Grčka nikada nije bila tako blizu da odustane od evra kao zajedničke valute,ali postoji pet jakih razloga zašto se to neće dogoditi, smatra ekonomski komentator radija Deutsche Welle Maks Hofman.

Kao prvi razlog on je u tekstu, koji donosi nemački javni servis, naveo da tonije ni malo jednostavno i da Grčka ne može „slučajno" da isklizne izmonetarnog saveza, jer međunarodnefinansijske institucije nisu toliko nemoćne.

Ako Grčka ne plati samo jednu mesečnu ratu MMF-u, onda su zvanicno bankrotirali,ali direktorka MMF-a Kristin Lagard, neće odmah proglasiti platežnu nesposobnost Grčke, već se tako nešto mora formalno potvrditi, a to traje nekoliko dana. Čak i posle toga, MMF ima još političkog manevarskog prostoraako Grci obećaju poboljšanje, smatra Hofman.

Drugi razlog je taj što odustajanje od evra nije neizostavno jeftinija varijanta.

Veruje se da bi, za Grčkom, istim putem, zahvaljujući raznim špekulantima, pošle iItalija i Portugalija i da bi "zaraza" mogla da zahvati još neke države.Evropska unija je spremnija za takve slucajeve nego pre nekoliko godina, ali uBriselu niko nije spreman da isključi tu mogucnost.

Evropska unija bi u svakom slučaju morala da pomagaže Grčkoj i posle njenog napuštanja evrozone, što bi doveo do potpunog sloma grčke ekonomije. Svejedno je da li bi onda Grčka bila članica Evropske unije ili ne, Brisel bi morao da pomogne. To ne bi bilo mnogo jeftinije od ostanka Grcke u evrozoni.

Kao treći razlog Hofman je naveo da je izlazak Grčke iz evrozone "geopoliticka besmislica".

Grčka deo nestabilnog Balkana, tradicionalni prijatelj Rusije i kapija za izbeglice iz Sredozemlja. Da li ostale članice Evropske unije zaista žele da potisnu takvu zemlju u izolaciju sa nesagledivim geopolitičkim posledicama, pita se Hofmani ističe da se i u izboru reči poslednjih nekoliko dana čuje se da su brojni evropski političari počeli da obrazlažu pomoć Grčkoj geopolitički, a ne više ekonomski.

Ciprasov stav i ponašanje su osnova četvrtog razloga grčkog ostajanja u evrozoni.

Hofman navodi da u Briselu postoje ozbiljne analize da je samit "loše raspoloženih ministara finansija" u Rigi bio prekretnica i da je grčki premijer Cipras shvatio da u toj partiji pokera više nema ni jednog keca u rukavu i da je zbog toga zamenio svog glavnog pregovarača.

"Očito će trojka sada pregovarati sa ljudima koji se razumeju u svoj posao i nesanjaju ideološke snove", kaže Hofman.

Peti,ali ne i najmanje važan, razlog ima devizu "Unija je – Unija" i predstavlja osnovu za očuvanje evropske ideje.

Ako Grčka istupi, monetarna unija više neće biti pravi savez, već bi, psihološkigledano, više odavala utisak zone fiksnih monetarnih kurseva.

U takvoj situaciji primetno bi oslabila motivacija za jače ekonomsko, ali ipolitičko povezivanje, pa bi evropska ideja pretrpela težak udarac.

"Krupni igraci u Evropskoj uniji će učiniti sve da to spreče", poručuje Hofman.

Nesuglasice EU i MMF-a blokiraju dogovor sa Grčkom

Nesuglasice koje postoje između Evropske unije i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) odgovorne su za blokadu postizanja dogovora o grčkoj dužničkoj krizi, saopštila je vlada u Atini.

„Ozbiljne razlike i protivrečnosti između kreditora, Evropske unije i Međunarodnog monetarnog fonda, podrivaju pregovore sa Grčkom. S obzirom na nesposobnost institucija da postignu dogovor, očigledno je da ne može biti kompromisa koji je potreban za postizanje dogovora sa Grčkom“, navodi se u zvaničnom saopštenju grčke vlade, a prenosi agencija Frans pres.

Nešto ranije, grčki ministar finansija Janis Varufakis je izjavio da ne očekuje da će na sastanku evrogrupe 11. maja biti postignut dogovor sa kreditorima o odblokiranju finansijske pomoći Atini u visini od 7,2 milijarde evra.

Kako ocjenjuje Frans pres, u posljednje vrijeme postoji sve veća zabrinutost u pogledu sposobnosti Atine da ove i naredne nedjelje otplati milijardu evra duga MMF-u.

Atini će možda trebati novi otpis duga

Međunarodni monetarni fond saopštio je da će Grčkoj možda trebati novi otpis duga, ali je negirao medijske spekulacije da se za takvu mjeru zalagao na prošlomjesečnom sastanku evrogrupe.

„Tokom prošlomjesečnog sastanka evrogrupe u Rigi, MMF se nije zalagao za novi otpis duga Atini, kao što su javili neki mediji“, navodi se u saopštenju tog međunarodnog kreditora.

U saopštenju se dodaje da je na tom sastanku, direktor Kancelarije Međunarodnog monetarnog fonda za Evropu , Pol Tomsen/ Poul Thomsen/, govorio o kompromisu koji mora biti postignut zarad dostizanja dogovora u aktuelnim pregovorima.

Tomsen je rekao da će, što su dogovorene mjere i ciljevi udaljeniji od prvobitnog sporazuma iz 2012. godine, to biti veća potreba za dodatnim finansiranjem i otpisom duga kako bi se dug Grčke učinio održivim, podsjeća MMF.

Napredak ostvaren, ali ne i konačan dogovor

Na pregovorima o dugu Grčke sa međunarodnim povjeriocima ostvaren je napredak, ali još nije postignut konačan dogovor, rekao je austrijski ministar finansija Hans Jerg Šeling.

On kaže da nije sigurno da li će sporazum biti postignut naredne sedmice.

„Iz današnje perspektive ne mogu da kažem ništa sigurno, jer još nemamo dokumente sa raspoloživim konačnim rezultatima“, rekao je on novinarima prije sastanka Vlade, odgovarajući na pitanje o mogućnostima za postizanje sporazuma na sastanku ministara finansija evrozone 11. maja.

On je naveo da učesnici pregovora o dugu Grčke kažu da je atmosfera na pregovorima dobra, te da ima određenih pozicija, gdje je Grčka promijenila svoj stav u korist ranije obrađenih tema.

„Ali o nekim pitanjima, čini se da nije došlo do odgovarajućeg pomaka. Pretpostavljam da će ovog vikenda biti nastavljeni intenzivni pregovori“, rekao je on.

Šojble: Teško da će do 11. maja biti postignut dogovor

Njemački ministar finansija Volfgang Šojble izjavio je da je prilično skeptičan kada je riječ o šansama da se u narednim danima postigne sporazum između Grčke i institucijama sa kojima Atina pregovara za dobijanje presudne finansijske pomoći.

„Ministri finansija evrozone mogli bi da u ponedjeljak, 11. maja, deblokiraju sredstva ukoliko institucije – Centralna evropska banka, Međunarodni monetarni fond i Evropska komisija procijene da su pokrenute reforme u Grčkoj“, rekao je Šojble u Berlinu.

Međutim, njemački ministar je dodao da je skeptičan kada je riječ o šansama da se to dogodi do ponedjeljka.

Šojble je napomenuo da je vrijeme izgubljeno, prenosi AFP. „Pregovori su dugo vremena bili `mrtvi`, tek je u posljednjih nekoliko dana postignut izvjestan napredak i, prema mom mišljenju, atmosfera je postala konstruktivnija“, ocijenio je Šojble.

On je ponovio da je Njemačka, kao i druge članice evrozone, spremna da pomogne Grčkoj u okviru onog što je dogovoreno, a to je da Atina striktno poštuje uslove i reformiše svoju ekonomiju u zamjenu za pomoć.

„Nećemo spekulisati o izlasku Grčke iz evrozone zato što to ne želimo da se dogodi“, naglasio je Šojble. (DW/Agencije)