BANJALUKA – Primena većih stopa poreza i doprinosa potvrdila je strahove poslodavaca u Republici Srpskoj s početka godine, kada su upozoravali da će veći nameti izazvati slom privrede.

Država zaista od nas uzima puno. S druge strane, na tržištu vlada opšta nelikvidnost, skoro je nemoguće naplatiti potraživanja, ocenjuje predsednik Unije udruženja poslodavaca RS Ranko Milić.

On najavljuje da će Unija uskoro uraditi analizu efekata primene većih stopa poreza na dohodak i doprinosa, nakon čega će najverovatnije predložiti Vladi RS da stopa poreza na dohodak bude smanjenja sa deset na osam odsto, a doprinosa sa 33 na 30,6 odsto, kao i ponovno uvođenje neoporezivog dela zarade.

– Definitivno, ovo privreda ne može da izdrži jer nije dobila ništa zauzvrat, nikakve pogodnosti za poslovanje. Cilj je bio da samo pokrpe budžet, a sada se pokazuje da uzimaju od nas poslednje rezerve – upozorava Milić.

Po njegovim rečima, u Republici Srpskoj trenutno vlada nerealni statistički optimizam koji daje nekolicina privrednih grana, kao što je energetika. Opstaju još, kako kaže, javna preduzeća i ona koja koliko-toliko posluju sa budžetom RS.

– Bez obzira na veće prihode nego prošle godine, Vlada RS se morala ponovo zadužiti emisijom trezorskih zapisa kako bi održala tekuću likvidnost – napominje Milić.

Predsednik Skupštine Udruženja ekonomista RS – SWOT Goran Račić ističe da je nakon tri i po meseca primene većih stopa poreza i doprinosa vidljiva zabrinutost poslodavaca, Privredne komore i Sindikata za održavanje postojećeg nivoa ekonomije i zaposlenosti.

– Stiče se utisak da je većina učesnika u privrednom životu prave efekte povećanja stope poreza na dohodak i doprinosa osetila tek kad su obračunate februarske zarade. Tek tad su shvatili da to nije samo puko povećanje od 2,4 odsto, već na godišnjem nivou povećanje za jednu celu mesečnu zaradu, što će za veliki broj preduzeća biti pogubno – ocenjuje Račić.

Zato se, kaže, ne sme čekati, već je neophodno odmah započeti razgovore o traženju drugih rešenja po pitanju “očuvanja fiskalne i socijalne stabilnosti”.

– Svaka mera iz domena strukturnih reformi koja bi se ticala smanjenja javne potrošnje, broja zaposlenih u javnom sektoru, zamrzavanje plata, preispitivanje opravdanosti brojnih agencija koje su u poslednjih nekoliko godina osnovane više iz pomodarstva nego iz stvarne potrebe, pa na kraju i povećanje stope PDV bolje je rešenje od povećanja direktnih poreza, stope poreza na dohodak i doprinosa – zaključuje Račić.

Privrednici od vlasti zahtevaju presecanje tokova sive ekonomije i preusmeravanje u legalne tokove.

– Vlast mora konačno i da suzbije pljačke kroz iznošenje kapitala posredstvom majka-kćerka firmi koje fakture o dubiozama šalju Vladi RS, odnosno ovoj privredi – poručuju privrednici.

 Od 1. februara u RS je na snazi povećana stopa poreza i doprinosa na bruto platu sa 30,6 na 33 odsto, ukinut je neoporezivi deo plate od 250 maraka, povećan je porez na dohodak sa osam na deset odsto, a uvedeno je i oporezivanje dividende.

 U prva četiri meseca prikupljeno je 26 odsto više direktnih poreza i šest odsto više doprinosa u odnosu na isti period prošle godine.

Izvor EuroBlic