SARAJEVO – Komisija za finansije i budžet Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH nije se izjasnila o setu zakonskih prijedloga kojima je predviđeno povećanje akciza za naftu i naftne derivate, te će zatražiti od Predstavničkog doma dodatnih 15 dana za izjašnjavanje o ovim prijedlozima zakona.

Kao razlog za neizjašnjavanje o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o akcizama u BiH, Prijedlogu zakona o izmjeni Zakona o sistemu indirektnog oporezivanja u BiH i Prijedlogu zakona o izmjenama i dopuni Zakona o uplatama na jedinstveni račun i raspodjeli prihoda koje je predložio Savjet ministara BiH, navedeno je da do danas nije dobijeno traženo mišljenje Upravnog odbora /UO/ Uprave za indirektno oporezivanje /UIO/ o ovim zakonima.

Član Komisije iz SNSD-a Dušanka Majkić kaže da je prilikom utvrđivanja Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o akcizama povrijeđena procedura jer je Savjet ministara iz usaglašenog prijedloga UO UIO izuzeo povećanje akciza na bezalkoholna i alkoholna pića, te duvan.

„Akcize su u nadležnosti UO UIO i ovo znači da je on nepotreban“, ocijenila je Majkićeva.

Komisija za finansije i budžet već je jednom odgodila za mjesec dana izjašnjavanje o predloženom setu zakona i tražila mišljenje UO UIO.

Predloženim zakonskim rješenjima predviđeno je obezbjeđivanje dodatnih 10 feninga za izgradnju auto-puteva i pet feninga za izgradnju puteva, a sredstva bi bila uplaćivana na namjenske račune javnih preduzeća za izgradnju puteva u BiH.

Savjet ministara BiH prvobitno je tražio za ovaj set zakona hitnu proceduru, što je Predstavnički dom odbacio i uputio ih u razmatranje po skraćenom postupku.

Ovi zakonski prijedlozi naći će se na dnevnom redu sutrašnje sjednice Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.

Komisija za finansije i budžet podržala je danas u drugom čitanju Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama zakona o zaduživanju, dugu i garancijama BiH.

Savjet ministara BiH utvrdio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaduživanju, dugu i garancijama BiH sa ciljem njegovog usklađivanja sa stvarnim potrebama i praksom, s obzirom na to da je ovaj zakon usvojen 2005. godine.

Izmjenama Zakona, pored usklađivanja normativnih rješenja s potrebama prakse, vrši se i njegovo dopunjavanje u skladu s kriterijumima Svjetske banke o objavama podataka u ovoj oblasti.

Istovremeno se uvodi obaveza evidentiranja duga gradova i fondova, kako bi bili obezbijeđeni potpuniji podaci o zaduživanju u BiH.

Ističući da entiteti nisu imali priliku da se izjasne o ovom zakonskom prijedlogu, Majkićeva je ocijenila da je potrebno donijeti novi zakon, a ne vršiti njegove izmjene i dopune.

Ona je najavila da SNSD neće podržati predloženi zakon.

Bevanda: Neusvajanje zakona vodi ka blokadi aranžmana sa EBRD-om i MMF-om

Ministar finansija i trezora BiH Vjekoslav Bevanda izjavio je da bi neusvajanje zakona o povećanju akciza na naftu i naftne derivate za posljedicu imalo blokadu aranžmana sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj /EBRD/, a problematizovalo bi i dalji odnos sa Međunarodnim monetarnim fondom /MMF/.

Bevanda je ocijenio da se „ponovo ulazi u začarani krug“ koji će omogućiti odgađanje usvajanja zakona o povećanju akciza na naftu i naftne derivate.

On je rekao novinarima da su UO UIO i Savjet ministara BiH poštovali potrebne procedure prilikom utvrđivanja prijedloga zakona o akcizama, koji je dio Reformske agende, te da je sada na potezu parlament BiH.

Bevanda je izrazio nadu da će ovaj zakon biti usvojen, upozorivši da bi u slučaju neusvajanja posljedica bila blokada već dogovorenih aranžamana i onih koji su u toku dogovaranja sa EBRD-om koji se odnose na izgradnju auto-puteva i puteva u BiH.

Prema njegovim riječima, neusvanjanje zakona o akcizama problematizovalo bi i dalji odnos sa MMF-om, koji bi 7. septembra trebalo da se izjasni o novom kreditnom aranžmanu sa BiH.

„U prvom pregledu koji će uslijediti prije puštanja novca ovo će biti jedna od neizvršenih, a obavezujućih stavki koje su u dogovoru sa MMF-om“, rekao je Bevanda, izrazivši nadu da će MMF početkom septembra donijeti pozitivnu odluku. (Agencije)