BANJALUKA – Narodna skupština Republike Srpske razmatrala je Nacrt zakona o penzionom i invalidskom osiguranju, kojim se propisuje da je uslov za starosnu penziju 65 godina života.

Ministar rada i boračko – invalidske zaštite RS Petar Đokić istakao je da je najniža granica sa kojom se može ući u ostvarivanje prava na penziju, uz prethodni uslov, 15 godina staža osiguranja.

“Jedan od važnih uslova za sticanje prava na penziju ostvaruje se sa 40 godina staža osiguranja za muškarce, a za žene sa 35 godina staža osiguranja”, rekao je Đokić.

On je naglasio da Nacrt zakona predviđa uvođenje bod-sistema umjesto koeficijenta valorizacije koji postoji sada i na osnovu kojeg se vršio obračun penzija.

Prema njegovim riječima, pooštreni su uslovi za porodične penzije kada je riječ o godinama života – uvedeno je usklađivanje opšteg boda prema rastu plata, a uvodi se usklađivanje penzija prema polovini zbira stope rasta plata i stope inflacije.

Poslanik SNSD-a Snježana Jokić istakla je da važeći Zakon o penzionom i invalidskom osiguranja ima dosta nedostataka, te da su ponuđena zakonska rješenja dobra.

“Nacrt zakona o penzionom i invalidskom osiguranju riješio je neke probleme na veoma kvalitetan i pozitivan način, među kojima je i starosna penzija”, rekla je Jokić.

Poslanik PDP-a u Narodnoj skupštini RS Branislav Borenović ocijenio je da će primjenom predloženih zakonskih rješenja biti pogoršan standard penzionera u RS.

“I sada naši penzioneri imaju najlošiji standard u regionu i ova zakonska rješenja ne idu u njihovu korist. Potrebno je iz procedure povući navedeni Nacrt zakona, jer se njime uzima veliki dio novca iz penzionerske kase”, rekao je Borenović tokom rasprave o Nacrtu zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju.

Poslanik SDS-a Tomica Stojanović rekao je da nema svrhe pričati o lošim zakonskim rješenjima koja dugoročno ne mogu riješiti probleme penzionerske populacije.

“Umjesto da se pomogne penzionerskoj populaciji u RS na ovakav način im se oduzima dio primanja i standard im se dodatno urušava. Pitanje je za koga su dobra ovakva zakonska rješenja koja dugoročno neće imati nikakvog efekta”, dodao je Stojanović.

Ministar Đokić ponovio je da Nacrt zakona o penziono-invalidskom osiguranju RS nema za cilj da oduzme bilo kome utvrđeno pravo, već da na bolji način definiše korištenje tih prava.

“Nama je cilj da u narednim godinama dođemo do takvih promijena u sistemu penziono-invalidskog osiguranja kroz ovaj zakon, koji će obezbijediti dugoročniju stabilnost i sigurnost sistema PIO”, rekao je Đokić novinarima nakon što je okončana skupštinska rasprava o Nacrtu zakona o penziono-invalidskom osiguranju RS.

Đokić je naglasio da to podrazumijeva da se obezbijedi redovnost u isplatama penzija i osigura da svi oni koji su korisnici prava na penziju to pravo nesmetano uživaju u narednom periodu.

On je podsjetio da je Ekonomsko-socijalni savjet RS kojeg čine predstavnici Vlade RS, Saveza sindikata RS, Unija udruženja poslodavaca RS na nedavnoj sjednici zaključio da podržava Nacrt zakona o penziono-invalidskom osiguranju da ide u skupštinsku proceduru.

“Ne mislim da ćemo imati problema sa predstavnicima Boračke organizacije RS, ako na dobar način kroz Zakon o pravima boraca riješimo problematična pitanja za borce”, istakao je Đokić.

Đokić je rekao da će Zakon o pravima boraca, Zakon o radu, Zakon o doprinosima i Zakon o zapošljavanju ući u skupštinsku proceduru i biti usvojeni u Narodnoj skupštini RS, kako bi stupili na snagu od 1. januara iduće godine ako se usvoji Zakon o PIO.

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS rekao je da Srpska ima 101 000 boraca prve i druge kategorije od kojih je 40 000 tretirano kroz Zakon o PIO, dok je evidentirano 30 000 nezaposlenih boraca prve i druge kategorije.

“Procjenjujemo da ima najmanje 150 000 boraca u RS i treba razmišljati i pronaći načina da sve kategorije boraca budu na jednak način tretirane kroz određeni zakon”, zaključio je Đokić.

Narodna skupština razmatrala je i Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o mirnom rješavanju radnih sporova kojim se prilikom definisanja pojmova individualnog i kolektivnog spora proširuju i preciziraju pitanja koja se smatraju radnim sporovima.

Iz Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite RS obrazloženo je da se pod individualnim radnim sporom prema predloženim izmjenama i dopunama smatra spor povodom prestanka ugovora o radu, a ne samo spor povodom otkaza ugovora kao jednog od načina prestanka ugovora o radu.

“Kada je riječ o kolektivnom radnom sporu, prema predloženom rješenju kolektivnim radnim sporom se smatra i spor povodom donošenja i primjene opštinh akata poslodavaca, jer sadašnja definicija kolektivnog radnog spora to ne podrazumijeva”, navodi se u obrazloženju.

U obrazloženju se ističe da je zakonskim rješenjima obezbijeđeno da sporazum strana u radnom sporu ima snagu izvršne isprave čime se obezbjeđuje da njegovo provođenje i postupak mirnog rješavanja radnih sporova ima svrhu i smisao.

Narodna skupština RS razmatrala je i Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o kontroli predmeta dragocjenih metala u RS kojim će biti stvoreni uslovi za ulazak novih privrednih subjekata na tržište Srpske.

Ministar industrije, energetike i rudarstva RS Željko Kovačević rekao je da će izmjenama i dopunama biti stvoreni preduslovi za regulisanje otkupa dragocjenih metala od građana.

“Donošenjem predloženih izmjena i dopuna zakona definisaće se prava i obaveze proizvođača predmeta od dragocjenih metala, kao i trgovaca predmetima od dragocjenih metala, te ispitivanje i žigosanje predmeta od dragocjenih metala koji se proizvode, uvoze i stavljaju u promet i nadzor”, istakao je Kovačević, obrazlažući izmjene i dopune.

On je naglasio da će izmjene i dopune imati pozitivne efekte na dalji razvoj proizvodnje predmeta od dragocjenih metala kao privredne djelatnosti, kao i na jačanje domaćeg tržišta u ovoj oblasti.

Izvor Agencije