BANJALUKA – Poreska uprava Republike Srpske za sedam mjeseci ove godine na račun javnih prihoda Srpske prikupila je 1,35 milijardi KM, što je za 96,8 miliona KM ili osam odsto više nego u istom periodu prošle godine.

Iz Poreske uprave Republike Srpske saopšteno je da je ostvaren značajan rast prihoda u gotovo svim segmentima, čime je nastavljen pozitivan trend naplate od početka godine.

Naplaćeni iznos po osnovu direktnih poreza u periodu od 1. januara do 31. jula veći je za devet odsto u odnosu na isti period prošle godine, odnosno prikupljeno je 290 miliona KM, na šta je uticalo značajno povećanje naplate poreza na dohodak, kao i i poreza na dobit i poreza na nepokretnosti.

Najveći rast kod direktnih poreza ostvaren je kod poreza na dohodak, koji je prikupljen u iznosu od 135,3 miliona KM ili za 11,6 miliona KM više.

Značajan rast ostvaren je i kod prihoda od poreza na dobit, kojih je prikupljeno za 7,2 miliona KM više, a osim toga u sedam mjeseci ove godine zabilježen je i izuzetno značajan rast prihoda od poreza na nepokretnosti, kojih je prikupljeno nešto više od 14 miliona KM, a što je za oko četiri miliona KM više nego u sedam mjeseci prošle godine.

Prikupljeni prihodi fondova socijalnog osiguranja u sedam mjeseci iznose ukupno 828,4 miliona KM, što je za 63,3 miliona KM ili osam odsto više nego u uporednom periodu.

Povećana naplata je zabilježena kod doprinosa za PIO, te je naplaćeno 455,3 miliona KM, što je za 26,4 miliona KM više u odnosu na uporedni period, dok je za doprinose za zdravstveno osiguranje naplaćeno 312,3 miliona KM, odnosno 32,9 miliona KM više u odnosu na isti period prošle godine.

Rast je zabilježen i kod prihoda od doprinosa za Fond dječije zaštite i Fond za zapošljavanje od po sedam odsto, te za Fond za zapošljavanje lica sa invaliditetom od 17 odsto.

Povećana naplata je ostvarena i kod ostalih javnih prihoda, koji su naplaćeni u iznosu od 227 miliona KM ili za osam odsto više u odnosu na uporedni period.

U tom segmentu prihoda, najveća naplata je ostvarena kod prihoda od taksi i naknada, koji su iznosili 150,4 miliona KM ili više za 18 odsto.

Prihodi od kazni su u sedam mjeseci iznosili gotovo 12 miliona KM, što je za 18 odsto više nego u istom periodu prošle godine, dok je rast od 14 odsto ostvaren kod prihoda od naknada za priređivanje igara na sreću.

Manja naplata zabilježena je kod koncesionih naknada koje su u sedam mjeseci ove godine naplaćene u iznosu od 21,2 miliona KM, što je za 9,6 miliona KM manje nego u uporednom periodu.

Iz Poreske uprave Srpske pojasnili su da su stupanjem na snagu Zakona o izmjenama Zakona o naknadama za korišćenje prirodnih resursa za proizvodnju električne energije u martu prošle godine smanjeni, to jeste vraćeni na nivo prije poplava, iznosi naknada za korišćenje prirodnih resursa u svrhu proizvodnje električne energije i način plaćanja, što je uticalo na manju naplatu prihoda od koncesionih naknada u ovom periodu.

Kada je riječ o zaostalim obavezama po osnovu indirektnih poreza i doprinosa za Fond solidarnosti, u sedam mjeseci naplaćene su u iznosu od 4.700.989 KM, što je smanjenje za 5,5 miliona maraka.

Na to je uticalo stupanje na snagu Zakona o prestanku važenja zakona o posebnom doprinosu za solidarnost, koji je u primjeni od 1. januara.

Prema podacima Poreske uprave Republike Srpske, u periodu od 1. januara do 31. jula na području Republike Srpske registrovan je 721 poreski obveznik – pravno lice i 1.893 poreska obveznika – preduzetnika, dok je istovremeno odjavljeno 199 poreskih obveznika – pravnih lica i 655 poreskih obveznika – preduzetnika. (Agencije)