SARAJEVO – BiH i Hrvatska pokušaće u subotu ili ponedjeljak u Sarajevu ukloniti prepreke u trgovini prehrambenim i poljoprivrednim proizvodima, koje su podigle napetost između dvije zemlje.

Direktor Kancelarije za veterinarstvo BiH Drago Nedić kazao je kako se  tokom Generalne skupštine Svjetske organizacije za zdravstvenu zaštitu životinja u Parizu sastao sa Sanjom Šeparović, direktoricom Veterinarske uprave Hrvatske. Ona je, kako je prenio Nedić, prihvatila poziv za pregovore, a očekuje se potvrda hrvatskog ministra poljoprivrede Božidara Pankretića.

"Oni traže da do sastanka dođe što prije", izjavio je Nedić, aludirajući na to da Hrvatska u aktuelnoj situaciji trpi mnogo veću štetu, jer je vrijednost njenog izvoza znatno veće nego u obrnutom smjeru.

Dodao je da je bh. strana spremna u svakom trenutku da pregovara i da povuče svoje mjere nakon što to učini i Hrvatska, a polazna osnova za razgovore biće međunarodni standardi u oblasti veterinarstva.

"Naše polazište su standardi OIE (Međunarodni kodeks o zdravlju životinja), a potom bilateralni pregovori bez unošenja obaveza i jedne i druge strane. Nas zanima samo odnos BiH – Hrvatska, a ne obaveze koje mi ili Hrvatska imamo prema Evropskoj uniji ili nekoj trećoj strani", naglasio je Nedić i izrazio očekivanje da bi pregovori mogli rezultirati rješenjem problema u trgovini između dvije zemlje.

Hrvatska je u protekla dva mjeseca obustavila uvoz ribe, peradi, jaja i drugih proizvoda iz BiH uz izgovor poštovanja propisa Evropske unije, na što je naša zemlja odgovorila blokadom uvoza ovih proizvoda iz Hrvatske. Hrvatsko Ministarstvo inostranih poslova i evropskih integracija potom je poslalo protestnu notu Ambasadi BiH u Zagrebu, na što je iz Kancelarije za veterinarstvo BiH odgovoreno da zabrana uvoza peradi, živih goveda i ribe iz Hrvatske neće biti ukinuta sve dok ova zemlje ne ukine iste mjere prema BiH.

Predsjednik Vlade Hrvatske Ivo Sanader istakao je juče da će Hrvatska učiniti sve da "neevropska i nekorektna" odluka BiH o zabrani uvoza peradi, živih goveda i ribe iz Hrvatske bude povučena.

"Hrvatska razmatra sve mogućnosti, ali neće brzo reagovati protivmjerama, već od BiH želi čuti razloge koji su doveli do te odluke. Ovo što radi BiH nije ni evropski niti dogovorno. Mi imamo ugovor o CEFTA koji je na snazi već nekoliko godina i taj ugovor se mora poštovati. Mi ćemo učiniti sve da ta neevropska i nekorektna odluka bude povučena", izjavio je Sanader.

Hrvatski premijer je kazao da se razgovara i da će se nastaviti pregovarati s najvišim funkcionerima BiH kako bi problem bio riješen. On je izrazio sumnju da se s bh. strane radi o mjerama koje nemaju veze s normalnim funkcionisanjem tržišta u Hrvatskoj i BiH i dodao da Hrvatska ne može dopustiti da neki partikularni interesi unose nemir u dobre bilateralne odnose između dvije zemlje.

Izvor Nezavisne novine