BANJALUKA – Preduzeće za razvoj novih tehnologija u oblasti obnovljivih izvora energije “Turbine IPD” iz Kotor Varoša, u vlasništvu Miroslava Tešića, svjetski poznatog inovatora, drugo je preduzeće u Republici Srpskoj i BiH čije akcije će u septembru ove godine biti emitovane na Banjalučkoj berzi.

Na inicijalnu javnu ponudu akcija (IPO) u ovom preuzeću su se odlučili da bi prikupili neophodan kapital za finansiranje razvoja svojih proizvoda i ideja.

Direktor "Turbine", Dragan Tešić, rekao je da bi trebalo da akcije na berzi budu još u martu, ali da su zbog tehničkih problema ovaj posao odgodili za septembar.

– Cilj nam je da na ovaj način omogućimo domaćim i stranim investitorima da kapital ulože u našu firmu, da bi mi ta sredstva uložili u proizvodnju turbina i drugih dijelova u okviru ovog proizvoda – istakao je Tešić. On je dodao da su do sada jednu turbinu postavili za potrebe slovenačkog Mobitela, od kojeg imaju još dvije ponude. Ponudu za postavljanje turbine dobili su i od BH Telekoma.

– Naša ideja je prepoznata i nadamo se da ćemo privući brojne investitore koji nam mogu pomoći da unapređujemo proizvodnju. Nedavno smo dobili sertifikat o posjedovanju znaka CE, što znači da bez problema možemo da osvajamo evropska tržišta – rekao je Tešić.

"Fratelo trejd" a.d. Banja Luka prvo je preduzeće u istoriji BiH koje je završilo inicijalnu javnu ponudu u iznosu oko 850.000 KM i na taj način prikupilo potrebna sredstva za razvoj. U ovom preduzeću kažu da bilježe pozitivna iskustva i da bi se ponovo upustili u ovaj način prikupljanja svježeg kapitala.

– Prodajom akcija na berzi brzo i jednostavno smo došli do znatnih sredstava koja su nam omogućila povećanje proizvodne i administrativnih kapaciteta, a samim tim i ukupnog kapitala – rekao je direktor "Fratelo trejda", Mario Derajić.

Direktor "Advantis brokera" Banja Luka, Branko Kecman, rekao je da je razlog što se privatna preduzeća u većem broju ne odlučuju za izlazak na berzu to što nemaju dovoljno dobre ideje i proizvode koje mogu ponuditi potencijalnim investitorima. S druge strane, većina vlasnika uspješnih privatnih firmi koje dobro rade ne žele da još nekog uvode u vlasničku strukturu.

– Prednost je ta što se sredstva koja se prikupe u postupku javne ponude ne moraju vraćati, ali se s druge strane vlasnik mora odreći dijela vlasništva, na šta mnogi nisu spremni, pa je i to jedan od razloga što nema dovoljno zainteresovanih – pojasnio je Kecman.

Iz Banjalučke berze ističu da je emisija akcija preduzeća posebno značajna u uslovima krize, kada preduzeće lakše može da posluje ukoliko nije opterećeno fiksnim plaćanjima po osnovu kredita. S druge strane, investitori očekuju prinos po osnovu ulaganja u akcije u vidu dividende ili kapitalne dobiti.

– Najveća prednost prikupljanja sredstava emisijama akcija jeste što preduzeća u tom slučaju dobijaju sredstva koja nemaju rok dospijeća i na koje ne plaćaju kamatu – istakao je Nebojša Vuković, s BLSE.

Emitovanjem akcija prikupljeno 156 miliona KM

Na Banjalučkoj berzi do sada je 16 emitanata, među kojim su akcionarska društva, banke i osiguravajuće kuće, emitovalo akcije sa ciljem prikupljanja sredstava. Kroz sekundarne javne ponude akcija 15 emitanata je prikupilo sredstva u ukupnoj vrijednosti od 156 miliona KM. Od ovog iznosa, 140 miliona KM se odnosi na korišćenje prava preče kupovine, dok je 16 miliona KM prikupljeno od novih investitora.

Izvor Fokus