DOBOJ – Privrednici sa poplavljenih područja Doboja i Šamca koji su sklopili ugovore sa Fondom solidarnosti Republike Srpske o isporuci robe preko vaučera, zbog nedostatka obrtnih sredstava, neće moći da ispoštuju obaveze ukoliko Vlada Srpske ne preduzme odgovarajuće mjere.

Sekretar dobojske Područne privredne komore Boško Đermanović rekao je danas u Doboju da privrednici sa poplavljenih područja zbog nedovoljnih zaliha robe u odnosu na potencijalni broj vaučera, te nedostatka obrtnih sredstava neće moći da ispoštuju ugovorene obaveze prema Fondu.

Đermanović je kao problem privrednika naveo i rok naplate potraživanja s obzirom na to da su njihove zalihe uništene, a trebaju dodatne garancije za nabavku robe od dobavljača.

"Ne vrši se kontrola fakture prilikom predaje robe što, usljed obrade podataka, može da produži grejs period od dva do četiri mjeseca", naveo je Đermanović, nakon sastanaka sa privrednicima sa područja Doboja i Šamca.

Predsjednik Savjeta privrednika sa područja Doboja Rankica Panić ukazala je da Vlada Srpske nije ispoštovala obećane povlastice i stimulacije date Doboju i Šamcu, koje je zbog štete pričinjene u majskim poplavama definisala kao opštine od posebnog interesa.

Panićeva je kao jedan od zaključaka sa današnjeg sastanka, koji će biti dostavljen Vladi Srpske i lokalnoj zajednici, predložila da Fond sa komercijalnim bankama sklopi ugovor o finansiranju preduzeća potpisnica o naplati vaučera.

"Dostavljene fakture u bankama treba da budu naplative za 30 dana u cijelosti bez dodatnih troškova i garancijama prema bankama", navela je Panićeva.

Drugi zaključak je da Fond otvori kancelarije za ova područja koje bi primale fakture i dalje ih slale na likvidaciju u nadležene institucije.

Privatni preduzetnik "Proda komerc" iz Doboja koji je u sistemu vaučer plaćanja Goran Prodić rekao je da je problem u finansiranju.

"Privrednici su u sitaciji da ne mogu nabaviti robu od dobavljača, ni da naplate svoja potraživanja koja dospijevaju za devet mjeseci", istakao je Prodić.

On je naveo da banke traže garancije da će roba biti plaćena, što preduzetnici ne mogu garantovati, jer nemaju podršku Fonda.

"Tražimo da Vlada Republike Srpske dostavi garancije bankama da će roba biti plaćena i da subvencionišu kamatu koje banke zahtijevaju da bismo poslovali pod jednakim tržišnim cijenama", istakao je Prodić. (Agencije)