BANJALUKA – Članovi Ekonomsko-socijalnog savjeta RS na današnjoj vanrednoj sjednici postigli su dogovor da uslov za odlazak u penziju bude 40 godina staža osiguranja, izjavila je predsjednik Savjeta Ranka Mišić.

Ona je novinarima nakon sjednice Savjeta rekla da je neprihvatljiva odrednica o godinama starosti koju treba brisati iz člana 41 Nacrta zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, a kojom se navodi uslov od najmanje 60 godina života osiguranika.

Mišićeva je navela da odrednica ovog člana koja definiše da žena koja navrši 35 godina radnog staža i 60 godina života ima pravo na penziju, takođe je neprihvatljiva i da nema uslovljavanja godinama života.

“Ukoliko Vlada RS prihvati ovakve zaključke Ekonomsko-socijalnog savjeta, saglasni smo da predloženi akt ide u proceduru uz određene uslove, između ostaloga, da u javnoj raspravi za koju kao predsjednica Savjeta smatram da treba da traje 90 dana, iako smo rekli 60 dana, treba da budu usaglašena i neka bitna pitanja i za poslodavce i za sindikat”, kaže Mišićeva.

Ona je navela da je diskutabilan i član 136 koji definiše visinu penzije, jer ne treba vezati iznos penzije za raspoloživa sredstva u Fondu PIO, već Poreska uprava i drugi kontrolni organi treba da kontrolišu uplate.

Mišićeva je navela još jednu primjedbu koja će biti predmet javne rasprave, a to je, da garant isplate penzija bude RS.

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS Petar Đokić izjavio je da će Vlada RS danas početi razmatranje ovog zakona u okviru seta zakona koje priprema za narednu sjednicu Narodne skupštine, dodajući da će ići na izmjenu člana 41, dok će za ostala pitanja biti otvorena javna rasprava.

Prema njegovim riječima, ta javna rasprava će omogućiti da se u zakon unesu ona rješenja koja su sa stanovišta materijalnih i finansijskih prilika RS prihvatljiva i mogu biti provedena.

Đokić je podsjetio da je opredjeljenje za donošenje ovog zakona u ovoj godini, nakon što je tokom 2009. usvojena Strategija za reformu sisitem PIO, a prije toga je izvršena detaljna analiza stanja u tom sistemu.

On je istakao da je od juna 2000. godine, zaključno sa majem ove godine, broj penzionera porastao sa 185 000 na 229 000, dok je u tom periodu broj zaposlenih oscilirao plus-minus 10 000, tako da princip međugeneracijske solidarnosti na kojem počiva sistem PIO RS ne može koristiti kao jedini.

Predstavnik Unije udruženja poslodavaca RS Nebojša Ristić naglasio je da je nakon usvajanja ovog zakona nepohodno izvršiti izmjene i drugih srodnih, dodajući da su stvari koje sada nisu usaglašene, ostavljene da budu razmotrene tokom javne rasprave.

On je istakao da je i prije ovog sastanka postojao usaglašen stav sindikata i poslodavaca o članu 41 koji je regulisao osnov za penziju.

Izvor Agencije