BANJALUKA – Privrednici prerađivačkog sektora RS zahtijevaju od Vlade RS da se kod komercijalnih banaka založi da im na određeni period zamrznu otplatu glavnice kredita zbog velikog kreditnog pritiska s kojim su suočeni zbog posljedica globalne ekonomske krize.

Taj prijedlog došao je iz Fabrike za preradu voća i povrća "Vitaminka" iz Banjaluke, a na jučerašnjem sastanku u Privrednoj komori RS jednoglasno su ga podražli predstavnici svih ogranaka prerađivačke industrije.

Nebojša Ristić, predsjednik Skupštine Udruženja poljoprivredne i agroindustrije pri Privrednoj komori RS, objasnio je da su privrednici veoma opterećeni kreditima, zbog čega su zatražili moratorijum na otplatu glavnice i predložili da u tom periodu preduzeća otplaćuju samo kamatu, što bi za njih trenutno značilo veliko rasterećenje.

"Prerađivačka industrija u odnosu na ostale privredne grane svake godine bilježi sve osjetniji pad i gubitke u svim segmentima poslovanja, a sve veći broj izvozno orijentisanih kompanija iz ovog sektora se suočava s ozbiljnim problemom otpuštanja radnika", rekao je Ristić.

Zoran Knežević, direktor firme "Agrounija" iz Srbca i član Upravnog odbora Zajednice živinara RS, istakao je da se, osim s teškoćama koje im donosi otplata kredita, suočavaju i s problemima naplate potraživanja. Iako proizvođači svoje obaveze moraju redovno ispunjavati, na naplatu potraživanja čekaju mjesecima.

"Trgovački lanci se ponašaju kao monopolisti i od proizvođača zahtijevaju nevjerovatne uslove i isisavaju obrtni kapital", požalio se Knežević.

On je ponovo upozorio i na probleme u trgovini sa susjedima, navodeći da Srbija i Hrvatska izigravaju CEFTA i veoma često pribjegavaju necarinskim barijerama, kojima blokiraju robu ovdašnjih proizvođača.

"U našim međusobnim odnosima u okvirima CEFTA najbolji lijek je stvaranje odnosa reciprociteta, odnosno uvođenje istih analiza i jednako vremensko zadržavanje njihove robe na granici, te uvođenje sistema istih novačnih naknada", rekao je Knežević.

Predstavnici mlinarske industrije su kao svoj najakutniji problem istakli jeftino uvozno brašno, dok su iz sektora prerade mesa naglasili problem s lažnim deklarisanjem robe.

Privrednici su istakli potrebu izgradnje funkcionalnog sistema koji podržava privredu RS i izrazili nezadovoljstvo što se o problemima uvijek razgovara tek onda kada su oni u punom jeku.

Vid Kopanja, pomoćnik ministra za prehrambenu industriju, izjavio je da će o problemima u prerađivačkoj industriji informisati Vladu kako bi oni bili obuhvaćeni donesenim programom mjera za prevazilaženje negativnih efekata ekonomske krize.

Izvor Nezavisne novine