BANJALUKA – Privrednici iz Republike Srpske nisu upoznati sa uslugom Privredne komore RS koja nudi izvještaje o bonitetu preduzeća iz zemlje i regiona u cilju smanjenja rizika sklapanja poslova sa rizičnim i nelikvidnim firmama.

Iako kažu da je veoma pozitivno što se konačno nešto preduzima u vezi sa pitanjem saradnje domaćih firmi sa nelikvidnim inostranim i domaćim poslovnim parterima, privrednici ne znaju da od sada ne moraju sami da provjeravaju svoje saradnike.

Direktor "Tropik ribarstva" Banjaluka Dragana Radošević kaže da bi rado već koristila uslugu Privredne komore RS, da je za nju čula.

– Kupci koji su ranije bili sigurni parteri, u ovom vremenu krize vrlo brzo postaju nesigurni, te je potrebno provjeravati informacije o njihovom bonitetu – rekla je Radošević i dodala da je do sada potencijalne poslovne partnere provjeravala preko agencija koje se bave time, ali da izvještaji koje je dobijala nisu bili sigurni.

– Nama trebaju prvenstveno izvještaji o bonitetu, obrtu i likvidnosti preduzeća iz regiona koje ne možemo nikako sami da provjerimo, a do sada su nam uglavnom bile dostupne informacije o broju računa neke firme i slično – istakla je Radošević.

Vlasnik Mesne industrije "Trivas" iz Prnjavora Nemanja Vasić kaže da će uz pomoć ove usluge Komore biti smanjena i nenaplaćena potraživanja od kupaca, jer će se izbjegavati saradnja sa nelikvidnim preduzećima.

– Iako je akcija Privredne komore RS dobra, malo privrednika za nju zna. Do sada smo saradnike provjeravali "privatnim kanalima", zvali, pitali druga preduzeća kakav je neko, da li plaća na vrijeme ili ne, sada će to svakako biti lakše kada se formira baza podataka u Privrednoj komori – rekao je Vasić.

Vlasnik preduzeća "Živanić DS" iz Prnjavora Desimir Živanić kaže da će korist od ove usluge imati posebno firme koje imaju inostrane saradnike, koje je bilo teško provjeriti.

Iz Privredne komore RS kažu su sa ciljem smanjenja dugovanja i zaustavljanja trenda rasta nenaplaćenih potraživanja, obezbijedili mogućnost provjere boniteta potencijalnih kupaca iz zemalja regiona i svijeta.

– Izvještaj o bonitetu koji nudimo, između ostalog, obuhvata podatke o rukovodstvu, procjeni rizika, istoriji preduzeća, poslovanju i druge finansijske informacije – rekli su iz Komore i dodali da se za sada nude izvještaji za preduzeća iz BiH, Srbije, Hrvatske, Crne Gore, Slovenije i Rumunije.

Potraživanja

Prema podacima Agencije za posredničke, informatičke i finansijske usluge (APIF) Banjaluka preduzeća i zadruge iz Srpske za 2009. godinu potražuju od kupaca iz inostranstva oko 318 miliona, a od domaćih kupaca oko 2,2 milijarde maraka.

Izvor Glas Srpske