BANJALUKA – Ukupan obim robne razmjene RS s inostranstvom za prvih šest mjeseci tekuće godine, prema podacima Privredne komore RS, iznosio je 2.926.653.000 KM, što je u poređenju sa istim periodom prethodne godine više za 17,3 odsto. Od tog iznosa, izvoz je iznosio 1.083.439.000 KM i povećan je za 34,8 odsto u odnosi na isti period prošle godine.

– Vrijednost uvoza iznosila je 1.843.214.000 KM, što je u odnosu na isti period prethodne godine više za 8,9 odsto. Za šest mjeseci tekuće godine RS je ostvarila deficit u iznosu od 759.775.000 KM, koji je u odnosu na isti period prethodne godine smanjen za 14,5 odsto.

Pokrivenost uvoza izvozom iznosila je 58,8 odsto dok je u istom periodu prethodne godine iznosila 47,5 odsto – rekao je Vladimir Blagojević, portparol Privredne komore RS.

Sa ciljem povećanja izvoza i smanjenja deficita u spoljnotrgovinskoj razmjeni Vlada RS, odnosno Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva RS, već nekoliko godina dodjeljuje privrednim subjektima u RS podsticajna sredstva za sufinansiranje izvoza. U ovoj godini za 229 preduzeća koja ostvaruju pozitivan spoljnotrgovinski bilans obezbijeđeno je 11 miliona KM, dok je ukupan iznos podsticaja izvoza od 2006. do 2010. godine dostigao 35.370.000 KM. Vlada RS je na posljednjoj sjednici odobrila Drvnoj industriji Vlasenica i "Novoj polimci" iz Rudog po 100.000 KM za podsticaj izvoza.

Preduzeća su podsticajna sredstva uglavnom iskoristila za uvođenje novih tehnologija, nabavku savremene opreme, izgradnju proizvodnih objekata i jačanje ljudskih resursa. Pero Dugić, generalni direktor Rafinerije ulja Modriča, kaže da su ove godine dobili 124.000 KM podsticaja koje su iskoristili za nabavku opreme, dok su prošle godine sredstvima Vlade RS finansirali uvođenje sertifikata ISO 14001. Modrička rafinerija prošle godine izvezla je gotovih proizvoda u vrijednosti od 20 miliona KM, dok ove godine planira da izveze bar dva puta više.

Prošlogodišnji izvoz "Megamonta" iz Čelinca vrijedio je 3,6 miliona evra, dok je ove godine u planu deset odsto veći plasman na strana tržišta.

Od Vlade RS dobili su 130.000 KM koje su iskoristili za izgradnju proizvodne hale i nabavku repromaterijala.

– Ove godine povećali smo obim proizvodnje i broj radnika, pa smo dobili više podsticajnih sredstava za izvoz u odnosu na prethodnu godinu. Zahvaljujući sredstvima Vlade RS prošle godine razvili smo novi proizvod – kaže Vinko Džombić, direktor "Megamonta".

Nebojša Ristić, direktor i vlasnik preduzeća "Mlijekoprodukt" iz Kozarske Dubice, koje je dobilo 105.000 KM podsticaja, kaže da ta sredstva pomažu preduzećima da osavremene proizvodnju i tako postanu konkurentniji na stranom tržištu.

Predrag Zgonjanin, direktor Fabrike celuloze "Celeks" iz Banje Luke, kaže da podsticaji Vlade RS najviše znače manjim preduzećima, jer mogu da ih iskor iste za nabavku opreme ili plaćanje obaveza.

– "Celeks" godišnje izveze oko 55 tona proizvoda ili oko 80 odsto proizvodnje tako da bi za neki znatniji pomak u izvozu trebalo da dobijemo znatan iznos podsticajnih sredstava – kaže Zgonjanin, dodajući da će 110.000 KM koje su dobili ove godine iskoristiti za nabavku opreme.

Obaveze korisnika subvencija

Ministar industrije, energetike i rudarstva RS, Slobodan Puhalac, kaže da se korisnici podsticajnih sredstava ugovorom obavezuju da će ih namjenski koristiti sa ciljem pripreme proizvodnje za izvoz, a na kraju godine Ministarstvu dostavljaju izvještaj o korištenju sredstava.

– Ukoliko ne ispuni obaveze iz ugovora korisnik sredstava obavezan je da ih vrati, odnosno Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva RS pokreće proceduru naplate dostavljenih mjenica – objasnio je ministar Puhalac.

Izvor Agencije