BANJALUKA – Ministarstvo pravde RS prihvatilo je inicijativu Saveza sindikata RS za izmjene i dopune Krivičnog zakona RS kojim bi se neblagovremeno isplaćivanje zarađenih plata radnicima tretiralo kao krivično djelo, rekao je danas resorni ministar Džerard Selman.

Selman je izjavio da je cilj tih promjena, prije svega, stvaranje dobrog pravnog i poslovnog okruženja u RS, navodeći da su poslodavci koji uredno izmiruju obaveze prema radnicima u neravnopravnijem položaju u odnosu na poslodavce koji te obaveze ne izmiruju.

On je rekao novinarima nakon sastanka sa predsjednicom Saveza sindikata RS Rankom Mišić da je inicijativa prihvaćena tako što će izmjene i dopune Krivičnog zakona ući u plan rada Ministarstva pravde i Vlade i biće predložene Narodnoj skupštini za narednu godinu.

“Opredijelili smo se za ovakav način saradnje i postupaka, jer osim sindikata, želimo da angažujemo i druge pravne stručnjake van institucija Vlade RS, ali i da čujemo i Uniju poslodavaca RS, Privrednu komoru RS i sve činioce koji će se ticati primjena ovih izmjena i dopuna Zakona”, naveo je Selman.

Prema njegovim riječima, saradnja će se odvijati najvjerovatnije tako što će se formirati zajednička komisija koja će utvrditi tekst krivičnog zakona koji se odnosi na zaštitu radničkih prava i zaštitu prava iz radnog odnosa.

Selman je rekao da, prema procjeni Ministarstva pravde, izmjena i dopuna Krivičnog zakona RS koja će tretirati te oblasti za sobom povlači izmjene i dopune najmanje još deset drugih zakona.

Govoreći o niskom procentu izvršenja pravosnažnih sudskih presuda, Selman je istakao da razlog za to “mahom leži u nedovoljnoj ažurnosti sudova”.

Ranka Mišić je navela da dugovanja prema radnicima zbog neisplaćenih plata i neuplaćenih pripadajućih doprinosa iznose oko 800 miliona KM, te da to za sobom povlači mnoge posljedice koje se najprije ogledaju u nedovoljnom slivanju sredstava u fondove, koji se zbog toga zadužuju.

Prema njenim riječima, ovu inicijativu za promjenu Krivičnog zakona kandidovao je Savez sindikata, a utemeljena je na tome da su radnička prava izuzetno ugrožena i da je potrebno tražiti modele kako da se suzbije neprovođenje zakona jednog dijela poslodavaca.

Mišić je dodala da se prava radnika manje krše u onim subjektima u kojima je formiran sindikat, te da bi ova inicijativa trebala da djeluje i preventivno i represivno na one poslodavce koji ne primjenjuju donešene zakone i kolektivne ugovore i tako godinama gomilaju dugove.

Ona je navela podatak prema kojem je u oblasti radno pravnih sporova u korist radnika presuđeno u 90 odsto slučajeva, ali da je nizak procenat realizacije izvršnih presuda koji se kreće oko 18 odsto.

Izvor Agencije