SARAJEVO – Stopa promjene ukupne industrijske proizvodnje u BiH u avgustu, u odnosu na prosječnu mjesečnu proizvodnju iz 2009. godine je pozitivna i iznosi 5,4 odsto, izjavio je u Sarajevu zamjenik direktora Agencije za statistiku BiH Fadil Fatić.

On je rekao da u avgustu stopa promjene proizvodnje iznosi 7,1 odsto u odnosu na isti mjesec prošle godine, dok stopa promjene ukupne proizvodnje, od januara do avgusta, prema istom periodu 2009. godine iznosi 1,1 odsto.

“Među indeksima po glavnim industrijskim grupama, najveću pozitivnu stopu promjene obima proizvodnje tj. stopu rasta prema istom mjesecu prethodne godine, u iznosu od 93,3 odsto ima grupa `trajni proizvodi za široku potrošnju`”, istakao je Fatić na konferenciji za novinare.

Prema njegovim riječima, najveću stopu pada prema istom mjesecu prethodne godine, u iznosu od minus 26 odsto ima grupa “kapitalni proizvodi”, koji imaju i najveću stopu pada kumulativne proizvodnje prema istom periodu 2009. godine, u iznosu od minus 38,5 odsto.

U području “vađenje ruda i kamena” stopa promjene industrijske proizvodnje u BiH u avgustu, u odnosu na prosječnu mjesečnu proizvodnju iz 2009. godine iznosi 8,9 odsto, a u odnosu na isti mjesec 2009. je negativna i iznosi minus 1,9 odsto.

U području “prerađivačka industrija” stopa promjene industrijske proizvodnje u BiH u odnosu na prosječnu mjesečnu proizvodnju iz 2009. godine iznosi 13,9 odsto, a stopa promjene proizvodnje u odnosu na avgust 2009. godine iznosi 14,4 odsto.

Prema podacima Agencije za statistiku, BiH je u avgustu ostvarila robni promet sa inostranstvom vrijedan oko 1,75 milijardi KM, od čega se na izvoz odnosi 583 miliona KM ili 33,3 odsto, a na uvoz 1,168 milijardi KM.

Fatić je rekao je da je procenat pokrivenosti uvoza izvozom u avgustu iznosio 49,9 odsto.

Prema njegovim riječima, za osam mjeseci ostvaren je izvoz vrijedan 4,6 milijardi KM, što je za 30,3 odsto više nego u istom periodu prethodne godine, dok je uvoz iznosio 8,633 milijardi KM, što je za 7,7 odsto više u odnosu na isti period prethodne godine.

“U istom periodu procenat pokrivenosti uvoza izvozom iznosio je 53,3 odsto, dok je spoljnotrgovinski robni deficit iznosio 4,33 milijardi KM”, rekao je Fatić.

On je naveo da se za osam mjeseci najviše izvozilo u Njemačku i to u vrijednosti od 698 miliona KM, što je u procentima 15,2 odsto od ukupno ostvarenog izvoza i u Hrvatsku u vrijednosti od 688 miliona KM, odnosno 15 odsto od ukupno ostvarenog izvoza.

Fatić je rekao da se u istom periodu najviše uvozilo iz Hrvatske i to u vrijednosti od 1,297 milijardi KM, što je 15 odsto ukupno ostvarenog uvoza i iz Njemačke u vrijednosti od 914 miliona KM, odnosno 10,6 odsto od ukupno ostvarenog uvoza.

“Za osam mjeseci najveće učešće u izvozu ostvareno je u sektoru obični metali i njihovi proizvodi, sa ukupnom vrijednošću od 1,39 milijardi KM, što iznosi 22,6 odsto ukupnog izvoza, dok je najveće učešće u uvozu ostvareno u sektoru mineralne supstance, sa ukupnom vrijednošću od 1,747 milijardi KM, što iznosi 20,2 odsto od ukupnog uvoza”, rekao je Fatić.

Izvor Agencije