BANJALUKA – Uprkos dobroj zakonskoj regulativi osiguravajuće kuće, investitori i građani još nisu prepoznali značaj i isplativost ulaganja u municipalne obveznice, koje izdaju gradovi i opštine u RS, ocijenili su učesnici seminara “Izlazak preduzeća na berzu i obveznice na Banjalučkoj berzi”.

"Osnovni problem je neznanje i neshvatanje značaja investiranja u obveznice. Osiguravajuća društva nisu zaposlila investicione menadžere, koji bi to promijenili i prikazivali upravama prednosti i nedostatke takvog načina ulaganja", kazala je Božana Šljivar, direktor Agencije za osiguranje RS.

Osim banjalučkog "Grawe osiguranja", dominantnog igrača na tržištu životnih osiguranja u RS, koje je gotovo 13 miliona KM uložilo u obveznice, ostala osiguravajuća društva su vrlo malo učestvovala u kupovini obveznica. Prema podacima regulatora osiguravajućeg tržišta RS, oko 40 odsto sredstava osiguravajućih društava potrebnih za pokriće tehničkih rezervi usmjereno je u depozite, a približan procenat u nekretnine.

Milan Božić, direktor Banjalučke berze, rekao je da svi oni koji ulažu u municipalne obveznice mogu računati na sigurnost sistema, te da otplata obveznica ne može biti ugrožena s obzirom na veoma nizak prag dozvoljenog zaduživanja, koji iznosi 18 odsto opštinskih budžeta.

"Izdavanje obveznica je višestruko korisno. Kupci obveznica dobijaju veće kamate u odnosu na štednju, a oni koji traže novac mogu da dođu do povoljnijih sredstava nego klasičnim zaduživanjem kod banaka", kazao je Božić i dodao da će u narednom periodu sve više opština prepoznati tu mogućnost, te da će to postati dominantan način finansiranja infrastrukturalnih projekata.

Nikola Kragulj, načelnik opštine Gradiška, koja je emitovala obveznice vrijedne 2,7 miliona KM s kamatnom stopom od šest odsto i šestogodišnjim rokom dospijeća, kaže da su se na taj korak odlučili kako bi prikupili novac pod povoljnijim uslovima u odnosu na one koje su im nudile banke.

"Ukoliko u narednom periodu budemo imali prostora za zaduživanje, ponovo ćemo se odlučiti za emisiju obveznica, jer je to najbolji mehanizam zaduživanja", kazao je Kragulj.

On ističe da kupci opštinskih obveznica imaju zagarantovanu isplativnost, jer je kamata znatno veća nego na štednju u bankama.

U Banjalučkoj berzi kažu da prosječna kamata na obveznice lokalnih zajednica koje su do sada emitovane iznosi šest do 6,5 odsto, što otvara mogućnost da osiguravajuće kuće, investicioni fondovi i građani ulažu i ostvaruju solidne prinose s obzirom na veoma mali rizik koji preuzimaju.

Branko Kecman, direktor "Advantis brokera", kaže da je prepreka za veće ulaganje u obveznice promjena koju donosi pojava dužničkih hartija od vrijednosti ističući da novine generalno u našem društvu teško prolaze.

"Zbog toga je slabiji interes za ove hartije od vrijednosti iako investitori ne mogu dobiti tolike kamate na štednju", rekao je Kecman.

Emitovane municipalne obveznice

Banjaluka – 7 miliona KM

Bijeljina – 11 miliona KM

Laktaši – 10 miliona KM

Kotor Varoš – 4,5 miliona KM

Gradiška – 2,7 miliona KM

Šamac – 4,5 miliona KM

Brod – 4 miliona KM

Istočni Stari grad – 0,51 milion KM

Izvor Nezavisne novine