TREBINJE – Izgradnja sistema na području Gornjih horizonata, prema usvojenim rješenjima iz Vodoprivredne osnove i prema dobijenim vodoprivrednim dozvolama je prihvatljiva, s tim da treba prilagoditi rad sistema kako bi se smanjili negativni uticaji velikih voda – zaključeno je na stručnom skupu u Trebinju pod nazivom “Održivi razvoj hidropotencijala Gornji horizonti”.

“Gornji horizonti su neodvojivi dio Hidrosistema na Trebišnjici, a njihova izgradnja je okosnica razvoja područja Istočne Hercegovine”, navodi se u zaključcima sa skupa koji su organizovali Elektroprivreda RS i Hidroelekltrane na Trebišnjici.

U zaključcima je istaknuto da je Hidrolektrana Dabar prioritet i da se treba graditi i u slučaju da nema energetske valorizacije na nizvodnom dijelu Hidrosistema na Trebišnjici.

“Uvažavajući činjenicu da su sve dosadašnje tehno-ekonomske analize pokazale da je HE Dabar izuzetno isplativa elektrana, te da je dio projekta već realizovan, u smislu objekata, istražnih i pripremnih radova, opredijeljeni smo da se pristupi gradnji, s tim da se sačeka izrada Projekta novelacija osnova glavnog projekta HE Dabar, koja će dati smjernice za dalje aktivnosti”, navodi se u zaključcima.

Ministar privrede, energetike i razvoja RS Slobodan Puhalac istakao je da je Vlada opredijeljena da se hidrosistemi Srednja Drina, Gornja Drina i Gornji Horizonti mogu realizovati sa strateškim partnerima, dok će ostali objekti biti ustupani potencijalnim investitorima.

Puhalac je istakao da je projekat Gornji Horizonti od velikog značaja za Hercegovinu i cijelu RS i da na osnovu dokumenata kojima raspolaže Vlada RS i njenog opredjeljenja postoji otvoren prostor za početak realizacije ovoj projekta.

“Donoseći strategiju energetrike i mijenjajući zakon o koncesijama sa uvođenjem mogućnosti da se sa strateškim partnerom obezbijedi finansiranje i razvoj projekat, bio je dovoljan razlog da obavimo razgovore sa predstavnicima Elektroprivrede, stručnim konsultantima i projektantima koji su radili na problematici Gornjih Horizonata”, rekao je Puhalac.

Ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva RS Radivoje Bratić istakao je da su studijom uticaja prevođenja voda iz sliva Neretve u sliv Trebišnjice potvrđeni rezultati ranijih predratnih studija i da su otklonjene sve dileme da li postoji negativan uticaj.

“Ovo je jako dobra ulaznica za izradu projekta plana upravljanja prekograničnim vodama u slivovima rijeka Neretve i Trebišnjice”, istakao je Bratić.

U Elektroprivredi RS kažu da je u okviri stručnog skupa urađena prezentacija studije “Aktuelizacija uticaja prevođenja voda Gornjih Horizonata na režim podzemnih i nadzemnih voda” koja je pokazala da prevođenje voda nema veliki uticaj na rijeke Bunu, Bunicu i Bregavu i da je ovaj projekat u saglasnosti sa vodoprivrednom dozvolom koja je izdata još 1986. godine.

Vlado Vladičić, izvršni direktor za investicije i razvoj u ERS, ističe da se trenutno radi na daljim smjernicama kako bi se odredilo vrijeme potrebno za izradu tehničke dokumentacije, eksproprijaciju zemljišta i ostalih aktivnosti da bi se donijela investiciona odluka, posle koje se u vremenu od oko pola godine mogu početi radovi na projektu Gornji Horizonti.

“Ukoliko ne budemo mogli sami finasirati realizaciju projekta, vjerovatno ćemo tražiti strateškog partnera”, rekao je Vladičić.

Izvor Agencije