SARAJEVO – Predsjednik Bečkog ekonomskog foruma Erhard Busek ocijenio je da je potrebno povećati investicije u BiH, zbog njenog puta ka EU, ali i sagledati da li postojeći zakonodavni okvir omogućava investitorima da najbolje realizuju svoje projekte.

Pred početak Bečkog ekonomskog foruma u Sarajevu, Busek je novinarima rekao da su se članovi foruma odlučili da organizuju konferenciju u Sarajevu, jer vjeruju da ulaganjima mogu poboljšati ekonomsku i socijalnu situaciju u BiH.

“Bečki ekonomski forum, koji okuplja istaknutu grupu investitora, radi na tome da zapadne investitore ubijedi da dođu u BiH, jer smo uvjereni da je ovo pravo mjesto za investiranje”, rekao je Busek.

Govoreći o konkretnim investicijama u BiH, Busek je rekao da je već održao sastanak sa jednim njemačkim investitorom zainteresovanim za ulaganje u drvnu industriju u vrijednosti od oko 250 miliona evra, što bi otvorilo 700 radnih mjesta.

Prema njegovim riječima, postoji interes za investicije i u auto-industriji, odnosno proizvodnji dijelova za automobile, infrastrukturu i elektroenergetski sektor.

Direktor Agencije za promociju stranih investicija (FIPA) Haris Bašić izjavio je da se na konferenciji Bečkog ekonomskog foruma u Sarajevu očekuje 250 učesnika, od čega je više od 40 kompanija iz Austrije.

Ministar finansija i trezora BiH Dragan Vrankić izrazio je zadovoljstvo da se može obratiti na skupu koji će razotkriti perspektive u privrednoj saradnji u regiju i mogućnosti investiranja u BiH, što je, kako je rekao, od velikog značaja posebno u svjetlu ekonomske krize sa kojom je svijet suočen.

“Na nedavno održanom sastanku grupe G20 naznačen je izlazak iz krize. Nadam se da će i ovaj forum doprinijeti i potvrditi isto i za BiH”, rekao je Vrankić.

On je učesnike Foruma obavijestio o mjerama Savjeta ministara BiH kojima se pokušavaju obezbijediti povoljni uslovi za investicije.

Prema njegovim riječima, nabolja mjera koje su vlasti BiH preduzele za ublažavanje krize jeste potpisivanje stendbaj aranžmana sa MMF.

“Tu ne mislim na sredstva koja će nam kratkoročno gledajući nadoknaditi budžetske prihode izgubljene u vremenu krize. Važnije od sredstava jeste što u doba globalne ekonomske krize ulagačima stendbaj aranžmana u BiH predstavlja signal da će fiskalna politika zemlje biti pod kontrolom i biće kvalitetnija”, rekao je Vrankić.

On je dodao da se može slobodno reći da je BiH neotkriveni potencijal za investiranje i da pred njom stoji privatizacija javnih preduzeća i najuspješnijih kompanija.

“BiH raspolaže velikim resursima čije korišćenje predstavlja isplativu investiciju i atraktivan sektor za investiranje. Oblasti poput energetike, građevinarstva, tekstile, drvne i automobilske industrije, prerade metala, proizvodnje hrane, turizma… daju šaroliku mogućnost ulaganja, a pokazatelj isplativosti investiranja u BiH predstavlja bankarski sektor koji je uspješno privatizovan i u koji se dalje investira”, poručio je Vrankić.

On je ocijenio da zvaničnicima BiH, osim provođenja ekonomskih mjera, ostaje odgovoran zadatak, a to je politička stabilnost.

“Za ostvarenje tog preduslova moramo osigurati vladavinu prava, dobro upravljanje, nastaviti pokrenuti rat protiv korupcije i podsticati ulogu civilnog društva”, zaključio je Vrankić.

Guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić je u svom obraćanju naglasio da male i otvorene ekonomije poput BiH imaju teškoće u borbi sa krizom i poručio investitorima da direktne investicije treba da budu njihovo opredjeljenje, jer BiH ima mnogo toga da ponudi.

On je ocijenio da je politička nestabilnost koja, kako je rekao, u BiH dugo traje, najveća prepreka za strane investicije.

“Kapital traži sigurno tlo, jer je riječ o `plašljivoj` robi. Nekada radimo sami protiv sebe i čudimo se što nema dovoljno onih koji vjeruju u BiH”, rekao je Kozarić.

Na Bečkom ekonomskom forumu, koji traje danas i sutra, biće razgovarano o mogućnostima investiranja u infrastrukturu, finansijski i ekonomski sektor u BiH.

Forum, koji se održava pod pokroviteljstvom predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH Nikole Špirića, imaće akcenat na dvije teme – “Mogućnost investiranja u infrasrukturu, finansijski i energetski sektor” i “Mogućnosti investiranja i konkretni u različitim sektorima, mogućnosti projekata javnog i privatnog partnerstva”.

Danas, drugog dana foruma predviđena su obraćanja predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH Nikole Špirića, ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mladena Zirojevića, ministra transporta i komunikacija BiH Rude Vidovića i šefa Kancelarije Svjetske banke u BiH Marka Mantovanelija.

Učesnici skupa dolaze iz devet zemalja članica Bečkog ekonomskog foruma, koji je 2004. godine organizovan na inicijativu poslovnih ljudi iz Austrije, čiji je cilj proširenje poslovanja na zemlje regiona.

Izvor Agencije