PARIZ/BRISEL – Sadašnju rundu pregovora o Transtalantskom trgovinskom sporazumu /TTIP/ između Evropske unije i SAD treba obustaviti i pokrenuti ih na novoj, dobroj osnovi, rekao je francuski ministar trgovine Matijas Fekl.

Njemački ministar ekonomije Zigmar Gabrijel izjavio je prije tri dana da su pregovori o TTIP praktično propali nakon što je Evropa odbila da prihvati pojedine zahtjeve SAD.

„Krajem septembra, kada se ministri trgovine sastanu u Bratislavi, zatražiću u ime Francuske da se okončaju pregovori o TTIP“, rekao je Fekl Radiju RMC.

On je dodao da „treba da bude apsolutno jasso da se pregovori mogu ponovo pokrenuti na dobroj osnovi“.

Transatlantsko trgovinsko i investiciono partnerstvo između EU i SAD stvorilo bi najveću zonu slobodne trgovine na svijetu, ali je prijedlog kritikovan sa obje strane Atlantika.

Pregovori o TTIP traju tri godine i cilj obje strane je postizanje okvirnog sporazuma prije kraja 2017. godine, jer nakon toga predsjednik SAD Barak Obama odlazi iz Bijele kuće, a u Njemačkoj i Francuskoj se održavaju izbori.

Portparol Evropske komisije izjavio je, međutim, da je Evropska unija dobila jednoglasan mandat država članica da završi pregovore o sporazumu slobodne trgovine između EU i SAD, koje je njemački vicekancelar u nedjelju proglasio propalim.

Zigmar Gabrijel, vicekancelar i ministar privrede Njemačke, najveće evropske ekonomije, u nedjelju je rekao da su pregovori o Transatlantskom sporazumu o trgovini (TTIP) sa SAD propali jer je EU odbila neke američke zahtjeve.

„Pregovori s SAD su de fakto propali jer mi kao Evropljani ne smijemo da pokleknemo pred američkim zahtjevima“, rekao je Gabrijel u razgovoru za ZDF.

Portparol Evropske komisije Margaritis Šinas je na pitanje o Gabrijelovoj izjavi, rekao da pregovori i dalje traju.

„Iako za trgovinske pregovore treba dosta vremena, lopta se i dalje kotrlja, a Komisija čvrsto napreduje u pregovorima o TTIP-u koji su u toku“, istakao je Šinas na konferenciji za medije.

„Razgovori ulaze u presudnu fazu sad kad imamo predloge za gotovo sva poglavlja, i dobar uvid u obrise budućeg sporazuma“, dodao je Šinas.

Kroz tri godine pregovora nisu uspjele da se nadvladaju mnogobrojne nesuglasice između dvije strane, poput pitanja bezbjednosti hrane i životne sredine, a kritičari smatraju da bi taj dogovor dao preveliku moć multinacionalnim kompanijama, nauštrb radnika i potrošača.

Pobornici sporazuma vide ga kao nešto što će donijeti privredni rast s obije strane Atlantskog okeana. Ministri privrede EU o ovoj temi će razgovarati na susretu u Bratislavi 22. septembra.

Šinas je rekao da je Komisija spremna da finalizira dogovor do kraja godine, ali ne na štetu „evropske bezbjednosti, zdravstvenih, društvenih i standarda zaštite podataka, te kulturne različitosti“.

Britanska odluka o napuštanju EU dodatno je zamaglila sliku o pregovorima, iako Šinas insistira da Brisel i dalje raspravlja u ime 28 država članica, uključujući Veliku Britaniju.

Bregzit je podstakao sumnje da TTIP neće biti dovršen u posljednjim mjesecima mandata američkog predsjednika Baraka Obame, a u tom sporazumu je nejasan i status Velike Britanije koja razmatra svoje buduću vezu s EU. (Agencije)