BANJALUKA – Bh. privredna zajednica pozdravila je prijedlog Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH za smanjenje i ukidanje carina na određene repromaterijale koje koriste domaći proizvođači, ocjenjujući da će to povećati konkurentnost dijela privrede.

Predstavnici privrednika, ističu, međutim, da je takav potez trebalo povući ranije, te da je njime moralo biti obuhvaćeno mnogo više od postojećih tridesetak tarifa iz nepune tri privredne grane.

Upravni odbor UIO usvojio je nedavno Nacrt izmjena i dopuna Zakona o carinskoj tarifi kojim se predviđa carinsko rasterećenje određenih repromaterijala iz metalske i tekstilne industrije, te povećanje kvota za bescarinski uvoz sirovina u oblasti poljoprivrede.

"Cilj tih izmjena je prilagođavanje stvarnim potrebama proizvođača u BiH na način da im se omogući uvoz repromaterijala na nivou stopa po kombinovanoj nomenklaturi EU, čime će biti dovedeni u ravnopravan položaj po pitanju konkurentnosti sa svojim proizvodima", ističu u UIO.

U Spoljnotrgovinskoj komori (STK) BiH izrazili su zadovoljstvo što su vlasti, kako kažu, konačno reagovale na njihovo dugogodišnje insistiranje da budu ukinute carine na repromaterijale i tako podstakle prerađivački sektor.

"Drago nam je što je ovo pitanje konačno pokrenuto sa mrtve tačke kako bi se domaća privreda osposobila za borbu na inostranom tržištu. U parlamentarnoj proceduri se, međutim, mora značajno proširiti broj proizvoda koji će tim zakonom biti obuhvaćen", kazao je Mahir Hadžiahmetović, predsjednik STK BiH.

On je odluku UIO ocijenio parcijalnom, smatrajući da omogućavanjem bescarinskog uvoza repromaterijala za sve privredne grane ne bi došlo do narušavanja budžetskih prihoda, jer bi pad carine bio nadoknađen rastom prihoda od PDV-a zbog veće prerađivačke aktivnosti.

Alija Remzo Bakšić, izvršni direktor Asocijacije poslodavaca BiH, kazao je da je do redukcije carina na repromaterijale moralo doći.

"Postojanje carina na uvozne repromaterijale bitno je uticalo na manju konkurentnost naših preduzeća na evropskom tržištu i bilo je vrijeme da se one usklade s nomenklaturama EU", kazao je Bakšić.

U Udruženju ekonomista RS – SWOT, takođe, pozdravljaju potez UIO navodeći da će se na taj način unaprijediti konkurentnost dijela privrede. Saša Grabovac, izvršni direktor tog udruženja, smatra da bi vlasti u cilju dodatne podrške domaće proizvodnje u Zakon o porezu na dobit trebalo da vrate član koji je važio do 2007. i utvrđivao da se vrijednost ulaganja u nabavku opreme za proizvodnju odbija od osnovice za obračun tog poreza.

Carinski prihod se smanjuje za 3,4 miliona KM

U Upravi za indirektno oporezivanje procjenjuju da će kroz redukciju carina na predloženih tridesetak tarifnih oznaka ostati bez godišnjeg prihoda u iznosu od 3,4 miliona KM.

Upravni odbor UIO je Savjetu ministara BiH predlažio slobodan uvoz repromaterijala iz 18 tarifnih oznaka, mahom u metalskom sektoru, koje su sada opterećene carinom od pet do 10 odsto. Kod 15 tarifnih oznaka, uglavnom iz tekstilne industrije, predviđeno je smanjenje carine za 1,5 do 12 odsto. U oblasti poljoprivrede se, pak, povećavaju kvote za bescarinski uvoz živih svinja, goveđeg smrznutog mesa, potrošne svinjske masnoće i svinjskog mesa (šunke i komadi s kostima).

Izvor Nezavisne novine