BANJALUKA – Industrijska proizvodnja ostvarena u Srpskoj u novembru ove godine veća je za 26,4 odsto u odnosu na isti mjesec prošle godine, saopšteno je iz Zavoda za statistiku RS.

Prema podacima Federalnog zavoda za statistiku, industrijska proizvodnja u FBiH u istom periodu manja je za 13,5 odsto.

Rast industrijske proizvodnje u Republici Srpskoj, prema riječima izvršnog direktora Udruženja ekonomista RS – SWOT Saše Grabovca, najviše je rezultat rada Rafinerije nafte Brod.

– Povećana je proizvodnja u elektroenergetskom sektoru i on je vjerovatno najviše doprinio rastu industrijske proizvodnje – naglasio je Grabovac.

U izvještaju Zavoda navodi se da je industrijska proizvodnja ostvarena u novembru u odnosu na prosječnu mjesečnu proizvodnju u prošloj godini veća za 29,6 odsto, a u odnosu na prethodni mjesec tekuće godine za 4,3 odsto.

– Industrijska proizvodnja ostvarena za 11 mjeseci ove godine u poređenju sa istim periodom prošle godine veća je za 18,8 odsto – navodi se u izvještaju Zavoda za statistiku RS.

Dodaje se da je, posmatrano po ekonomskoj namjeni industrijskih proizvoda, u periodu januar-novembar ove u odnosu na isti period prošle godine ostvaren rast proizvodnje kapitalnih proizvoda za 134,8 odsto.

– Proizvodnja energije povećana je za 41,2 odsto, netrajnih proizvoda za 11,1 odsto – piše u izvještaju.

Industrijska proizvodnja u FBiH u novembru ove godine u odnosu na prosječnu mjesečnu proizvodnju iz 2008. manja je za 13,4 odsto, dok je u odnosu na proizvodnju iz oktobra ove godine manja za 6,1 odsto, podaci su Federalnog zavoda za statistiku.

– Ukupna industrijska proizvodnja u periodu januar-novembar ove godine u poređenju s istim periodom 2008. manja je za 11,8 odsto – piše u izvještaju.

U području vađenja ruda i kamena manja je za 2,6 odsto, u području prerađivačke industrije za 16,7, a u području proizvodnje i snabdijevanja električnom energijom, gasom i vodom proizvodnja je manja za 3,9 odsto.

Smanjenje

Prema podacima Zavoda za statistiku RS, proizvodnja intermedijarnih proizvoda manja je za 26,2 odsto i trajnih proizvoda za 31,9 odsto.

Izvor Glas Srpske