BANJALUKA – Poslanici Narodne skupštine Republike Srpske razmotrili su sinoć Prijedlog zakona o stečaju.

Ministar pravde Srpske Anton Kasipović rekao je da se Prijedlog zakona o stečaju temelji na dosadašnjim uočenim nedostacima stečajnog postupka, a kao jedan od njih je naveo neblagovremenost pokretanja tog postupka.

Kasipović je naveo da su ovim zakonom zacrtani ciljevi kojim bi se uticalo na blagovremeno pokretanje stečajnog postupka, finansijsko i operativno restrukturisanje dužnika, skraćivanje i smanjivanje troškova stečajnog postupka i zaštitu prava povjerilaca.

Poslanik SNSD-a Milan Kovač izjavio je tokom rasprave o ovom prijedlogu zakona da je to u suštini reformski zakon, ali da je potrebno dosta truda da bude primijenjen.

Kovač je istakao da nema brzog provođenja stečaja, te da su stečajni upravnici ti koji u većini slučajeva otežu stečajni postupak.

Šef Kluba poslanika SNSD-a Radovan Višković rekao je da je ovo neophodan zakon i da su rješenja koja se nude u zadovoljavajućoj formi.

Poslanik NS Goran Đorđić naglasio je da je ovakav zakon potreban i da njegov cilj treba da bude da donese stvarne efekte za kraće vrijeme.

Potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić ocijenio je da je riječ o dobrom zakonu i da će za njega glasati velika većina poslanika.

Poslanik PDP-a smatra da je zakon o stečaju, čiji je prijedlog radna grupa veoma kvalitetno uradila, zakasnio i da je iznuđen zbog posljedica koje je izazvao dosadašnji zakon o stečaj. On je rekao da je ovakav tekst rješenja trebalo predložiti ranije.

Bundalo je predložio zaljučak da Vlada Srpske, nakon godinu dana od stupanja ovog zakona na snagu, izvrši njegovu analizu i predloži potrebne izmjene ako se za to ukaže potreba.

Poslanik SDS-a Dušan Berić rekao je da bi se trebalo kvalitetnije i preciznije odrediti pokretanje stečajnog postupka, ko će platiti postupak i odrediti da stečajni postupak ne treba da traje dugo.

Poslanik NS-a Adam Šukalo rekao je da bi cilj ovog zakona trebalo da bude sprečavanje nastanka nesolventnih privrednih subjekata i da bi u tome značajnu ulogu trebala da ima Poreska uprava Srpske, kojoj bi se dalo ovlšćenje da bude jedan od pokretača stečaja.

Poslanik SRS RS Milanko Mihajilica naveo je podatak po kojem se u Srpskoj vodi 344 stečajnih i 516 likvidacionih postupaka, pitajući zašto se šest godina čekalo na izradi novih zakonskih rješenja o stečaju.

Tokom rasprave poslanici su u međusobnm replikama udaljili od teme raspravljajući i o tome kako je proveden proces privatizacije i šta je radila Komisija za reviziju privatizacije.

Izmjene Zakona odnose se na visinu naknada

Ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić izjavio jeda se u Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o naknadama za korišćenje prirodnih resursa u svrhu proizvodnje električne energije izmjene odnose na odredbe kojima je utvrđena visina naknade za korišćenje tih resursa.

Obrazlažući na sjednici Narodne skupštine Republike Srpske taj akt, koji je u dnevni red uvršten po hitnom postupku, Đokić je naveo da se većina naknada smanjuje za 50 odsto i da te naknade isključivo predstavljaju prihod lokalne zajednice.

Đokić je kao primjer naveo da je ovim prijedlogom zakona predviđeno da naknada za korišćenje hidroakumulacionih objekata za proizvodnju električne energije koja je iznosila 0,010 KM, sada iznosi 0,005 KM, a naknada za korišćenje prirodnih neobnovljivih resursa koja je iznosila 0,005 KM, sada iznosi 0,003 KM.

Prema njegovim riječima, ekonomska opravdanost ovog zakona sadržana je u činjenici da će se sredstvima koja ostaju kao dio prihoda „Elektroprivrede Republike Srpske“ dati doprinos ekonomskom oporavku ovog privrednog sistema, kroz povećanje njegovog investicionog kapitala.

Đokić je rekao da je takav investicioni kapital neophodan za održivi razvoj „Elektroprivrede Srpske“.

On je dodao da je inicijativu za izmjenu postojećeg Zakona o naknadama za korišćenje prirodnih resursa u svrhu proizvodnje električne energije podnijela „Elektroprivreda Republike Srpske“ putem nadležnog ministarstva.

On je istakao opredijeljenost Vlade da jača energetski sektor Srpske i da će u tom konktekstu „Elektroprivreda Srpske“ dobiti koncesiju za izgradnju hidroelektrane „Buk-Bijela“.

Đokić je na sjednici Narodne skupštine Srpske rekao da sada nije moguće reći koliko će trajati izgradnja tog objekta, ali je naglasio da će to biti visokoprofitabilan objekat u oblasti elektroenegretskog sektora.

On je naveo da su zahtjevi EU o pitanju eneregetskog tržišta veoma teški, a moraju se prihvatiti, te da se u tom kontekstu kompletan energetski sektor Srpske mora urediti tako da bude spreman da se suoči sa otvaranjem i liberalizacijom tržišta.

Poslanici opozicije su tokom rasprave navodili da je "Elektroprivreda Republike Srpske" u vrlo lošem stanju, kao i da je jedna od posljedica takvog stanja prekomjerno zapošljavanje u tom sistemu po partijskoj liniji, naročito u predizbornoj kampanji.

Opozicija tražila raspravu u Prijedlogu zakona o porezu na dohodak

Predstavnici opozicije u Narodnoj skupštini Republike Srpske smatraju da je neozbiljno što skupštinska većina nije prihvatila da bude razmatran Prijedlog izmjena i dopuna Zakona o porezu na dohodak.

Šef Kluba poslanika SDS-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Vukota Govedarica kaže da ne vidi šta je problem da se o navedenom zakonu raspravlja i da nakon toga predstavnici vlasti zauzmu stavove da li ga podržavaju ili ne.

"Ovo je krajnje neozbiljno od poslanika vlasti, jer na sjednicama odbora glasaju za zakone, a u skupštini ne", rekao je Govedarica novinarima u Narodnoj skupštini Republike Srpske.

Poslanik NDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Dragan Čavić rekao je da će na svakoj skupštinskoj sjednici podnositi isti prijedlog zakona, jer "Vlada sa obavezama po običnog čovjeka ide do te mjere da će im uskoro oporezivati i vazduh koji udišu".

Cvijanović: Povećan prosječan broj zaposlenih

Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović rekla je da je prosječan broj zaposlenih u prošloj godini za dva odsto veći od prosječnog broja zaposlenih godinu ranije.

„Zaposleno je 4.500 lica. Ako pogledamo trendove u toku 2015. godine i uporedimo podatke iz septembra sa podacima iz marta vidjećemo da je zabilježeno povećanje zaposlenosti od 2,3 odsto, odnosno više od 5.600 dodatno zaposlenih lica“, navela je Cvijanovićeva tokom „Aktuelnog časa“ u Narodnoj skupštini Republike Srpske.

Ona je dodala da su evidentni pokazatelji pada stope nezaposlenosti od četiri odsto 2015. godine.

„To nije dovoljno i ne možemo ih nazvati spektakularnim rezultatima, ali u svakom slučaju predstavljaju određene znakove stabilnosti koje nastojimo da obezbijedimo različitim mjerama ili programima podrške zapošljavanju“, naglasila je Cvijanovićeva.

Ona je napomenula da je i tokom svjetske ekonomske krize Vlada Srpske sprovodila niz aktivnosti kako bi unaprijedila nivo zaposlenosti.

Odgovarajući na poslaničko pitanje u vezi sa situacijom u javnim preduzećima, premijer Srpske je rekla da se radi na definisanju određenih mjera koje bi dovele do sanacije ili konsolidacije situacije u tim preduzećima.

Ona je navela da se „Željeznice Republike Srpske“, koje su jedno od strateških preduzeća Srpske, suočavaju sa problemima sa kojima se suočavaju ista preduzeća u okruženju.

„Krajem prošle godine ušli smo u jedan projekat restrukturisanja u saradnji sa ekspertima Svjetske banke koji su sličan projekat predlagali i kada je riječ o sličnim preduzećima u nekim zemljama u okruženju. Očekujemo da će u narednom periodu biti urađene određene analize koje bi nam pokazale na koji način da koncipiramo rad i poslovanje ovakvog važnog sistema u budućnosti“, naglasila je Cvijanovićeva.

Ona je podsjetila da se određene mjere sprovode i u okviru preduzeća „Šume Srpske“, ali i mjere koje su usmjerene na jačanje funkcije preduzeća „Vode Srpske“ i „Putevi Srpske“.

Cvijanovićeva je rekla da je Vlada realizacijom niza projekata iz oblasti saobraćajne infrastrukture pokazala opredijeljenost da modernizuje transportnu infrastrukturu kao pretpostavku za privredni razvoj Srpske.

Ona je dodala da se predviđenom dinamikom realizuje projekat izgradnje auto-puta Banjaluka-Doboj, te da se vode razgovori sa kineskim partnerima u vezi sa izgradnjom auto-puta Banjaluka-Prijedor.

„Vlada je čvrsto opredijeljena da se ide i u izgradnju auto-puta Banjaluka-Prijedor, ali i remont pruge na relaciji Banjaluka-Prijedor-Novi Grad-granica sa Hrvatskom, odnosno EU“, istakla je Cvijanovićeva.

Ona je naglasila da je za prevoz željezne rude veoma važna ova dionica, a kojom se odvija polovina ukupnog prevoza „Željeznica Republike Srpske“.

Premijer Srpske je rekla da je spremna da razgovara o problemu obrazovanja bošnjačke djece i izučavanju nacionalne grupe predmeta, ali i da Republika Srpska ne sprovodi nikakve mjere diskriminacije prema bilo kojem djetetu, posebno ne po osnovu nacionalne pripadnosti.

„To smo pokazali nizom mjera koje se sprovode u osnovnom obrazovanju i gdje niko nije isključen, već su, naprotiv, svi uključeni u sve one projekte podrške koje Vlada obezbjeđuje bilo da je riječ o prevozu, besplatnim udžbenicima i drugome“, navela je Cvijanovićeva.

Ona je napomenula da se nacionalna grupa predmeta izučava u više od 20 škola u Republici Srpskoj i da to pravo nije nikome oduzeto. (Agencije)