TOMISLAVGRAD – Prvu vjetroelektranu u BiH koja može snabdijevati električnom energijom 27.500 domaćinstava danas je u Tomislavgradu u pogon pustila Borjana Krišto, predsjedavajuća Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.

Novoizgrađena vjetroelektrana smještena je u centralnom dijelu Tomislavgrada, i jedna je od najvećih u jugoistočnoj Evropi. Ima 22 vjetroagregata instalisane snage od 50,6 megavata, a godišnje će proizvoditi oko 165,17 gigavat-časova, uz prosječnu potrošnju domaćinstava od 6.000 kilovat-časova godišnje.

Borjana Krišto istakla je da ova investicija ekonomski jača ovo područje, a da se time pokazuje da su BiH i Kanton 10 siguran prostor za plasman stranih investicija.

“Krajem septembra 2010. godine stajala sam ovdje i položila kamen temeljac, tad su govorili da se radi o predizbornim potezima HDZ-a, kao što danas govore za neke druge zakone koje predlažemo”, rekla je Krišto.

Naglasila je da je “Elektroprivreda HZHB” izgradila objekat na bazi korištenja obnovljivih izvora energije, kojima je Kanton 10 izuzetno bogat.

“Neki će reći da se puno vremena izgubilo. Istina da je prošlo nešto više od sedam godina, ali uzimajući u obzir da se izgubio jedan mandat kad su neki drugi odlučivali u ime hrvatskog naroda, smatram da je ovo veliki dan za sve nas”, rekla je Krišto.

Marinko Gilja, generalni direktor “Elektroprivrede HZHB”, rekao je da se od ukupno 82 miliona evra investicije, 72 miliona evra odnosi na kredit Njemačke državne banke za razvoj.

“U zadnjih nekoliko desetljeća izgradili smo HE Peć-Mlini i HE Mostarsko blato, a sve kako bismo poboljšali kvalitet vlastite usluge. Mesihovina je prvi ovakav objekat u BiH, a njenu izgradnju podržali su svi nivoi vlasti”, rekao je Gilja.

Dragan Čović, predsjedavajući Predsjedništva BiH, rekao je da vjeruje da će pored Meshihovine u septembru imati završenu još jednu vjetroelektranu, a da će u junu ili julu biti započeti radovi na hidrocentrali Vrilo.

“Novac je osiguran i ‘Elektroprivreda HZHB’ ponovno je nositelj čitavih aktivnosti, puno smo u proteklom vremenu govorili o uglju kao energiji i ekološkim problemima. Evo sada imamo alternativne izvore energije kada su u pitanju vjetar i voda, i sve što je okološki do kraja prihvatljivo”, rekao je Čović.

Naglasio je da je svaka od investicija na nivou od stotinak miliona evra, te je rekao da mu se čini da je to dobar put.

Ivan Vukadin, načelnik Tomislavgrada, kaže da će koristi imati lokalna zajednica, kojoj će po koncesijskom ugovoru pripasti 2,05 odsto od proizvedene i prodane električne energije.

“Vrijednost ove investicije je višestruka, izgrađene ceste mogu poslužiti kao protupožarni putevi, a mnogo toga još donose ovakve investicije”, rekao je Vukadin. (Nezavisne)