BANJALUKA – Predugo čekanje na rješavanje komplikovanih procedura za izgradnju, za koje je potrebno da prođe po nekoliko mjeseci, jedan je od najvećih problema građevinskog sektora RS.

Naime, iako zakonska procedura predviđa da izdavanje građevinske dozvole nakon prikupljanja kompletne papirologije treba da se okonča za 60 dana, prosjek čekanja na nju iznosi čak sedam mjeseci.

Borko Đurić, predsjednik Privredne komore RS i direktor banjalučkog Građevinskog preduzeća "Krajina", nakon jučerašnjeg sastanka sa predstavnicima Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS istakao je da je skraćivanje procedura jedan od suštinskih zahtjeva domaćih građevinaca.

"Problem sa dugim građevinskim procedurama nije u zakonski predviđenim rokovima, već u činjenici da dosadašnji zakon nije predvidio sankcije ukoliko se rokovi za građevinske predmete ne riješe na vrijeme", rekao je Đurić.

On je istakao da su predstavnici Izvršnog odbora Udruženja građevinarstva pri Privrednoj komori insistirali na tome da se podzakonski akti koji prate nedavno usvojeni Zakon u uređenju prostora i građenju RS što prije donesu uz učešće predstavnika tog udruženja. Traže, takođe, da se izvrši revizija važećih podzakonskih rješenja, kako bi se eliminisala loša praksa s ciljem povećanja efikasnosti u oblasti građevinarstva.

Građevinci su insistirali i na tome da na tržištu RS prednost dobiju domaći proizvođači građevinskih materijala i požalili na ovogodišnje povećanje izdataka za radničke doprinose.

Glavna služba za reviziju javnog sektora RS nedavno je objavila izvještaj u kojem navodi da u RS postoji između 74.000 i 86.000 bespravno izgrađenih objekata, kao posljedice skoro potpuno neuređene urbanističke oblasti. Revizija učinka sistema izdavanja urbanističkih saglasnosti, odobrenja za građenje i upotrebu otkrila je da više od polovine korisnika na opštinske dozvole za građenje čeka duže od zakonskog roka od 60 dana. Za neuređeno stanje revizori su okrivili opštine, inertnost resornog ministarstva, te Urbanističko-građevinsku inspekciju.

Srebrenka Golić, ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS, kazala je da je smisao izmjena Zakona o uređenju prostora i građenju RS da se olakšaju i usklade građevinski postupci.

"Rješavanje velikog broja nagomilanih građevinskih predmeta, na kojem moramo raditi zajedno sa lokalnim zajednicama i uz angažovanje svih institucija, biće prioritet rješavanja problema u građevinskom sektoru", rekla je Golićeva, dodajući da je nakon prelaska na novu dužnost zatekla preko hiljadu neriješenih pitanja u vezi sa građevinskim procedurama.

Golićeva je rekla da će resorno ministarstvo tražiti od Vlade RS da se u ovom sektoru počnu preferirati domaći proizvodi.

Od ukupnog broja zaposlenih u RS osam odsto radi u građvinskom sektoru, a učešće građevinskog sektora u bruto domaćem proizvodu (BDP) RS iznosi šest odsto. Prema podacima Zavoda za statistiku, građevinske firme iz RS tokom potekle godine izvršile su čak 60 odsto manje radova u inostranstvu u odnosu na 2009. godinu, dok je vrijednost izvršenih radova u RS pala za 22 odsto. Broj radnika u građevinskom sektoru se krajem prošle godine smanjio 12,7 odsto u odnosu na prethodnu godinu

Podrška domaćem konzorcijumu G7

Borko Đurić je potvrdio da će Privredna komora RS podržati inicijativu konzorcijuma G7, koji čine "Niskogradnja" i "Integral inženjering" iz Laktaša, "Bijeljinaputevi", "Romanijaputevi" iz Sokoca, "Hercegovinaputevi" iz Trebinja, "Zvornikputevi" i "GT put" iz Istočnog Sarajeva, da grade dionicu autoputa Banjaluka – Doboj.

On je napomenuo da je od Vlade RS traženo da omogući i učešće drugih zainteresovanih kompanija koje ispunjavaju propisane uslove.

Izvor Agencije