BANJALUKA – Republika Srpska postigla je značajne rezultate uvođenjem takozvane metodologije procjene uticaja propisa u svoj pravni sistem, rečeno je u Ministarstvu za ekonomske odnose i regionalnu saradnju.

Prema navodima iz Ministarstva, primjena metodologije procjene uticaja propisa dovodi do izrade kvalitetnijih propisa kroz kvalitetniju analitičku osnovu, detaljne ekonomske analize, razmatranje više opcionih rješenja i vrlo važan segment uključivanja širih konsultacija.

U znatnom broju slučajeva uvođenje ove metodologije inicira reforme koje utiču, prije svega, na stvaranje povoljnijeg poslovnog ambijenta.

„Provođenje pune metodologije procjene uticaja propisa na klasifikaciji djelatnosti i razvrstavanju poslovnih subjekata po djelatnostima, te na registraciji poslovnih subjekata, uticalo je da se započne reforma u oblasti početka poslovanja, a koja je uticala na izmjenu mnogih zakona i podzakonskih akata. Vrlo značaj pomak ostvaren je uvođenjem jednošalterskog sistema registracije poslovnih subjekata koji je znatno ubrzao i pojeftinio sam postupak registracije“, kažu u resornom ministarstvu.

Prema njihovim navodima, sama činjenica da su jedan od bitnih koraka metodologije procjene uticaja propisa „obavezne javne konsultacije“ bez kojih se ne može zamisliti dalji tok ovog procesa, ukazuje da proces procjene uticaja propisa ovim svojim alatom direktno utiče na uključivanje šire javnosti, a posebno poslovne zajednice.

Ova se metodologija može primijeniti na sve oblasti, a posebno je značajna za propise koji se tiču poslovne zajednice, socijalnih pitanja, zaštite životne sredine.

Iz Ministarstva za ekonomske odnose i regionalnu saradnju podsjećaju da je Republika Srpska metodologiju procjene uticaja propisa počela da primjenjuje 2007. godine na pilot-projektima, nakon provodene „giljotine propisa“, a da je cilj bio da se doprinese kvalitetu budućih propisa.

Nakon što je Narodna skupština Republike Srpske u martu 2012. godine usvojila Strategiju regulatorne reforme i uvođenje procesa procjene uticaja propisa u Republici Srpskoj za period od 2012. do 2015. godine postupak skraćene metodologije procjene uticaja propisa primjenjuje se u postupku izrade svih nacrta/prijedloga zakona.

To znači da se tokom izrade zakona obrađivači rukovode smjernicama i pitanjima koja su definisana propisanim upitnikom koji svojim pitanjima vodi obrađivača zakona kroz ključne korake procjene uticaja propisa.

Postupak primjene pune metodologije procjene uticaja propisa provodi se samo na zakone za koje Vlada Republike Srpske donese odluku, odnosno na one zakone za koje se procijeni da mogu imati značajan uticaj na privredu, stanovništvo, budžet, životnu sredinu…

Iz Ministarstva za ekonomske odnose i regionalnu saradnju navode da su do sada provedene pune metodologije procjene uticaja propisa na nekoliko zakona, među kojima su Nacrt zakona o banjama, Nacrt zakona o turističkoj naknadi, Nacrt zakona o malim i srednjim preduzećima i preduzetništvu, Zakon o klasifikaciji djelatnosti, Zakon o registraciji poslovnih subjekata i Nacrt zakona o žestokim alkoholnim pićima.

Oni dodaju da se kontinuirano radi i na promociji ove metodologije, kao korisnog alata za izradu kvalitetnijih propisa, a da je u saradnji sa Agencijom za državnu upravu, organizovan niz praktičnih obuka za primjenu ove metodologije s ciljem da se veliki broj Vladinih službenika osposobi za njenu primjenu u praksi, a objavljen je i priručnik sa koracima i konkretnim primjerima. (Agencije)