BANJALUKA – Proces registracije preduzeća u RS koji je trajao tri dana ponovo je produžen pa osnivači firme nerijetko čekaju i cijeli mjesec kako bi završili taj posao.

U Srpskoj je od kraja 2013. godine na snazi jednošalterski sistem registracije preduzeća kojim je omogućeno otvaranje firme za tri dana. U posljednje vrijeme došlo je, međutim, do problema pa taj proces traje mnogo duže, piše "Glas Srpske".

– Podnio sam zahtjev za preregistraciju firme, koja bi trebalo da traje još kraće nego registracija i čekao sam mjesec prije nego što su mi javili da mi nedostaje jedan dokument. Odmah sam ga dostavio, ali poslije toga opet čekam već skoro dvije sedmice – kazao je jedan preduzetnik iz Banjaluke.

On je istakao da se odužila procedura u Okružnom privrednom sudu.

– Rekli su mi da je sudija koji je zadužio moj predmet spriječen da radi, ali da on ne može biti ustupljen drugom sudiji, jer svaki predmet dobija kod. Mislim da to nije dobra praksa i da se bespotrebno odugovlači čitav proces – kazao je ovaj preduzetnik.

U Agenciji za posredničke, informatičke i finansijske usluge (APIF) kažu da je do određenog zastoja došlo nakon što je od sredine februara počeo da se primjenjuje jedinstveni informacioni sistem u postupku registracije firmi.

– S obzirom na to da je u pitanju komplikovaniji sistem od svih koji su do sada korišćeni u registraciji, jer podrazumijeva aplikativnu povezanost APIF-a, nadležnih privrednih sudova i Poreske uprave RS, u prvom periodu njegovog korišćenja je došlo do određenog zastoja prilikom donošenja rješenja. U pitanju su razlozi objektivnog karaktera – organizacioni, tehnički i informatički – kazali su u APIF-u.

Naglasili su da je donošenje rješenja o registraciji u isključivoj nadležnosti okružnih privrednih sudova i da APIF ne može uticati na rokove njihovog donošenja.

– APIF svaku zaprimljenu prijavu šalje nadležnom privrednom sudu uglavnom u roku od 24 časa elektronski kroz sistem, a potom i fizički putem interne dostavne knjige. Ovaj rok u određenim slučajevima nije moguće ispoštovati zbog tehničke i informatičke nemogućnosti slanja prijave kroz sistem, odnosno okolnosti koje nisu pod kontrolom APIF-a. Uočeni problemi se pokušavaju riješiti zajedničkim radom svih učesnika jedinstvenog informacionog sistema i preduzeća koje servisira softver – istakli su u APIF-u.

U Okružnom privrednom sudu u Banjaluci istakli su da donose odluke u zakonom prihvatljivim rokovima, osim u slučajevima kada se ti rokovi produžavaju usljed objektivnih okolnosti, kao što su neuredne prijave. Kazali su da se u slučajevima kada dođe do dužeg odsustva nekog od sudija koji rade na nekom referatu predmet dodjeljuje ostalim sudijama u odjeljenju koji rade na registru.

U APIF-u su istakli da svaka stranka prilikom predaje prijave za registraciju može dobiti pristupni kod za praćenje svog predmeta.

– Praćenjem uputstva, na sajtu bizreg.esrpska.com sve faze u konkretnom postupku su vidljive i stranka može da zna u kojoj je fazi predmet i kod koje institucije – kazali su u APIF-u.