BANJALUKA – Primjena novih pravilnika o uslovima za proizvodnju hrane dovešće do zatvaranja većine pekara u RS, jer nisu u mogućnosti da zadovolje pooštrene kriterijume u pogledu stručne radne snage, poručio je predsjednik Udruženja pekara RS Saša Trivić.

Nakon sjednice Odbora pekarske industrije u Privrednoj komori RS, Trivić je rekao da je pravilnicima o minimalnim i specifičnim uslovima o proizvodnji hrane, te upisu u centralni registar subjekata koji proizvode hranu, propisano da svaka pekara mora imati tehnologa kako bi mogla da radi, ali da ti uslovi ne mogu biti ispunjeni, jer u Srpskoj nema dovoljno tehnologa pekarskog smjera.

Prema njegovim riječima, navedeni pravilnici, koje je prošle godine donijelo Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS treba da se primjenjuju od 15. decembra, zbog čega će se tražiti da se njegova primjena prolongira na tri mjeseca, kako bi se još jednom razmotrile njihove izmjene.

“Dogovorili smo se da u narednim danima sa resornim ministarstvom, inspekcijskim organima i Privrednom komorom pokušamo doći do izmjena ovih pravilnika prije nego što počnu da se primjenjuju”, rekao je Trivić.

On je dodao da su pravilnici doneseni bez javne rasprave, koja se pokazala kao neophodna, zbog čega je Udruženje pekara posljenjih šest mjeseci upozoravalo da se oni ne mogu primijeniti, te da su se sa ovim složili i inspekcijski organi koji poznaju stanje na terenu.

Načelnik Odjeljenja za inspekcijske poslove grada Banjaluke Novak Petraš istakao je da postoje opravdani razlozi za odgađanje primjene pravilnika u narednih tri mjeseca, kao i roka za registraciju.

“Pekari su nam danas dali do znanja da nijedna pekara u Banjaluci ne može ispuniti uslove propisane navedenim pravilnicima. Nijedna nije upisana ni u centralni registar”, naveo je Petraš.

On je dodao da će, ukoliko prijedlozi Udruženja pekara ne budu prihvaćeni od resornog ministarstva, inspektori od 1. decembra početi sa kontrolama i izdavanjem prekršajnih naloga, navodeći da su kazne visoke i kreću se od 6.000   do 18.000   KM za pravna lica, od 4.000 do 12.000 za preduzetnike, te od 600 do 1.800 KM za fizička lica.

Izvor Agencije