BANJALUKA – Bankarski sektor Republike Srpske je u prvoj polovini ove godine zabilježio ozbiljan pad ukupnih bruto kredita i depozita.

Sve to je vidljivo iz preliminarnih polugodišnjih podataka Agencije za bankarstvo RS, prema kojima su ukupni bruto krediti u RS u tom periodu „skliznuli“ za gotovo 290 miliona maraka, a depoziti za oko 257 miliona KM.

Posmatrano po strukturi, iz tog izvještaja je vidljivo da su kredite u tom periodu manje uzimala privatna i državna preduzeća, Vlade i vladine institucije, ali i građani, dok su štednju smanjile bankarske i vladine institucije, te državna i privatna preduzeća.

Prema podacima Agencije za bankarstvo RS, ukupni bruto krediti u RS u prvoj polovini godine iznosili su 4,557 milijardi maraka i manji su za šest odsto ili za 289,7 miliona KM u odnosu na kraj 2015. godine.

„Prema sektorskoj strukturi kredita evidentan je pad kreditne aktivnosti kod privatnih preduzeća i društava za devet odsto, Vlade i vladinih institucija za 12 odsto, javnih i državnih preduzeća za pet odsto i građana za jedan odsto, dok je rast kredita zabilježen kod neprofitnih organizacija za 16 odsto“, precizirali su iz Agencije za bankarstvo RS.

Međutim, iako je kreditna aktivnost u bankarskom sektoru RS u padu, ona je, kako kažu u Agenciji, i dalje značajno zastupljena kod građana (44 odsto ukupnih kredita), privatnih preduzeća i društava (38 odsto ukupnih kredita), Vlade i vladinih instutucija (14 odsto) i javnih i državnih preduzeća (četiri odsto ukupnih kredita).

S druge strane, iz Agencije su rekli da u prvoj polovini ove godine depoziti u strukturi pasive bilansa banaka iznose 4,699 milijardi KM sa učešćem od 74 odsto u ukupnoj pasivi kao osnovni izvor finansiranja poslovanja banaka i bilježe pad po stopi od pet odsto.

Naime, depoziti u bankarskom sistemu RS su na kraju prošle godine iznosili 4,956 milijardi maraka.

Posmatrano po strukturi, pad su zabilježili depoziti bankarskih institucija po stopi od 27 odsto, zatim depoziti vladinih institucija 23 odsto, ali i javnih i državnih preduzeća po stopi od 12 odsto, te depoziti privatnih preduzeća i društava po stopi od devet odsto.

„Istovremeno, došlo je do blagog rasta depozita građana po stopi od jedan odsto, neprofitnih organizacija od tri odsto i nebankarskih finansijskih institucija po stopi od 13 odsto“, precizirali su iz ove agencije.

Marko Đogo, predsjednik Sekcije za bankarstvo u Udruženju ekonomista RS – SWOT, pak, smatra da je do pada kredita i depozita došlo zbog isknjižavanja Banke Srpske.

„Sumnjam da je došlo do pada, izuzev toga što su oni vodili Banku Srpske do kraja prošle godine i nisu je isknjižavali jer se nije znalo šta će s njom biti. Kada su pokrenuli stečajni postupak, onda su to isknjižili i to je vjerovatno razlog zašto je došlo do tolikog pada“, rekao je Đogo.

On smatra da se u normalnim okolnostima ne bi mogao desiti takav pad, jer nije pala privredna aktivnost koja bi uzrokovala pad kredita i depozita u tolikoj mjeri.

U Agenciji kažu da je ukupni bilansni nivo u prvoj polovini ove godine iznosio 7,298 milijardi KM i manji je za tri odsto ili za 263,2 miliona KM u odnosu na stanje na kraju prošle godine. Pojašnjavaju da se ukupni bilansni nivo sastoji od bilansne aktive u iznosu od 6,346 milijardi maraka i vanbilansne aktive u iznosu od 951,3 miliona KM. (Izvor: Nezavisne novine)