BANJALUKA – Ekonomski oporavak zemalja zapadnog Balkana i dalje je na krhkim nogama. Najveći podstrek izlasku iz krize daje rast izvoza, a najveća prepreka je visoka nezaposlenost, navodi se u polugodišnjem izvještaju Evropske komisije.

U analizi se ističe da je primjetno da je u većini zemalja regiona ekonomski pad zaustavljen uz mahom skroman rast. 

– Stanje na tržištima rada zapadnobalkanskih zemalja i dalje se pogoršava. Nezaposlenost se uvećava u BiH, Hrvatskoj i Crnoj Gori – navodi se u izvještaju Evropske komisije.

U drugom tromjesečju 2010. godine, dodaje se u analizi, došlo je do daljeg pada bruto društvenog proizvoda, u Hrvatskoj za 2,5 odsto, dok je u Srbiji došlo do umjerenog rasta BDP-a od 1,2 odsto u prvoj polovini godine.

Ekonomije BiH i Crne Gore postepeno se oporavljaju.

– Trgovinski i platni bilansi uglavnom su poboljšani zbog sažimanja uvoza, dok je izvoz nastavio da raste, što je uticalo i na rast BDP-a – piše u izvještaju.

Direktor Privredne komore RS Dragica Ristić kaže da je rast spoljnotrgovinske razmjene najviše doprinosi ekonomskom rastu Republike Srpske.

– Izvoz je ove godine porastao daleko više nego uvoz, najviše zahvaljujući povećanju proizvodnje u Rafineriji nafte Brod i proizvodnji električne energije – kazala je Ristićeva i dodala da bi u idućem periodu trebalo stvoriti što bolji poslovni ambijent za izvoznike.

Profesor na Ekonomskom fakultetu u Banjaluci Vujo Vukmirica kaže da je analiza Evropske komisije realna, te da nema razloga sumnjati u izvještaj jedne od najvažnijih institucija u svijetu.

– Privreda BiH se, s obzirom na ovu analizu, oporavlja brže od zemalja u regionu, a tome je uveliko doprinijela ekonomija Republike Srpske – kazao je Vukmirica i dodao da je povećana nezaposlenost u BiH loš pokazatelj, te da nema potpunog izlaska iz krize dok se ne počne smanjivati broj nezaposlenih.

Prema analizi Evropske komisije budžetski bilansi u drugoj polovini ove godine bili su slabiji od predviđenih u BiH, Hrvatskoj, Srbiji i Makedoniji. Budžetski deficit smanjile su Albanija i Crna Gora.

Izvor Agencije