VAŠINGTON/ATINA – Američki predsjednik Barak Obama i njemačka kancelarka Angela Merkel složili su se u telefonskom razgovoru da je od ključne važnosti da se pronađe način da Grčka ostane u evrozoni, saopštila je juče Bijela kuća.

„Dvoje lidera potvrdila su da njihovi ekonomski tomovi pažljivo prate situaciju i da će ostati u bliskom kontaktu“, navodi se u saopštenju.

„Lideri su se složili da je od ključne važnosti da se učini svaki mogući napor i vrati na putanju koja bi omogućila Grčkoj da nastavi reforme i rast unutar evrozone“, ističe se u saopštenju Bijele kuće.

Ako propadne evro, propada i Evropa, izjavila je njemačka kancelarka Angela Merkel, i istovremeno pozvala na kompromis jer je Grčka suočena sa ozbiljnom krizom nakon kolapsa pregovora sa kreditorima o rješavanju problema grčkog duga.

„Ako je izgubljena sposobnost za pronalaženje kompromisa, onda je Evropa izgubljena. Ako propadne evro, propada i Evropa“, izjavila je Merkelova na obilježavanju 70-godišnjice od osnivanja njene stranke Hrišćansko-demokratske unije (CDU), a prenosi agencija Frans pres.

„Evropa mora biti u stanju da pronađe kompromis, ali isto tako mora ostati pri svojim principima“, izjavila je Merkelova, i dodala da su petogodišnji napori u borbi protiv krize ojačali Evropu.

Junker: Atina me je izdala

Predsjednik Evropske komisije Žan Klod Junker izjavio je da se osjeća izdanim zbog egoizma koji je pokazala Grčka u neuspjelim pregovorima o dugu te zemlje.

Junker je rekao na konferenciji za novinare u Briselu da je „učinio sve što je mogao da olakša postizanje sporazuma“, ali da su prijedlozi Grčke stalno „odgađani“ ili „namjerno mijenjani“.

Junker je rekao da pregovori nisu bili „partija pokera“ niti je to bila situacija u kojoj se „sve gubi ili sve dobija“.

On je dodao da su razgovori prekinuti jednostrano kada je grčki premijer Aleksis Cipras objavio poziv na održavanje referenduma o prijedlozima kreditora 5. jula.

„Tražim od grčkog naroda da na referendumu zaokruži `Da`. To je glas za ostanak u evrozoni. Poručujem grčkom narodu da ne počini samoubistvo zato što se plaši smrti“, rekao je predsjednik Evropske komisije.

On je dodao da bi čitava planeta shvatila negativan ishod referenduma kao znak da grčki narod želi da se distancira od Evrope.

Junker je napomenuo da grčki narod zaslužuje da zna čitavu priču i optužio vlasti u Atini da nisu govorile istinu.

„Zaista smo pomjerali planine, sve do posljednjeg minuta, kada su grčke vlasti zatvorile vrata“, rekao je Junker i dodao da danas nema da objavi nikakav novi prijedlog o rješavanju krize.

On je dodao da kreditori nikada nisu zahtijevali smanjenje penzija u Grčkoj i da taj prijedlog nikada nije bio na stolu.

Junker je završio svoje obraćanje u trajanju od 33 minuta sa nekoliko riječi na grčkom jeziku.

Kristin Lagard: MMF ostaje spreman da pruži pomoć Grčkoj

Međunarodni monetarni fond (MMF) nastaviće da prati razvoj situacije u Grčkoj i susjednim zemljama i spreman je da pruži podršku u slučaju potrebe, izjavila je generalna direktorka MMF-a Kristin Lagard.

Prema njenim riječima, evrozona ostaje u „dobroj poziciji“ i moći će da se suoči s posljedicama grčke krize i da održi finansijsku stabilnost u regionu.

„Naredni dani će biti važni… MMF će nastaviti da pažljivo prati situaciju u Grčkoj i susjednim zemljama i spreman je da pruži pomoć ako zatreba“, dodala je Kristin Lagard, ne precizirajući o kojoj vrsti pomoći je riječ, tehničkoj ili finansijskoj.

Poslije najave grčkog premijera Aleksisa Ciprasa o održavanju referenduma o prijedlozima kreditora, Evrogrupa je u subotu saopštila da program pomoći neće biti nastavljen poslije 30. juna, kada Grčkoj ističe rok za otplatu duga od 1,6 milijardi evra Međunarodnom monetarnom fondu (MMF).

Ukoliko Grčka ne nađe novac, to će značiti proglašavanje moratorijum na plaćanja što je uvod u njen izlazak iz zone evra i bankrot.

Grčke banke ostaju zatvorene do 7. jula

Grčke banke ostaće zatvorene do 7. jula, a građani će sa bankomata od sutra dnevno moći da podignu najviše 60 evra, odlučile su vlasti ove zemlje, uvodeći kontrolu kapitala da bi zaštitile finansijski sistem od kolapsa.

Ograničenje od 60 evra na dan ne važi za vlasnike kartica stranih banaka.

Evropska centralna banka /ECB/ odlučila je da zamrzne vitalnu podršku grčkim bankama poslije neuspjeha u pregovorima Atine i njenih stranih kreditora.

Pored banaka, neće raditi ni berza u Atini. Očekuje se da će kontrola kapitala trajati mjesecima.

„Što mirnije budemo rješavali teškoće, prije ćemo ih prevazići, a posljedice će biti blaže“, rekao je premijer Aleksis Cipras u televizijskom obraćanju naciji.

On je obećao da će depoziti u bankama biti zaštićeni, a zarade isplaćene.

Građani su i sinoć formirali redove na benzinskim stanicama i ispred bankomata u kojima je još bilo gotovine.

Grčki penzioneri u redovima ispred banaka

Grčki penzioneri čekaju ispred banaka da bi dobili svoj novac iako je Vlada odlučila da sve banke ostanu zatvorene ove sedmice, a da bankomati rade tek od danas.

Penzije bi trebalo da budu uplaćene danas, nakon što je Vlada uvela kontrolu kapitala da bi zaštitila finansijski i bankarski sistem od kolapsa.

Mnogi grčki penzioneri nemaju kreditne niti platne kartice, nego novac podižu direktno u bankama. Iako transakcije putem kartica nisu ograničene, većina radnji danas ih ne prihvata, prenio je AP.

Zamjenik ministra za državna pitanja Terens Kvik izjavio je da će za isplatu penzija biti napravljen poseban sistem.

On je rekao privatnoj televiziji „Antena“ da će penzioneri imati pristup kompletnom iznosu svog novca u gotovini zato što mnogi od njih nemaju bankovne kartice.

Prema uvedenim restrikcijama, dozvoljeni su samo elektronski transferi i plaćanje računa unutar zemlje.

Makedonija povlači novac iz grčkih banaka

Makedonija je naložila svojim bankama da povuku novac iz grčkih banaka i uvela „preventivne, privremene mjere“ ograničenja odliva kapitala ka svom južnom susjedu.

Odluka Makedonske centralne banke uslijedila je poslije odluke Atine da uvede kontrolu kapitala i od ponedjeljka zatvori banke, pošto su međunarodni kreditori odbili da joj produže program pomoći, a građani masovno počeli da podižu svoj novac.

Centralna banka u Skoplju, saopštila je da su mjere „privremenog karaktera, uvedene kao odgovor na opasnost od eventualnog značajnijeg odliva kapitala iz Makedonije ka južnom susjedu, što bi moglo značajno da naruši ravnotežu plaćanja i stabilnost finansijskog sistema“.

Banka navodi i da će se ograničenja kapitala odnositi samo na buduće transakcije, a ne na aranžmane koji već važe između makedonskih i grčkih entiteta, prenosi Rojters.

U saopštenju se pozivaju banke u Makedoniji da „povuku sve depozite i zajmove iz banaka u Grčkoj, kao i njihovih ogranaka širom svijeta“.

Britanska agencija navodi da je ovo prvi konkretan korak iz neposrednog grčkog susjedstva, načinjen u namjeri da se zaštiti od finansijskog previranja u toj zemlji.

Cipras: Nećemo podleći pritiscima

Premijer Grčke Aleksis Cipras saopštio je juče da će banke u Grčkoj jedno vrijeme biti zatvorene i optužio evropske partnere i Evropsku centralnu banku da vrše pritisak na Grčku.

On je najavio da će biti sprovedena kontrola kapitala, pošto su Grci na njegov iznenadni poziv na referendum o ponudi kreditora odgovorili povlačenjem novca iz banaka.

Cipras je optužio evropske partnere i Evropsku centralnu banku da vrše pritisak na Grčku, ali je rekao da neće odustajati od plana da održi referendum.

„Odbijanje zahtjeva grčke vlade za kratko produženje programa je čin bez presedana prema evropskim standardima, koji dovodi u pitanje pravo suverenog naroda da odlučuje“, rekao je Cipras u televizijskom obraćanju naciji.

„Ta odluka dovela je do toga da ECB u nedjelju ograniči likvidnost grčkih banaka i primora grčku Centralnu banku da predloži pauzu u njihovom radu i restrikcije na povlačenje novca“, poručio je Cipras.

Cipras nije iznio detalje koliko će dugo banke biti zatvorene, kao ni o restrikcijama u protoku kapitala.

Najgori dan na berzama od 2011. godine

Akcije na evropskim berzama doživjele su juče najveći pad od kraja 2011. godine, a najteže su pogođene banke u južnoj Evropi, nakon što je Grčka zatvorila svoje banke i uvela kontrolu kapitala zbog dužničke krize.

Panevropski indeks FTSEurofist oslabio je za tri procenta.

Najveći pojedinačni pad doživio je berzanski indeks u Portugaliji PSI-20, koji je umanjen za pet procenata.

Njemački indeks DAKS i Francuski CAC umanjeni su za oko četiri procenta, a indeks evrozone Euro STOKS 50 oslabio je za sličnu vrijednost i pao na najniži nivo od kraja 2011. godine.

Grčke banke ostaće zatvorene tokom čitave sedmice, a građani će od sutra moći da podižu sa bankomata najviše 60 evra dnevno. Ovo ograničenje ne važi za vlasnike stranih platnih i kreditnih kartica.

Berza u Atini od juče takođe ne radi. (Agencije)