SARAJEVO – Samo dva člana u Zakonu u javnim nabavkama BiH potrebno je promijeniti kako bi bile ubrzane investicije vrijedne stotine miliona KM u BiH koje su u zastoju, potvrđeno nam je u Uredu za razmatranje žalbi.

Veliki investicijski projekti poput dokapitalizacije rudnika iz sastava koncerna “Elektroprivreda BiH”, vrijednog 120 miliona KM, i drugih, čekaju na realizaciju, jer se postupci javnih nabavki zbog žalbi i rigidnih zakonskih rješenja odugovlače mjesecima.

“Prema Zakonu o javnim nabavkama, čim uočimo nepravilnosti mi moramo poništavati odluku, a što dovodi do produžavanja rokova”, kaže Amir Pilav, direktor Ureda za razmatranje žalbi.

Da bi se ovakva praksa izbjegla, kaže, potrebno je zakonska rješenja uskladiti s evropskim, a to podrazumijeva sasvim male izmjene sadašnjeg zakona.

“Suština je da bi u slučaju projekata od interesa za državu bilo omogućeno da se donesu odluke, a da se ponuđačima i ugovornim organima kasnije, u slučaju uočavanja nepravilnosti, omogući nadoknada štete”, objašnjava Pilav.

Agencija za javne nabavke BiH u postupku je izrade izmjena Zakona o javnim nabavkama i uskoro treba da počne drugi krug javnih rasprava, nakon čega bi prijedlog bio proslijeđen Vijeću ministara BiH, a potom i parlamentu BiH na usvajanje.

U Uredu za razmatranje žalbi kažu da su prije nekoliko mjeseci proslijedili prijedloge izmjena spornih članova zakona Agenciji za javne nabavke BiH, ali da ne znaju da li će takve izmjene biti i usvojene u proceduri koja je u toku.

Odgovor na ovo pitanje nismo u petak dobili niti iz Agencije za javne nabavke, jer nismo uspjeli kontaktirati odgovorne.

U “Elektroprivredi BiH” kažu da je odluka o dokapitalizaciji rudnika donesena 17. avgusta prošle godine i da je više od 85 posto tendera pokrenuto u istom mjesecu protekle godine, ali da postupci javnih nabavki zbog žalbi ponuđača dugo traju zbog čega se i projekti modernizacije rudnika ne realizuju planiranim tempom.

U “Elektroprivredi HZ HB” Mostar navode da nemaju velikih javnih nabavki, ali da ih postojeća zakonska rješenja koče, jer čak i za male nabavke materijala nekada moraju čekati i po pola godine.

“Svatko se može žaliti bez ikakve osnove i odugovlačiti postupak. To je poznati problem sa Zakonom o javnim nabavkama BiH na čije nedostatke putem komora stalno upozoravamo”, ističe Matan Žarić, direktor EP HZHB.

U Udruženju građana “Tender” Banjaluka kažu da je Zakon o javnim nabavkama prohodan, ali da sa procedurama imaju probleme oni koji hoće da naštimaju tendere.

“Tenderi se tako kreiraju da protežiraju određene ponuđače, a što se najčešće čini kroz definisanje posebnih kvalifikacija koje moraju zadovoljiti. Usljed toga dolazi do ulaganja žalbi, a što odugovlači cijeli postupak”, ističe Igor Vukajlović, tehnički sekretar Udruženja “Tender”, te dodaje da problema nema tamo gdje ugovorni organi adekvatno planiraju i pripreme javne tendere.

Iz ovog udruženja navode da je u 2009. godini bilo 1.476 žalbi i doneseno 756 rješenja kojima je ustanovljeno da je ugovorni organ prekršio procedure, od čega je izrečena samo jedna kazna od 1.000 KM za ugovorni organ, a nijedna za fizičko lice.*

Nedopustiva blokada

Duljko Hasić, ekspert Spoljnotrgovinske komore BiH, kaže da je nedopustivo da su velike investicije, za kojima BiH vapi, blokirane zbog odugovlačenja procesa javnih nabavki.

“Zakon je relativno dobar, ali se često ne poštuje zbog neodgovornosti onih koji ga implementiraju”, istakao je Hasić.

Izvor Agencije