BANJALUKA – Poslodavci u Republici Srpskoj tvrde da je ponuđeni radni tekst novog zakona o radu za njih apsolutno neprihvatljiv.

Saša Trivić, potpredsjednik Unije udruženja poslodavaca RS, kaže da će konačni stav uskoro zauzeti, ali je već sada jasno da su protiv povećanja dana godišnjeg odmora. Bune se što i dalje moraju radnicima da plaćaju polusatnu pauzu. Nije riješeno pitanje minulog rada. Protive se plaćanju bruto plate za porodilje.

“Načelno ono što smo brzinski pročitali, najviše nam smeta što je Vlada sada faktički umanjila značaj socijalnog dijaloga i Ekonomsko-socijalnog savjeta. Znači, umiješala se u određivanje ne samo najniže plate nego i određivanja svih drugih plata”, kaže Trivić.

Novim zakonom poslodavac može da otpusti radnika ako zaključi da nema potrebna znanja i sposobnosti, ako je zbog ekonomskih promjena došlo do smanjenja obima posla, ako radnik odbije da potpiše aneks ugovora ili ne dođe na posao nakon pet dana odsustva.

Otkaz stiže i ako radnik odbije posao, oda poslovne i službene tajne, onemogućava druge radnike da rade ili dođe pijan na posao. Predloženim tekstom poslodavci imaju više od 20 razloga za otkaz, važećim zakonom na raspolaganju su im samo četiri razloga za otkaz.

Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović rekla je u Tesliću da novi zakon o radu sasvim dovoljno štiti prava radnika i da se nada da će prve konsultacije sa socijalnim partnerima, sljedeće sedmice, biti uspješne.

„Mi smo namjerno ostavljali određena alternativna rješenja u ovom radnom materijalu kako bi smo mogli čuti stavove naših socijalnih partnera. Ne treba da pravimo oko toga bilo kakvu rovovsku borbu, nema potrebe za tim“, poručila je Cvijanovićeva.

Ona je istakla da mora postojati svjesnost da u Republici Srpskoj ne mogu funkcionisati propisi koji će biti drugačiji od ostatka svijeta, uključujući sada i okruženje.

„U okviru toga smo pokazali daleko veći stepen fleksibilnosti, nudeći određena rješenja koja su povoljnija i bolja nego što je slučaj sa našim okruženjem, uključujući čak i Federaciju BiH“, rekla je Cvijanovićeva.

Ona smatra da novi zakon o radu nije usmjeren protiv radnika.

„Dakle, ja još, možda je to naivno, očekujem da ćemo mi postići jednoglasnu odluku sa tri socijalna partnera, Vlada sa sindikatom i poslodavcima Republike Srpske, znajući da ćemo na taj način uspostaviti put za neku bolju ekonomiju, ali isto tako i za veće izvršavanje obaveza prema radnicima“, rekla je Cvijanovićeva.

Ona je istakla da Vladi Srpske nije u interesu niti bi donosila nešto usmjereno protiv radnika.

Naprotiv, navela je Cvijanovićeva, predviđene su i veće mjere i sankcije prema poslodavcima koji ne izvršavaju obaveze.

„Hoćemo da napravimo realan sistem u okviru kojeg ćete moći realno da povećavate stepen zaposlenosti i odbranite radnička prava, kao i da izvršite pritisak i primijenite sankciju prema onima koji ne izvršavaju obaveze u pogledu plata, poreza i doprinosa“, rekla je Cvijanovićeva.

Penzioneri će imati prednost prelaskom na trezorsku isplatu penzija

Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović rekla je danas da će penzioneri imati prioritet prelaskom na trezorsku isplatu penzija u okviru budžeta, i da je cilj da se isplata penzija vrši u roku od sedam do 10 dana maksimalno.

Cvijanovićeva je naglasila da je dobro što je definisan ovakav način isplate s obzirom na to da su se penzije isplaćivale po tri sedmice ili čak više.

„Mi ćemo sada to svesti na sedam do 10 dana, i to je pozitivna poruka“, rekla je Cvijanovićeva u Tesliću, gdje je prisustvovala savjetovanju o temi finansijske stabilizacije sistema penzijsko–invalidskog osiguranja u uslovima isplata penzija posredstvom trezora.

Ona je istakla da je Udruženju penzionera predočeno šta znači prelazak na trezorsko poslovanje s obzirom na to da postoje različite informacije o tome.

„Da bismo prešli na trezorsku isplatu penzija pripremili smo izmjene četiri zakona, i to o doprinosima, penzijsko-invalidskom osiguranju, trezoru i budžetskom sistemu. Oni će se naći u parlamentu da bi se stekle zakonske pretpostavke za tako nešto u sljedećoj godini. Naravno da nas očekuju izazovi u prvom mjesecu prelaska na trezorski sistem, ali to se nipošto neće odraziti na penzionere“, rekla je Cvijanovićeva.

Ona je naglasila da će uvjeravanja koja su penzioneri dobili danas biti apsolutno ispoštovana.

Cvijanovićeva je rekla da je na skupu bilo riječi i o projekciji budžeta za sljedeću godinu, kao i tome šta donosi ekonomska politika.

Ona je izrazila zadovoljstvo ukazanom podrškom penzionera određenim zakonima koji se odnose na borbu protiv sive ekonomije, jer je i u njihovom interesu da cjelokupan sistem funkcioniše, a to znači i bolje prikupljanje sredstava, odnosno da se prijavljuju i uplaćuju porezi i doprinosi na plate.

Premijer Srpske je navela da u toj oblasti postoji mnogo problema, ali da postoji odlučnost za njihovo rješavanje.

Cvijanovićeva je rekla da je svjesna da će prelaskom na trezorsku isplatu penzija broj budžetskih korisnika biti znatno uvećan, ali da će zbog duga i obaveze prema penzionerima oni imati prednost u odnosu na ostale.

„Vremena su teška, izazova je mnogo, i ti izazovi danas nisu samo ekonomski, već i ozbiljni bezbjednosni i sve drugo sa čim mora da se nosi ne samo naše malo društvo i Republika Srpska, već i nego mnoge veće i moćnije zemlje. U okviru svih tih izazova odlučili smo da idemo korak po korak, da uspostavljamo bolji sistem, uklanjamo devijacije i zaštitimo penzionere dajući im prednost u okviru budžeta u sljedećoj godini“, rekla je Cvijanovićeva. (Agencije)