BANJALUKA – Mandatar za sastav nove vlade RS Aleksandar Džombić rekao je da je Vlada potvrdila da prihvata stotinu od 123 zahtjeva Privredne komore Srpske koji su ugrađeni u dopune “Ekonomske politike Republike Srpske za 2011″ godinu”, kao 19 od 24 zahtjeva republičkog Saveza sindikata.

Džombić je istakao da su ovi zahtjevi amandmanima ugrađeni u dopune “Ekonomske politike Republike Srpske za 2011″ godinu” i upućeni Narodnoj skupštini.

Nakon sjednice Ekonomsko-socijalnog savjeta RS koji je razmatrao “Ekonomsku politiku RS za 2011. godinu” i Budžet Srpske za narednu godinu, Džombić je naglasio da će stopa poreza na dohodak biti jedinstvena, i da će se ići sa jednom poreskom stopom od 10 odsto, umjesto predviđenih 10 i 20 odsto progresivnom stopom.

“Dodatno smo usaglasili da u budžetu, umjesto 10,2 miliona KM za socijalno zbrinjavanje, izdvojimo 20 miliona KM, što ću u uvodnom izlaganju u formi amandmana, predložiti kada budem izlagao budžet”, rekao je Džombić.

On je pojasnio da u državnoj upravi neće biti dodatnih smanjenja plata, kao je to bilo shvaćeno u medijima, već da se nastavlja sa smanjenjem iz 2010. godine za državne i visokopozicionirane službenike.

“Trenutno je 10 odsto smanjenje za državne službenike, i dodatnih 15 odsto za visokopozicionirane. Znači, nema dodatnih smanjenja, već nastavljamo sa smanjenjem koje je bilo u 2010. godini. Za prosvjetu i policiju nema nikakavih smanjenja, a za zaposlene u industriji kože, obuće i tekstila osnovica poreza za doprinose biće 25 odsto prosječne bruto plate u RS, što će predstavljati povoljnije uslove u odnosu na sadašnje zakonsko rješenje, uključujući i 50 KM, koje dobijaju iz budžeta”, rekao je Džombić.

On je dodao da će u narednom periodu morati biti izmijenjen Zakon o penzijsko-invalidskom osiguranju (PIO) da ne bi došlo do oštećenja radnika zaposlenih u ove tri industrije.

Prema njegovim riječima, Vlada Srpske preuzela je obavezu da napravi kalkulaciju za radnike sa najnižim koeficijentima u državnoj upravi koji su od četiri do sedam, i procjeni da li se određenim relokacijama mogu zaštititi njihove plate, odnosno da li mogu izbjeći smanjenje za narednu godinu.

Džombić je naglasio da je Zakon o PIO povučen, jer je na konsultacijama sa boračkim udruženjima usaglašeno da se u prvom kvartalu sljedeće godine, izmjenama i dopunama Zakona o PIO i Zakona o pravima boraca, izdvoje boračka pitanja i davanja iz penzijsko-invalidskog sistema i da se formira posebna budžetska pozicija u koju će biti obezbijeđena sredstva i odrediti način njihovog raspoređivanja.

“Saglasili smo se da su socijalno najugroženija kategorija nezaposleni borci i oni će biti prioritet u raspodjeli ovih sredstava”, istakao je Džombić.

Predsjednica Ekonomsko-socijalnog savjeta Republike Srpske Ranka Mišić rekla je da je ”Ekonomska politika” dobila podršku sa ograničenjem, pojasnivši da je ostao neriješen uslov koji se odnosi na izmjene Zakona o porezima i doprinosima.

“Tu nije postignut konsenzus, a kada je riječ o budžetu, takođe nije postignut konsenzus u dijelu koji se odnosi na iznos plata u državnoj upravi za najslabije plaćene državne službenike”, istakla je Mišićeva.

Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Ranko Milić rekao je da ”Ekonomska politika” nije prihvatljiva u dijelu koji se odnosi na podizanje stopa poreza i doprinosa, jer je Unija protiv podizanja ovih stopa.

“Svi ostali elementi koji se tiču otklanjanja barijera za poslovanje, strateški razvoj i neke granske strategije, za nas su prihvatljivi”, rekao je Milić

Prethodno je u toku dana potpredsjednik Saveza sindikata RS Duško Jandrić rekao da 2011. u RS neće biti smanjene plate pripadnicima MUP-a, te zaposlenim u prosvjeti i zdravstvu.

“Dogovoreno je da se radnici, koji imaju najniže plate u državnoj upravi i pravosuđu pokušaju izuzeti od smanjenja plata”, rekao je novinarima Jandrić nakon sastanka sa Džombićem i istakao da bi u tom slučaju u narednoj godini trebalo da bude izdvojeno pet miliona KM.

Prema njegovim rječima, plate od 400 do 700 KM ne smiju biti umanjene, dok bi za one veće od 700 KM bile smanjene od 10 do 25 odsto.

“Ekonomska kriza stigla je i na ove prostore, pa budžeti teško mogu biti ostvareni. Sve nas je to uvjerilo da povećanja plate ne može biti, ali se borimo da ne dođe do njihovog umanjenja”, kaže potpredsjednik Saveza sindikata RS.

Predsjednik Sindikata obrazovanja, nauke i kulture RS Stevan Milić rekao je da prosvjetni radnici nisu izjednačeni sa ostalim budžetskim korisnicima, te istakao da se nada da će biti pronađena pozitivna rješenja za zaposlene u ovoj oblasti.

“Postoji problem, jer je u visokom obrazovanju smanjen budžet za sedam do osam miliona KM i pitanje kako će funkcionisati u trećem semestru”, kaže Milić.

Predsjednik Sindikata uprave Tomo Vrhovac smatra da su zaposleni u javnoj upravi RS i dio zaposlenih u pravosuđu kažnjeni, jer treba da snose teret krize u RS.

“Ovim kategorijama ranije su umanjena primanja od 10 do 25 odsto i prijedlog je da tako ostane u ovoj godini što je neprihvatljivo”, poručio je Vrhovac.

On je naglasio da umanjenja plata ne smiju biti onima koji imaju primanja od 400 do 1.000 KM, dok bi drugima koji primaju više od 1.000 KM plate bile umanjene od 10 do 15 odsto.

Vrhovac je najavio da sindikat neće podržati prijedlog ekonomske politike RS za narednu godinu ukoliko ne budu ispoštovani njegovi zahtjevi.

Narodna skupština RS razmatraće danas po hitnom postupku Prijedlog budžeta RS za narednu godinu, koji je sa 1,6 milijardi KM na nivou ovogodišnjeg, te Prijedlog ekonomske politika za 2011. godinu koju karakteriše povećanje poreza i doprinosa.

Izvor Agencije