BANJALUKA – Stočari su sve više zabrinuti zbog konkurencije iz Evrope. Domaća proizvodnja iz dana u dan sve je manja, ali je zato više jeftinog mesa iz uvoza. U tržišnoj utakmici gdje se gleda cijena, a ne kvalitet, mali proizvođači ispadaju iz igre.

Nekad hala privrednog giganta Unis, danas jedan od tri najsavremenija domaća pogona za preradu mesa. Tradicija od pedeset godina, praćena kvalitetom, mesare iz Rogatice pozicionirala je visoko na domaćem tržištu. Međutim, sve se teže izboriti s jeftinom uvoznom robom.

“Nemamo prava, sve je teže progurati se u velike tržne centre, kao što je i poljoprivrednom proizvođaču sve teže da se bori s konkurencijom iz Njemačke, Holandije, Italije… Oni imaju ogromne podsticaje i na uzgoj i na izvoz i na plavi dizel, a mi nemamo ništa”, kaže Danko Nerić, vlasnik pogona za preradu mesa.

Svakodnevno se u ovom pogonu preradi od pet do deset tona mesa, koje stiže isključivo sa domaćih pašnjaka. Obrađuje se u najsavremenijim mašinama, ali po tradicionalnoj recepturi.

Domaći kupac, ipak, prednost daje jeftinom mesu iz uvoza. Samo u prva tri mjeseca ove godine na tržištu BiH plasirano je 27 tona mesa iz Brazila. Njihovo goveče, bez obzira na kvalitet, konkurentnije je od onoga koje je paslo na netaknutim pašnjacima Borika. I sve to s priznanjem da se u BiH uvoze ogromne količine najnekvalitetnijeg mesa.

“To je praktično jedna vrsta otpada u razvijenim zemljama EU, jer se kvalitetniji dio prodaje u Italiji, Njemačkoj, Holandiji, a ono što je loše ide za BiH sa minimalnim cijenama”, priznaje ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara BiH, Mirko Šarović.

Zato Rusi ne pitaju za cijenu kada je riječ o našem domaćem proizvodu. I mesna industrija iz Rogatice uzda se u njihovo tržište. A naši kupci, birajući uvozno umjesto domaćeg, guše male proizvođače. I ne samo to. Kako kod zvučalo, dok nam je brazilsko meso slađe od domaćeg, svi ćemo grcati zbog takvih zalogaja. (Agencije)