BANJALUKA – Danas ističe rok do kada su svi privredni subjekti u RS, koji posluju s hranom, bili dužni da usklade svoje poslovanje s odredbama Pravilnika o sadržaju i sprovođenju opštih i specifičnih uslova higijene hrane, koji je, na osnovu Zakona o hrani RS, donijelo Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS.

Navednim pravilnikom definisani su opšti i specifični uslove higijene, koje moraju ispunjavati mlinovi za preradu žitarica na električni pogon, pogoni za proizvodnju pekarskih proizvoda na bazi brašna, i pogoni za proizvodnju osvježavajućih bezalkoholnih pića, voćnih sokova, sirupa i flaširanih voda, te uslovi higijene za pokretne ili privremene objekte.

Pravilnikom je precizirano, između ostalog, da organizator proizvodnje u mlinovima i pogonima za proizvodnju osvježavajućih bezalkoholnih pića, voćnih sokova, sirupa i flaširanih voda mora biti inženjer prehrambeno-tehnološkog ili hemijskog smjera, dok u pekarama rukovodilac proizvodnje treba da bude inženjer prehrambeno-tehnološkog smjera.

U Udruženju pekara RS, koje je i ranije imalo primjedbe na navedni pravilnik, i dalje se suprotstavljaju njegovoj primjeni uz obrazloženje da većina pekara, koje su uglavnom manje, neće biti u mogućnosti da ga primjenjuje. Predsjednik ovog Udruženja, Saša Trivić, kaže da se posebno protive odredbi koja se odnosi na stručni kadar.

– Zahtijevati od svake pekare, pa i one najmanje, da zaposli diplomiranog tehnologa iziskuje velike troškove. Osim toga mi nemamo dovoljno stručnog kadra za te poslove. Ukoliko se bude insistiralo na ovoj odredbi i inspekcija bude izricala kazne veliki broj pekara će se zatvoriti – istakao je Trivić.

On je dodao da su prije mjesec dana od resornog ministarstva tražili da se sporni pravilnik povuče, što se nije desilo.

Predsjednik Udruženja mlinara RS, Zoran Kos, rekao je da pravilnik neće biti problem za veće mlinove, ali će opstanak manjih mlinova biti doveden u pitanje.

– Problem je to što su pravila ista za sve, za velike industrijske mlinove i one manje, koji prerade do dvije tone pšenice dnevno. Trebalo je uvesti bar neke kategorije – rekao je Kos.

U Ministarstvu kažu da je pravilnik usklađen s direktivama EU i primjenom HACCP sistema.

– Primjena pravilnika je već dva puta produžavana i više neće biti odgađanja i povlačenja. Njegovom primjenom znatno će se povećati sigurnost hrane, a posebno hljeba čiji je kvalitet često upitan – rekao je pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Vid Kopanja.

 

Načelnik Odjeljenja za inspekcijske poslove Grada Banja Luka, Novak Petraš, takođe smatra da većina pekara nije u mogućnosti da primijeni navedni pravilnik, zbog čega neće krenuti u kontrolu prije nego što se ne konsultuju s Ministarstvom i Republičkom upravom za inspekcijske poslove.

– Kako ne bi došli u situaciju da izričemo kazne i zatvaramo pekare koje ne ispunjavaju uslove te tako ostanemo bez hljeba moraćemo da odgodimo kontrolu primjene pravilnika dok se ovo pitanje još jednom ne razmotri – rekao je Petraš i dodao da kazne za nepoštovanje pravilnika iznose do 18.000 KM.

Izvor Agencije