti.

Tokom skupštinske rasprave o setu zakona za sanaciju štete od poplava koji je predložila Vlada Republike Srpske, Jovanovićeva je rekla da lokalna skupština u Bratuncu još nije raspravljala o problemima u vezi sa poplavama na ovom području.

Poslanik SDS-a Mladen Kršić smatra da niko nije mogao spriječiti ogromnu vodenu stihiju da uđe u Doboj, zbog čega je neosnovano krivicu za poplave prebacivati sa republičkog na lokalni nivo i obratno.

Kršić je rekao da je neophodno što prije u Doboju pokrenuti privredu, te pomoći ugroženom stanovništvu da obnovi stambene objekte, nabavi krevete i šporete.

Poslanik PDP-a Diana Čekić mišljenja je da predložene mjere Vlade Republike Srpske nisu prihvatljive, jer predstavljaju dodatno opterećenje građanima, koji su već dovoljno osiromašeni i bez poplava.

Čekićeva smatra da bi sredstva za ove namjene trebalo obezbijediti naplatom neplaćenih poreskih obaveza u Republici Srpskoj.

Predsjednik parlamenta Republike Srpske Igor Radojičić prekinuo je sinoć zasjedanje i nastavak sjednice zakazao za danas. (Agencije)