SARAJEVO – Ekonomska kretanja u drugom kvartalu 2011. godine nisu donijela značajnija iznenađenja u odnosu na ona zabilježena u prvom kvartalu. Ova kretanja ukazuju na vrlo blag ekonomski oporavak baziran uglavnom na snažnom rastu izvoza, rastu proizvodnje nekoliko sektora prerađivačke industrije, te na blagom oporavku domaće potrošnje i investicija koji se manifestuju kroz rast uvoza, indirektnih poreza te rast kredita u bankarskom sektoru.

Makroekonomske analize Raiffeisen banke pokazuju da su ekonomska kretanja u prvom polugodištu ove godine u skladu s nivoom realnog godišnjeg ekonomskog rasta od oko dva odsto. Ovaj rast je još uvijek daleko od prosječnog nivoa rasta od pet odsto zabilježenog prije početka ekonomske krize, a koji je neophodan za značajnije poboljšanje životnog standarda bh. građana.

– Sliku blagog oporavka ekonomije "pomutile" su očekivane vijesti o sniženju prognoze kreditnog rejtinga BiH od strane kreditnih agencija "Moodys" i S&P na koje smo upozoravali, usljed i dalje prisutne političke krize, nesprovođenja reformi i sistemskog vođenja fiskalne politike, a zatim i očekivano povećanje "regulisanih cijena" gasa i električne energije, koje dodatno povećava pritisak na rast inflacije u zemlji u nastavku godine – navode analitičari banke.

U drugom kvartalu rast bh. ekonomije i dalje je baziran najviše na, i dalje podsticajnom, spoljašnjem okruženju i snažnoj inostranoj potražnji, koja se reflektuje kroz vrlo visoke godišnje stope rasta izvoza i posljedičnog nivoa proizvodnje nekoliko izvozno orijentisanih sektora prerađivačke industrije, s tim da su stope rasta nešto manje u odnosu na one iz prvog kvartala, što će se nastaviti posebno u drugoj polovini godine s obzirom na prestanak tzv. baznog efekta – niskih baznih vrijednosti iz prve polovine prethodne godine. Prosječna stopa rasta izvoza robe iz BiH u prvom polugodištu iznosila je 20,5 odsto i prešla je vrijednost od četiri milijarde KM, uglavnom zahvaljujući snažnom rastu izvoza ključnih prerađivačkih sektora, proizvodnja baznih metala (26,7 odsto), mineralnih proizvoda (11,8 odsto), mašina i aparata (20,8 odstoy), drveta i drvnih proizvoda (25,5 odsto), obuće i tekstila (17,2 odsto).

– U drugom kvartalu rast su bilježili prije svega izvozno-orijentisani industrijski sektori, nekoliko sektora prerađivačke industrije, rudarstva, te djelimično i proizvodnja električne energije. Ohrabruje činjenica da su primjetni i pozitivni trendovi u sektorima transporta, unutrašnje trgovine te djelimično turizma i građevinarstva poredimo li prosječne vrijednosti ostvarene u prvom polugodištu ove godine sa istim periodom prethodne.

Dodamo li s druge strane pokazatelje rasta uvoza, nivoa prikupljenih indirektnih poreza, te rast kredita bankarskog sektora, ključnih indikatora rasta domaće potrošnje i investicija koji takođe bilježe pozitivne stope rasta u drugom kvartalu 2011. godine, evidentno je da će pozitivan doprinos ekonomskom rastu u 2011. godini imati i blag oporavak domaće potražnje, a ne samo izvoz – navode u svojim analizama analitičari Raiffeisen banke.

Ističu da u nastavku godine očekuju nivo kreditnog rasta između četiri i pet odsto u prosjeku, predvođeno kao i do sada rastom kredita korporativnog sektora i nešto manje sektora stanovništva, što je u skladu i sa očekivanim realnim rastom privatne potrošnje od tri odsto na godišnjem nivou.

– Posljednja dešavanja vezana za ponovnu kuluminaciju dužničke krize ne samo u evrozoni nego i u SAD, čiji je AAA+ kreditni rejting prvi put u istoriji snižen na AA+ zbog znatnog povećanja limita ukupnog javnog duga, uzrokovali su dodatni talas panike na finansijskim tržištima koji nije viđen još od početka finansijske krize 2008. godine. Uzimajući u obzir posljednje poražavajuće makroekonomske pokazatelje u SAD, prve naznake usporavanja ekonomije evrozone te previranja vezana za pronalaženje sistemskog rješenja za dužničku krizu u Evropi, jasno je da tržišta očekuju znatne fiskalne pakete ušteda u zemljama na obje strane Atlantika što će bitno dovesti do pogoršanja ekonomskoge rasta na ovim područjima u drugoj polovini ove godine i naročito tokom 2012. godine – navodi se iz Raiffeisen banke.

Izvor Agencije