BANJALUKA – Štrajk upozorenja radnika u Republici Srpskoj biće održan 12. maja od 10.00 do 11.00 časova, odlučilo je juče Generalno vijeće Saveza sindikata RS.

Štrajk upozorenja biće održan zbog, kako navode iz sindikata, teškog materijalno-socijalnog položaja radnika u RS koje je uzrokovao veliki broj posodavaca kršeći osnovna radnička i sindikalna prava.

Generalno vijeće imenovalo je Štrajkački odbor od 17 članova koji čine svi predsjednici granskih sindikata, a predsjednica Štrajkačkog odbora je predsjednik Saveza sindikata Ranka Mišić.

„Generalno vijeće Saveza sindikata RS zahtijeva od socijalnih partnera, i to Vlade RS i Unije udruženja poslodavaca RS, kontinuiran socijalni dijalog sa ciljem ispunjenja sindikalnih zahtjeva“, saopšteno je iz Saveza sindikata RS.

Sindikat zahtijeva dosljedno poštivanje zakona iz oblasti rada, socijalne zaštite i Zakona o doprinosima, potpunu primjenu potpisanih kolektivnih ugovora, hitno potpisivanje opšteg kolektivnog ugovora, te redovnu isplatu plata u skladu sa kolektivnim ugovorima.

Zatraženo je i plaćanje prekovremenog rada, slobodno formiranje sindikata u skladu sa iskazanim željama radnika, zabrana svih oblika i vrsta pritisaka na radnike i socijalni dijalog na svim nivoima, bez alternative.

Iz Saveza sindikata poručuju da je štrajk sredstvo kojim žele da postignu cilj, odnosno potpunu realizaciju svojih zahtjeva.

Ranka Mišić je rekla da je Vlada RS, kao jedan socijalni partner, ispunila svoju obavezu prihvatanjem zahtjeva Saveza sindikata RS, ali ne i Unija udruženja poslodavaca, kao drugi socijalni partner.

Mišićeva je, na koferenciji za novinare u Banjaluci poslije sastanka sa predstavnicima Unije poslodavaca, rekla da se Unija ni nakon dva mjeseca nije izjasnila o zahtjevima sindikata, te traži jasan stav o zaključcima Vlade RS, kroz koje su prihvaćeni zahtjevi Saveza sindikata RS.

Ona je podsjetila da je Sindikat 1. februara uputio sedam zahtjeva, koji podrazumijevaju poštovanje zakona i Opšteg kolektivnog ugovora, dodavši da se Vlada RS na sjednici održanoj 31. marta jasno odredila prema svih ovim zahtjevima prihvativši ih, a da je na “stend-baju” samo dogovor u vezi sa Opštim kolektivnim ugovorom.

“Očekujemo da nakon 30 dana imamo rezultate ovako prihvaćenih, odnosno donesenih zaključaka, a to znači da će na terenu biti inspekcija rada, Poreska uprava i da će oni koji su kršili osnovna radnička prava i zakone biti sancionisani, a da ono što pripada radnicima bude uplaćeno i plaćeno”, naglasila je ona.

Mišićeva je rekla da do danas, uoči sjednice Generalnog vijeća Sindikata, nije dobijen, ni u pisanoj formi ni usmeno, stav Unije udruženja poslodavaca ni o jednom zahtjevu.

Ona je dodala da je očekivala da će Unija imati svoju sjednicu i u protekla dva mjeseca razmatrati zahtjeve Sindikata i odrediti se prema njima, ali da se to do danas nije desilo.

“Mi smo danas pozvali poslodavce da kažu šta prihvataju ili ne i šta misle, tako da ovo nije dobra volja poslodavaca, već njihova obaveza kao ozbiljnih ljudi da pregovaraju i da zajedenički pokušamo riješiti problem. Ako Unija ne može da podrži naše zahtjeve, onda imamo nerješiv problem”, rekla je Mišićeva.

Ona je istakla da Sindikatu štrajk nije cilj, već sredstvo, a da je cilj da se postigne dogovor i poštuju radnička prava.

Predsjednik Unije udruženja poslodavaca Ranko Milić rekao je da sva pitanja, osim onih u Opštem kolektivnom ugovoru, ne mogu biti adresirana na Uniju, “u smislu da ona bude kreator provođenja zakona”.

“Zakoni treba da se poštuju i nikad nismo imali problem s tim, ali ne možemo preuzeti obavezu da će članice Unije poštovati zakon. Mi to nismo u stanju iz prostog razloga što nismo organizacija koja ima infrastrukturu koja to može da provodi. Država je ta koja provodi zakone”, istakao je Milić.

On je naveo da Unija, kao minimum za usaglašavanje, traži oslobađanje plaćanja poreza i doprinosa na topli obrok za sve radnike u privredi.

Predsjednik poslodavaca za oblast tekstila i kože Zorislav Stojić rekao je da su zahtjevi Sindikata za Uniju prihvatljivi, i da ne zna zašto se izašlo u javnost sa ovim zahtjevima kada nikada nisu bili sporni, na šta je Mišićeva zatražila da se to i pismeno dostavi.

On je istakao da je Uniji prihvatljivo da svi poslodavci budu kažnjeni ako ne poštuju zakon, ali da je to doborovoljno Udruženje koje ima kodekse, ali da nema način i mjere da ih sankcioniše.

Predsjednik Vlade Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je generalni štrajk u RS nepotreban i da bi bio više u funkciji jačanja strukture Saveza sindikata RS, odnosno pokušaj rješavanja odnosa između Sindikata i poslodavaca.

Dodik je rekao da je Vlada RS protiv štrajka i da će se njemu suprostaviti svim raspoloživim zakonskim mjerama, te da to nije upereno protiv Sindikata.

“To je vrsta pritiska kojim se pokušavaju riješiti odnosi između poslodavaca i sindikata odnosno radnika preko leđa Vlade RS. Ovdje je postalo pomodarstvo da, kada vam nešto ne ide kako hoćete, jurišate na Vladu. To nije problem, naravno da snosimo odovornost i za druge segmente života, ali ne možemo za realan sektor da budemo ni u jednoj drugoj funkciji, osim sistemskih rješenja”, rekao je Dodik.

On je napomenuo da je realni sektor u značajnoj mjeri privatizovan i da je odnos između privatnika i sindikata dominantan u pogledu statusa.

“Svjesni smo da u realnom sektoru ima problema, ali stvari nisu za generalizaciju. Mi smo bili u funkciji toga da pomognemo da se pitanje radnika u realnom sektoru poboljša. Moramo da zaštitimo radnike u skladu sa Zakonom o radu i drugim sistemskim zakonima i to činimo. Imali smo tematsku sjednicu na kojoj smo se razumjeli sa Sindikatom”, rekao je Dodik.

Dodik je rekao da je status budžetskih potrošača zaštićen u smislu solidnih uslova rada i da od njih ne očekuje štrajk, pa ni štrajk solidarnosti.

On je dodao da budžetski potrošači svoj odnos prema društvu treba da pokažu tako što će se solidarisati sa ostalim dijelom društva, ali ne tako da štrajkuju već da naprave zajednički solidarni fond i da tako pomognu radnicima u realnom sektoru.

Dodik je naglasio da se za to zalaže, te predložio da se budžetski potrošači odredknu jedan odsto svojih primanja i da je to prava solidarnost.

On je dodao da je Vlada odavno spremna da potpiše kolektivni ugovor, navodeći da je to tripartitni ugovor za koji su potrebni i poslodavci.

Dodik je naveo da je Vlada prihvatila zahtjev poslodavaca da se topli obrok ne oporezuje, ali samo u preduzećima u kojim postoje restorani, što su poslodavci smatrali neravnopravnim.

“Očigledno da postoji sistematska ostrukcija od poslodavaca da potpišu zahtjeve Sindikata. Vlada je učinila sve što je mogla i zato smatram da nema osnova za štrajk, da on ima neku drugu dimenziju, a ne isključivo socijalnu”, rekao je Dodik.

Izvor Agencije