SARAJEVO – Predstavnički dom Parlamenta FBiH usvojio je danas set boračkih zakona, koji su uslov za dobijanje kredita Svjetske banke i nastavak aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom.

Na sjednici su, između ostalog, usvojeni Prijedlog zakona o dopuni zakona o budžetima, kojim je uveden koeficijent za sve budžetske korisnike u FBiH, Zakon o gotovinskoj naknadi, Prijedlog zakona o pravima boraca i članova njihovih porodica i Prijedlog zakona o izmjenama zakona o posebnim pravima dobitnika ratnih priznanja.

Usvojenim setom zakona predviđeno je i uvođenje cenzusa na sve korisnike federalnog budžeta.

Predsjednik Vlade FBiH Mustafa Mujezinović izrazio je zadovoljstvo usvojenim setom zakona.

“Nema razloga da ne budem zadovoljan jer kredit sa Svjetskom bankom i aranžman sa MMF-om nemaju alternativu za cijelu BiH. Sporazumi sa ovim finansijskim institucijama doprinijeće stabilizaciji situacije u FBiH”, rekao je novinarima Mujezinović.

Ministar finansija FBiH Vjekoslav Bevanda ponovio je da finansijski sporazumu sa Svjetskom bankom i MMF-om nemaju alternativu i da FBiH mora usvojiti još neke socijalne zakone kako bi se ispunili svi ulovi iz aranžmana sa MMF-om.

On je izrazio nadu da će i Dom naroda Parlamenta FBiH na sutrašnjoj sjednici usvojiti set boračkih zakona.

Predsjednici saveza dobitnika najviših ratnih priznanja i demobilisanih boraca FBiH Dževad Radžo i Munir Karić izjavili su novinarima da su nezadovoljni predloženim rješenjima, a posebno u dijelu koji se odnosi na uvođenje cenzusa.

Oni su istakli da su predstavnici Vlasti u FBiH napravili raskol i podijelili borce u FBiH.

Radžo je za sutra najavio sjednicu Saveza dobitnika najviših ratnih priznanja FBiH na kojoj će se odlučiti o daljim koracima ove populacije.

Predsjednik Saveza ratnih vojnih invalida FBiH Safet Redžić rekao je da podržava predložena rješenja i da su dobra za boračku populaciju.

Dom naroda Parlamenta FBiH trebao bi da na sutrašnjoj sjednici u Sartajevu razmatra set boračkih zakona.

Prethodno je sinoć Vlada FBiH utvrdila set zakonskih rješenja neophodnih za ispunjavanje uslova iz stendbaj-aranžmana s Međunarodnim monetarnim fondom.

Prema predloženim izmjenama, uštede od deset odsto su predviđene na bruto plate i naknade. Na maksimalni iznos od jedan odsto u odnosu na prosječnu platu isplaćenu u FBiH su limitirane naknade (topli obrok), dok su na 50 odsto prosječne plate smanjene naknade za godišnji odmor.

Uštede obuhvataju i plate i naknade zvaničnika i nosilaca funkcija u institucijama FBiH, vanbudžetskim fondovima i institucijama čiji je osnivač FBiH (direkcije, agencije, komisije) s umanjenjem od deset odsto u masi sredstava.

Ovakve propise dužni su donijeti kantoni, gradovi i opštine u FBiH, a ukoliko to ne urade neće im biti omogućeno korištenje sredstava iz stendbaj-aranžmana.

Do stupanja na snagu Zakona o platama i naknadama u organima vlasti FBiH, Vlada FBiH je kao privremenu donijela odluku o smanjenju koeficijenata po platnim razredima svih budžetskih korisnika FBiH.

Vlada FBiH razmatrala je Nacrt zakona o platama i naknadama u organima vlasti FBiH kojim se na jedinstven način uređuju plate i naknade izabranih zvaničnika, nosilaca izvršnih funkcija i savjetnika, kao i državnih službenika, policijskih i službenika sudske policije.

Na vanrednoj sjednici Vlade FBiH razmatrani su materijali čije je usklađivanje s stavovima boračkih organizacija zahtijevao Kolegijum Predstavničkog doma Parlamenta FBiH.

Ministar finansija Federacije BiH Vjekoslav Bevanda izjavio je da slijedi krah ako ne budu ispunjeni uslovi međunarodnih finansijskih institucija.

“Svjetska banka se povlači, MMF zamrzava, Evropska komisija suspenduje 100 miliona evra pomoći budžetu i sve ostalo. Nadam se da ćemo imati dovoljno pameti i zrelosti, snage i ostalog da prevaziđemo sitna politikanstva i da se zarad sitnih političkih poena niko neće poigravati sudbinom ove države”, rekao je Bevanda.

Predstavnici Svjetske banke i MMF-a ponovili su da vlasti FBiH moraju ispuniti uslove neophodne za dobijanje kreditnih aranžmana i da će se, ako do toga ne dođe, predstavnici ovih finansijskih institucija povući iz aranžmana sa BiH.

Oni su, nakon sastanka sa predstavnicima vlasti u Sarajevu, ocijenili da je finansijska situacija u FBiH loša i da se pogoršava.

Ako do 26. februara ne budu usvojeni neophodni zakoni o uštedama u FBiH, u opasnost se dovodi 124 miliona evra koje bi ovaj entitet trebalo da dobije iz aranžmana sa MMF-om i 43,5 miliona evra iz kredita Svjetske banke.

Istovremeno, ako ne bude reformi, neće biti ugrožena samo FBiH – novac neće biti odobren ni RS, a ni državnom nivou vlasti. To je više od 150 miliona evra u ovoj godini, koliko je potrebno da se pokriju “budžetske rupe”.

Goran Tinjić iz kancelarije Svjetska banke u BiH kaže da je suština u tome da se obezbijedi pravičnost, jer su sadašnja davanja loše usmjerena ka najugroženijima.

“Veliki dio sredstava ide ljudima koji spadaju u najbogatiju petinu stanovništa u BiH. Svi ćemo se složiti da je takva situacija, ne samo fiskalno neodrživa, već nije pravična. Želimo poboljšati pravičnost u raspodjeli budžetskih sredstava i to je, zapravo, predmet razgovora bio već dugi niz mjeseci sa vladama oba entiteta. Nadamo se da će narednih dana u FBiH smoći snage za jedan reformski iskorak na zadovoljenju tih uslova”, rekao je Tinjić.

On je izrazio bojazan da će, ako ne budu ispunjeni ovi uslovi, federalni budžet doživjeti rebalans, da će doći do smanjenja budžetske potrošnje, što će osjetiti svi budžetski korisnici. Tinjić je istakao da će ugroženi biti još ugroženiji.

Izvor Agencije