SARAJEVO – Uprava za indirektno oporezivanje BiH je bankama u BiH počela obračunavati PDV na usluge transfera novca SWIFT mada je iz ove institucije u više navrata tumačeno da ove vrste platnih transakcija ne podliježu toj obavezi.

U Udruženju banaka BiH izrazili su nezadovoljstvo zbog postupaka Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) tvrdeći da je nedosljedna u upotrebi i tumačenju zakona, zbog čega se stvara pravna nesigurnost za rad i poslovanje banaka u BiH.

SWIFT predstavlja vid elektronskog bankarstva svjetskih razmjera putem komunikacione mreže banaka kojom se pojednostavljuje platni sistem i obavlja prenos bankarskih transakcija.

“Još 2005. godine, s početkom primjene Zakona o postupku indirektnog oporezivanja, na upit jedne od banaka, UIO BiH je dala tumačenje da na usluge SWIFT-a ne treba plaćati PDV. Također, u časopisu ZIPS iz 2007. javno su na konkretan upit potvrdili da su ove usluge oslobođene plaćanja PDV-a. Međutim, suprotno ovim tumačenjima UIO počela je obračunavati PDV za period od početka primjene zakona, odnosno na transakcije obavljene u posljednje četiri godine”, kaže Mijo Mišić, sekretar Udruženja banaka BiH.

Dodaje da se iz postupanja UIO BiH može izvesti zaključak o selektivnoj primjeni zakona, jer je ova institucija jednoj banci uputila obavještenje u kojem navodi da nije dužna plaćati PDV na fakture SWIFT-a, dok ostale to jesu, te ih upućuje na korištenje redovnih i vanrednih pravnih lijekova.

“Mi nemamo ništa protiv ako UIO BiH želi oporezovati usluge SWIFT-a, ali neka promijene zakon ili donesu odluku o tome. Banke će onda znati šta im je činiti”, ističe Mišić i dodaje da je Udruženje u saradnji sa kućom “Revicon” dostavilo dopis UIO sa spiskom svih finansijskih usluga kako bi dobilo odgovor na koje se plaća PDV, a na koje ne, ali da povratne informacije nema.

U UIO BiH potvrđuju da su ProCredit i Raiffeisen banci dali obavještenje da usluge SWIFT-a ne podliježu oporezivanju, ali da njihovim službenicima tada nije bilo jasno o kakvim uslugama je riječ jer su im banke u usmenoj komunikaciji rekle da su to finansijske usluge prenosa podataka, a u vezi sa platnim transakcijama.

“Međutim, prilikom kontrole pojedinih banaka utvrđeno je da se kod usluga SWIFT-a ne radi o finansijskim, nego o telekomunikacijskim uslugama, koje podliježu plaćanju PDV-a”, kaže Ratko Kovačević, portparol UIO BiH.

Tvrdi da je ovo potvrđeno i nakon poslanog upita Interevropskoj organizaciji poreskih administracija (IOTA), čija članica je i UIO, od koje je dobijen odgovor da se radi o telekomunikacijskoj usluzi koja ima drugi poreski tretman od finansijskih usluga. Kovačević ističe da je UIO BiH o ovome upoznala predstavnike Udruženja banaka BIH.

Takođe, Kovačević negira da postoji selektivna primjena zakona, jer, kako kaže, inspektori nisu dužni postupati po obavještenjima UIO, nego samo po obavezujućim mišljenjima i to samo u konkretnom slučaju.

Moguće veće naknade

U Udruženju banaka BiH kažu za plaćanja SWIFT-om u prethodne četiri godine, a za koje se sada mora platiti PDV, banke neće teretiti klijente.

Međutim, nije isključeno da će usluge SWIFT-a poskupjeti u budućim transakcijama zbog obaveze kalkulisanja troškova PDV-a, mada će sve zavisiti od banaka pojedinačno hoće li i u kojoj mjeri povećati svoje naknade.

Izvor Agencije