BERLIN – Njemačka je zaradila oko 2,9 milijardi evra po osnovu kamata za pozajmljena sredstva Grčkoj od 2010. godine, prema podacima njemačke vlade, koja je na upit stranke “Zelenih” u Bundestagu položila račun o tome koliko je koštala njemačka “pomoć” Atini.

“Suprotno svim desničarskim mitovima, Njemačka je od krize u Grčkoj naveliko profitirala”, izjavio je član “Zelenih” Sven-Kristijan Kindler, a prenosi njemački list “Špigl”.

Najviše se, kako prenosi Dojče vele, zaradilo od intervencije koju je naložila Evropska centralna banka, u okviru tzv. programa “Securities Markets Programme”, na tržištu državnih obveznica i to od maja 2010. do septembra 2012.

Iako je i ta mjera imala za cilj da spusti kamate na hartije od vrednosti država koje su u krizi, kamate su ipak bile visoke i Grčka je ukupno morala da plati 3,4 milijarde evra.

Tokom 2013. i 2014. godine, prihod od kamata odlazio je tzv. Evropskom fondu za spas (ESM), ali inače su kamate na njemačku pozajmicu Grčkoj odlazile u budžet u Berlin – oko dvije i po milijarde evra.

I to nije sve: tu je još i pozajmica Grčkoj njemačke državne Banke za obnovu (KfW) i u tom slučaju ubrana je kamata u iznosu od oko 400 miliona evra.

Godine 2010, u vreme kada se javila sumnja da li će Atina te dugove ikad moći da vrati, i kada su kamate počele da rastu nebu pod oblake, morale su da “uskoče” i Evropska unija i MMF, kako bi Grčku održali likvidnom.

Atina je sveukupno primila oko 274 milijarde evra takvih povoljnijih pozajmica, ali je zauzvrat morala da se obaveže na reforme i mjere štednje.

Evropska komisija je potvrdila da je Grčka samo u protekle tri godine sprovela oko 450 mjera štednje i smanjivanja povlastica.

O budućnosti Grčke danas raspravljaju i ministri finansija evrozone, koji bi, s obzirom da trenutni program pomoći toj zemlji u obimu od 86 milijardi evra ističe 20. avgusta, trebalo da dogovore kako da taj kraj protekne “glatko|, odnosno koliko milijardi bi Grčkoj moglo da bude potrebno dok ne “stane na sopstvene noge” i počne dovoljno da pozajmljuje na otvorenom tržištu novca.  (Agencije)