BANJALUKA – Sve češća kupovina posrnulih preduzeća od strane Vlade RS jedini je način da u njima ponovo bude pokrenuta proizvodnja i da tokom stečaja ne budu prodate u bescjenje, ocijenili su u poslovnoj zajednici RS.

Kako naglašavaju stručnjaci, kupovina preduzeća od strane Vlade RS može se posmatrati i kao ispravljanje loših privatizacionih slučajeva koji su uništili imovinu preduzeća, a radnike pretvorili u socijalne slučajeve.

"U redovnom procesu privatizacije problem je bio što je većina njih tokom privatizacije bila opterećena i dugovanjima i socijalnim problemima", kazala je Dragica Ristić, direktor Privredne komore RS.

Ona naglašava da je kupovina preduzeća opravdana i neophodna u ovom trenutku, a sve s ciljem da u tim preduzećima bude uspostavljena proizvodnja, nakon čega treba tražiti dugoročna rješenja.

Da je Vlada RS sposobna da pokrene proizvodnju i spasi preduzeća koja su se nalazila u stečaju, najbolje pokazuje primjer firme "Elastik" iz Vlasenice, koja se bavi proizvodnjom pozamanterije, odnosno robe i pomagala koji se koriste u procesu šivenja. U ovu firmu Vlada RS je uložila oko 700.000 KM, spasila radna mjesta, a danas se već razmišlja za njen izlazak na berzu kao preduzeća koje pozitivno posluje.

"Preduzeće je, dok ga Vlada RS nije kupila, bilo klinički mrtvo i u stečaju. Danas poslujemo pozitivno, doduše sa minimalnom dobiti, ali radnici rade, redovno primaju plate i svaku kupovinu preduzeća od strane Vlade RS potpuno podržavam", kazao je Božidar Mijić, direktor "Novog elastika" iz Vlasenice.

Mišljenja stručnjaka potvrđuju i ranije izjave iz Vlade RS u kojima se navodi da dugoročni plan nije zadržavanje ovih preduzeća, već unos kapitala, pokretanje proizvodnje, zapošljavanje radnika i na kraju pronalaženje strateškog partnera.

Fabrika alatnih mašina "Jelšingrad" iz Banjaluke posljednja je firma koju je kupila Vlada RS, za šta je izdvojeno gotovo 8,3 miliona KM. Pored tog preduzeća, Vlada RS do sada je kupila 17 firmi, za šta je potrošila blizu 40 miliona KM, a pored kupovine i unosa kapitala isplaćeni su najveći povjerioci koji su u većini slučajeva bili radnici.

Drvna industrija "Nova Romanija" sa Sokoca, u koju je Vlada RS uložila oko 5,6 miliona KM, trenutno zapošljava oko 100 radnika, čija je prosječna plata 557 KM. Fabrika celuloze i papira "Celpak" iz Prijedora, "Polimka" iz Rudog, Građevinsko preduzeće "Rad" iz Bijeljine, "Autotransport" iz Prijedora samo su neka preduzeća koja je Vlada kupila i spasila od daljeg propadanja.

Goran Račić, predsjednik Skupštine Udruženja ekonomista RS – SWOT, kaže da je kupovina preduzeća na neki način ispravljanje loše privatizacije, te da je ključno pitanje u svemu da li će Vlada obezbijediti i naći dovoljno dobar menadžment koji će postići rezultate.

"Uglavnom radi se o preduzećima koja imaju pozamašnu imovinu i koju na neki način Vlada RS želi da zaštiti i preduzeća podigne na profitabilne osnove", kazao je Račić i dodao da je u ovim preduzećima potrebno osavremenjavanje kako organizaciono tako i tehnološko.

Račić ističe da je kupovina preduzeća kratkoročno rješenje, te da se poslije pokretanja proizvodnje i restrukturiranja Vlada RS treba na neki način osloboditi tih preduzeća.

Izvor Nezavisne novine