BANJALUKA – Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS započelo je interventni otkup 2.500 grla tržišnih viškova tovne junadi u RS.

“Javni oglas za otkup raspisan je na zahtjev proizvođača, kojima se u stajama zbog izuzetno niskih otkupnih cijena nakupilo dosta junadi. Otkup će se vršiti sredstvima otkupljivača, uz obavezu Ministarstva da otkupljivaču plati 210 KM po grlu”, rekao je načelnik Odjeljenja za stočarstvo u Ministarstvu Ranko Grubišić.

Otkup će se vršiti samo od registrovanih poljoprivrednih proizvođača, uz ličnu dokumentaciju za svaku životinju. Ograničen je na 2 500 grla kako se ne bi prouzrokovala nestašica na domaćem tržištu i poskupljenje tovnog materijala i mesa u mesnicama.

“Vlada je ranije u svom zaključku navela da minimalna otkupna cijena ne može biti ispod 3,5 KM po kilogramu za registrovane proizvođače, a za proizvođače u sistemu PDV-a 3,5 KM plus PDV”, podsjetio je Grubišić.

Prema njegovim riječima, na raspisani oglas javilo se jedno preduzeće iz Gradiške i do sada je za prodaju prijavljeno svega 216 registrovanih grla.

“Cilj akcije je da se životinje oslobode iz prostorija sitnih proizvođača, jer ima dosta junadi koja je prerasla dob za klanje, a naše zalihe stočne hrane su male, pošto je ovo bila slaba godina za ratare”, rekao je Grubišić na konferenciji za novinare.

Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača RS Vladimir Usorac rekao je da je ova mjera zatražena od Ministarstva kako bi se prioritetno spasili sitni proizvođači, jer je otkupna cijena žive stoke niska, dok je cijena mesa u trgovačkim lancima apsurdno visoka.

“Cijena mesa je oko 15 KM po kilogramu, a trebalo bi da bude maksimalno osam, ali kod nas se prodaje meso uvezeno iz Srbije i Hrvatske, umjesto od domaćih proizvođača. Apsurdno je da se najavljuju poskupljenja mesa, a mi na domaćem tržištu nemamo kome da prodamo živu stoku”, istakao je Usorac.

On je dodao da problem predstavlja činjenica da preko granice u BiH ulazi roba koja se deklariše kao prva klasa i kao takva prodaje na domaćem tržištu, zbog čega će, ukoliko se ne riješi pitanje prekograničnog prometa, stočarska proizvodnja u BiH i dalje bilježiti konstantan pad.

“Imamo oko 11 000 proizvođača mlijeka ali bojim se da, u situaciji kada ne možemo da prodamo stoku, ta cifra ne padne na 5000″, upozorio je Usorac.

Izvor Agencije