SARAJEVO – Sporazum za privredni rast i zapošljavanje sadrži prijedloge konkretnih mjera koje bi se usmjerile na rješavanje problema nezaposlenosti i korupcije, obnovu protoka investicija u radna mjesta, kao i na pravedniji i efikasniji sistem socijalne zaštite, rekao je zamjenik šefa Delegacije EU u BiH Renco Davidi.

Na radionici posvećenoj ovom sporazumu, u organizaciji Delegacije EU, Davidi je rekao da je riječ o pitanjima kojima je Delegacija EU uložila dosta energije da bi olakšala njegovo provođenje, a rezultat su konsultacija sa velikim brojim zainteresovanih strana.

On je podsjetio da su na Forumu za prosperitet i zapošljavanje, koji je održan krajem maja, predložene konkretne i hitne mjere koje će biti preporučene zakonodavcima i kreatorima politike u narednim mjesecima s ciljem njegovog provođenja nakon izbora, odnosno formiranja vlasti.

Sporazum predlaže smanjenje odbitaka od bruto plata, povećanje novih radnih mjesta pojednostavljivanjem pravila za zapošljavanje, obezbjeđivanje više investicija u radna mjesta, te smanjenu i transparentiniju birokratiju, kao i efikasniju i pravedniju politiku socijalne zaštite.

"Pitanje je kako se može garantovati bolja budućnost za naredne generacije ove zemlje, a odgovor bi mogao da bude u `dva stuba`", rekao je Davidi.

Prema njegovim riječima, prvi stub je da se zemlji garantuje budućnost prema EU, a drugi da se poboljšaju ekonomski uslovi, odnosno da se pokrene ekonomski rast i omogući rast privrede BiH da bi bio održiv, što nije bio slučaj do sada.

"Pokušali smo iznaći odgovor na pitanje šta bi pomoglo ekonomiji ove zemlje. Prvi dio je znanje i inovacija, jer oni vode do ekonomskog rasta. Drugi dio pomoći može doći od konkurentnosti koja se odnosi na kompletan ekonomski sistem", naglasio je Davidi.

On je napomenuo da bi bolja raspodjela sredstava pomogla u generisanju rasta ekonomije.

"Postoje dva načina – da se postigne efikasnost trošenja novca, a drugi način je podsticanje resursa sa kojima raspolaže BiH", dodao je Davidi.

Forum za prosperitet i zapošljavanje je identifikovao šest prioritetnih reformskih mjera, od kojih je prva da se porezi na rad trebaju smanjiti, što će zahtijevati štednju u državnoj potrošnji.

"Visoki porezi na plate tjeraju ljude u sivu ekonomiju i podrivaju socijalno jedinstvo, odnosno stav da je neophodno plaćati za socijalne usluge", rekao je Davidi.

Drugi prijedlog odnosi se na reformisanje zakona i propisa o radu, s obzirom da previše propisa sprječava mlade ljude da imaju pristup zapošljavanju.

Predloženo je da se pojednostavi poslovno okruženje i eliminišu administrativne prepreke u svim kategorijama, s obzirom da BiH ima jedno od najkomplikovanijih poslovnih okruženja u svijetu koje se stalno pogoršava.

Takođe se navodi da je korupcija ozbiljna prepreka investicijama, potkopava ekonomski rast i socijalne politike.

Jedna od preporuka je da se socijalna sredstva usmjere onoj kategoriji stanovništva kojoj je pomoć zaista potrebna.

"Umjesto toga, mnogi ljudi koji nisu siromašni imaju privilegovan pristup beneficijama, što je nepravedan teret za zaposlene, kao i one kojima je istinski potrebna pomoć", rekao je Davidi. (Agencije)