BANJALUKA – Produženja roka za podnošenje prijava za fiskalni registar nepokretnosti, koji ističe za nešto više od mjesec dana, neće biti, iako je od početka 2009. godine predato ne više od 35 odsto prijava, upozoravaju u Poreskoj upravi RS.

U Poreskoj upravi RS preciziraju da je dosad pristiglo 1,05 miliona poreskih prijava, što je prema procjenama između 30 i 35 odsto od ukupnog broja.

Uprkos tome što skoro dvije trećine obveznika nisu predale prijave, u Poreskoj su kategorični da produženja roka za prijavu nepokretnosti ovaj put neće biti, tako da očekuju da svi poreski obveznici do kraja marta prijave svoje nekretnine.

Ukoliko obveznici ne prijave nepokretnosti, prema novom Zakonu o porezu na nepokretnosti RS, moraće da plate najmanje 1.000 KM, koliko iznosi minimalna kazna.

Mile Banika, v.d. direktora Poreske uprave RS, kaže da će, kako bi građanima bio olakšan upis nepokretnosti, Uprava u većini opština oformiti mobilne timove, koji će im pomoći u vezi s popunjavanjem formulara.

On je objasnio da je Poreska uprava RS s ciljem ažuriranja prijave nepokretnosti sklopila sporazum sa Republičkom upravom za geodetske poslove da uvjerenja u svrhu registrovanja nekretnina do isteka roka izdaju besplatno.

Inače, besplatni obrasci za prijavu nepokretnosti mogu se preuzeti na svim šalterima Poreske uprave RS.

"Od plaćanja ovog poreza su, pored poljoprivrednih zemljišta, oslobođene nepokretnosti u vlasništvu državnih organa, diplomatskih predstavništava, vjerskih zajednica i nekretnine javne infrastrukture, nekretnine koje se koriste za obrazovne, sportske, kulturne, naučne, zdravstvene i humanitarne svrhe, ukoliko se ne koriste za sticanje ekonomske koristi", objasnio je Banika.

Prema njegovim riječima, bez obzira na to što su te nepokretnosti oslobođene plaćanja poreza, i one moraju biti prijavljene kako bi podaci u registru bili kompletni.

"Zakon je oslobodio plaćanja poreza obveznike koji su vlasnici stanova i kuća do 50 metara kvadratnih, uvećanu za po deset metara kvadratnih za svakog člana domaćinstva", podsjetio je Banika, navodeći primjer da ukoliko četvoročlana porodica živi u stanu od 80 metara kvadratnih zakon predviđa apsolutno poresko oslobađanje, što do sada nije bio slučaj.

Za svaku površinu nekretnina koja prelazi ovu granicu vlasnici će platiti porez u rasponu od 0,05 do 0,5 odsto za procijenjenu tržišnu vrijednost imovine.

Tržišnu vrijednost nekretnina određuje Poreska uprava RS, dok lokalne zajednice utvrđuju stopu oporezivanja u rasponu od 0,05 do 0,5 odsto, rekao je Banika.

On je, takođe, objasio da će se plaćanje novog poreza moći vršiti u dva dijela, tako da će poreski obveznici biti obavezni da prvi dio poreza, koji može iznositi najmanje polovinu od ukupnog iznosa poreske obaveze, plate do kraja šestog mjeseca, dok drugi dio moraju da plate do kraja godine.

Primjena novog Zakona o porezu na nepokretnosti počinje 1. januara naredne godine i sa njegovim stupanjem na snagu prestaje oporezivanje prometa nekretnina, kao i oporezivanje njihovog poklanjanja.

Izvor Agencije