BANJALUKA – Tromjesečni bruto domaći proizvod u RS realno je veći za 0,6 odsto u trećem tromjesečju ove godine u odnosu na isti period prošle godine, rečeno je u Republičkom zavodu za statistiku.

Direktor ovog zavoda Radmila Čičković kaže da je posmatrano po područjima najveći realni rast bruto dodatne vrijednosti ostvaren u proizvodnji i snabdijevanju električnom energijom, gasom i vodom i to 26,6 odsto, zatim vađenju ruda i kamena 25,3 odsto, finansijskom posredovanju za 4,4 odsto, saobraćaju i skladištenju i komunalijama za 2,5 odsto.

Prema njenim riječima, bruto dodatna vrijednost realno je manja u građevinarstvu za 14,7 odsto, poljoprivredi, lovu i šumarstvu za 4,6 odsto, ribarstvu za 3,2 odsto, prerađivačkoj industriji za 2,4 odsto, ugostiteljstvu za 0,4 odsto i državnoj upravi, odbrani i obaveznom socijalnom osiguranju za 0,2 odsto.

“U zemljama okruženja zabilježene stope realnog rasta bruto domaćeg proizvoda za treće tromjesečje ove godine u odnosu na isti period 2010. iznose – u Makedoniji 2,3 odsto, u Srbiji i Hrvatskoj 0,7 odsto, dok je u Sloveniji zabilježen pad za 0,5 odsto”, rekla je Čičkovićeva.

Prognoze većine relevantnih institucija govore da će BDP RS i BiH u idućem periodu rasti po vrlo skromnim stopama.

Član Udruženja ekonomista RS SWOT Miloš Todorović kaže da je 2011. godina pokazala blagi rast koji je ostvaren zahvaljujući isključivo nekolicini grana, prije svih naftnom sektoru, vađenju ruda i kamena.

– Procjenjujemo da će RS ostvariti rast između jedan i dva odsto, a nama je potreban dvocifren rast da bi privreda osjetila neko poboljšanje – istakao je Todorović.

 Robna razmjena

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u okviru ukupno ostvarene robne razmjene Republike Srpske sa inostranstvom u novembru ove godine ostvaren je izvoz u vrijednosti 224 miliona KM, uvoz u vrijednosti 392 miliona KM, a pokrivenost uvoza izvozom iznosi 57,2 odsto.

Od januara do novembra ove godine ostvaren je izvoz u vrijednosti dvije milijarde 357 miliona KM što je za 18 odsto više u odnosu na isti period prošle godine, dok je uvoz u period januar-novembra ove godine iznosio četiri milijarde i 125 miliona KM što je za 12,1 odsto više u odnosu na isti period prošle godine.

Najviše se izvozilo u Srbiju i Italiju, a najviše uvozilo iz Rusije i Srbije. 

Izvor Agencije